Neulon ensimmäistä villapaitaani (alhaalta ylös, valmis kainaloihin asti) Lettlopista. Olen armelias itselleni, jälki on mitä on ja tässä opitaan koko ajan... ehkä puran koko homman vielä.
Minulla olisi kuitenkin tyhmä kysymyspatteristo teille osaavammille:
Ohjeessa neuvotaan lopuksi kastelemaan villapusero ja kuivaamaan tasolla. Tuleeko se kastelu venyttämään vai kutistamaan puseroa? Eli jos nyt näyttäisi, että puserosta tulee liian suuri, voinko lopuksi kastelemalla korjata tilannetta yhtään? Vai käykö päin vastoin?
Haittaako jos tasolla kuivaaminen kestää kauan (meillä ei ole lattialämmitystä eli joudun kuivaamaan sitä ihan vaan huoneenlämmössä jossain pöydällä)? Puserossa on vaatimatonta kirjoneulekuviointia helmaresorissa, jonka tein pienemmillä puikoilla. Helmaresori tuntuu vetävän paitaa vähän suppuun (mikä tietysti on resorin ideakin kai). Jos kuitenkin tämä helmaresori tuntuisi valmiissa puserossa liian kireältä, pystynkö siinä kasteluvaiheessa jotenkin varovasti venyttämään sitä kohtaa? (Langanjuoksut eivät kyllä ole kireällä, eli tuo suppuuntuminen tuntuu johtuvan ihan siitä että kyseessä on resori ja tein pienemmillä puikoilla).
Kiitos, jos joku osaisi vastata!
Onko jossain jotain muuta käsityöläisten neulontakeskustelufoorumia? Olen käynyt ravelryssä, mutta enkku ei ole vahvin kieleni.
Neulotun villapaidan kastelu
4
5012
Vastaukset
Heippa! Hyvän valinnan olet tehnyt langan suhteen omasta mielestäni!
Neuloin itse hiljattain Alafosslopista ja Lettlopista (kaksinkertaisena) puseron.
Kannattaa laittaa MAX 30°C vettä vatiin ja sinne ihan vähän etikkaa, sitä mitä kaupastakin saa.
Kastelun tarkoitus on asettaa paita muotoonsa. Se ei siis kutista, eikä suurenna paitaa.
Neulepusero siis vain kastellaan vedessä ilman mitään lotraamisia ja venyttelyjä. Eli ihan vain asettelet paidan veteen ja annat olla hetken aikaa. Tämän jälkeen paita nostetaan asteittain vedestä. Ei olkapäistä, vaan harytioista ja samalla puristellaan vettä pois ihan vaan se mikä lähtee. Tässäkään kohdassa ei siis käytetä mitään ihmeellisiä käsiotteita. Paitaa ei siiskierretä samalla tavalla kuin rättiä, vaan ihan perus puristus.
Tasolle asetettaessa paita suoristetaan ja tässä kohtaa voi vähän venyttää resoria jos haluaa ja annetaan kuivua rauhassa. En kuivattaisi omaa villapaitaani lattialämmityksellä vaan ihan pöydällä.
Muista, että Lopi merkki on käsinpestävä merkki, sitä ei saa pestä edes pesukoneen käsinpesuohjelmalla! Se voi kutistaa paidan.
En itsekään tiedä käsityöpiirin palstoja, mutta facessa on erilaisia ryhmiä käsityönparissa. Voit laittaa kans tähän ketjuun viestejä jos haluat! Koitan vastata, kun huomaan :)
Pahoittelut ettei tästä viestistä ole enää hyötyä, mutta joskos tämä auttaisi ensi kerran kanssa :)- Anonyymi
Kaada paita vesineen kylppärin lattialle ja painele pyyhkeen kanssa ja vaikka viimeksi kuivaan froteepyykeeseen että liiat vedet lähtee. Sitten asettelet vaikka saunanlauteille, pyykkitelineen päälle jossa alustana paksu froteepyyhe. Sitten kuivumisen edetessä vähän kääntelet ja oiot ja puristelet esim vähän telineen yli roikkuvista osista liikoja vesiä jos kastunut enemmän
- Anonyymi
Tekisin ennemmin näin: Kun kappaleet valmiit, laita nuppineuloilla pyyhkeeseen ja kostuta suihkepullolla. Näin saat siistin lopputuloksen, kun seuraavana pvnä yhdistät kappaleet. Neuleen kuivaus onnistuu pesun jälkeen pyyhkeeseen käärimällä ja tasokuivauksella.
- Anonyymi
Mä olen levittänyt neuleet kastelun ja puristelun jälkeen oikoen froteepyyhkeen päälle ja sitten rullannut ja vielä käärinyt päälle sanomalehteä. Sen jälkeen olen hetken aikaa polkenut sitä rullaa että paremmin lähtee ylimääräiset vedet neuleesta. Sitten rulla auki ja neule levälleen kuivan pyyhkeen tai taitellun lakanan päälle kuivumaan tasaiselle alustalle paikkaan jossa voi ilman siirtelyä olla kuivumisen ajan. Tämä ollut käytössä jo 70-luvun alusta kun ensimmäisen neuleeni tein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1086927- 954441
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista483846Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 513518
- 1893465
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242969- 672674
- 472507
- 131904