Autojobbaus

Anonyymi

Noniin arvon immeiset. Elikkä kyselisin vähän "autojobbauksesta" yksityisellä sektorilla. Eli itsellä on harrastus jossa ostan viallisen auton edullisesti ja korjaan auton ja vahaan ja sisäpesen ja myyn sillein että voittoa ei juuri jää ollenkaan kaikki mukaan laskettuna, työtön kun on tällä hetkellä niin harrastuksia oltava kumminkin. Lähinnä kiinnostaa että onko joku ns raja paljon autoja saa myydä vuodessa? Vaikkei voittoa jääkkään ja välillä koko pommi on täysi floppi että korjaukseen meneekin tuhat euroa enemmän kun suunnitellut. Ja nyt puhutaan siis 100€-2000€ autoista niin kiinnostaako verottajaa tällainen? Ihmeellistä olisi jos kiinnostaisi koska harrastus ei kuitenkaan tee leivästäni täyttävämpää.. jakakaa mielipiteitä/kokemuksia. Ja asiallisesti sitten....

4

376

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voit huoletta puuhastella tuota autojen pienkorjausta ja myydä kunnostettuna.
      Harva ennättää kuin 5-10 autoa fiksata vuodessa, eikä se ole rajana.
      Varaosat/tarvikkeet , käyttövoimaverot, vakuutukset......... jne vie todennäköisesti voitot:) Verottajaa ei tuo puuhastelu kiinosta, maailman kaupasta 90% toimii veroparatiisien kautta!!!!!!!!!!!!!!!
      Harrastuksessa pysyy ammattitaito kunnossa, pidä sitä yllä.
      Varsinaisten korjaamoiden veloitus vaihtelee 65-100 E/h, tähän ei yllä millään omissa töissä. Tuolta Espoon AVK lta haetaan joka päivä kymppitonnien kolariautoja korjattavaksi (muutama vakituinen ostajakin). Paljon vaativat korjauksia, joita merkkiliike ei edes suostu tekemään. Omakin kolariautoni päätyi tuolta kiertoon ja myyntiin kunnostettuna!

      • Anonyymi

        Jos voittoa jää , pitäisi siitä vero maksaa . Verottaja kiinnostuu ilmiannon jälkeen .


    • Anonyymi

      Verottajaa ei kiinnosta kateellisten naapureiden ilmiannot. Mikään ei ole verottajalle kannattavampaa kuin ns pimeät tulot.
      Kate suurempi " pimeissä hommissa " ja pimeän työn tekijä käyttää saamaansa katteen ostamalla tavaraa ja palveluita joista maksetaan alvit ja verot taas moneen kertaan. Näin toimittuna on virheellistä väittää jonkun tekevän pimeää bisnestä. Jos tämä pimeä työ tai myynti jää tekemättä, kukaan ei saa mitään, ei edes verottaja.

    • Anonyymi

      Miten onko tietoa monta autoa saa olla nimillä onko siihen mitään rajoituksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2538
    2. 135
      1945
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1276
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1271
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1131
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1122
    7. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      27
      1113
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1079
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1029
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      60
      992
    Aihe