Auton ulosmittaus

Anonyymi

Ulosottovelkaa varmaan noin 50.000€ ollut jo useita vuosia ja olen kulkenut julkisilla. Jos nyt hommaan jonkun 1-2k arvoisen käyttöauton ja otan kokonaan omiin nimiin, eikä silleen, että joku toinen omistaa ja itse olen vain haltija, niin lähteekö ton arvoinen auto?

5

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tähän olisi mukava saada varmistus jostain, mutta yleisesti kyllä puhutaan että ainakaan 1000-1500 euron autoa ei vouti hae pois, siitä tulee niin vähän myyntituloa jos pakkohuutokaupalla myydään ja otetaan myyntihinnasta kulut pois.

    • Anonyymi

      Pystyykös UO viemään vaikka 5k arvoisen auton, jos velallinen on haltija, mutta muu henkilö on omistajana?

    • N. 5000 euron arvoinen oli ennen raja puhuttiin 😇

    • Anonyymi

      Kyllä saat pitää auton, joka ei ole tonnien arvoinen. Onhan nykyisin polkupyörätkin usein kalliimpia kuin autot, tai mopojen hinta paukkuu helposti vanhan kaaran myyntihinnan yli. Itselläni oli kaksi autoa, toinen parin tonnin arvoinen, mutta korjaustarpeessa, joten ei ollut käytössä, Toinen menopeli päivittäin ajossa, hinnaltaan noin tonnin. Myin sitten molemmat, koska rahaa ei jääyt uo:n jälkeen enää korjaukseen ja käyttöön.

      • Anonyymi

        Niin ja käteiskaupalla. Eli vaihdoin tarpeellisempaan eli polttopuihin. Seuraavaksi ostan taas jonkun vanhan koslan hintaan n. max tonni, jos tulee tarve. Ulosotto voitti tässäkin, koska hyvä auto meni pilkkahintaan, koska korjausrahaa ei jää tuloista suojaosuuden jälkeen ollenkaan. Vapaakuukautta ei saa autoa varten, joka sekin on kummallista. Julkista liikennettä ei ole ja lähin taajama yli 40 kilsan päässä. Fillarilla polkien kesät talvet ei ole mun agenda number uno.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      324
      8968
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5528
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      322
      5005
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      70
      3470
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2922
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      53
      2305
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2282
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2198
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2166
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      2073
    Aihe