Ennustus vuoden luontokuvavoittajasta vuonna 2045

Anonyymi

Kuva on kännykällä otettu selfie jossa ituhippi käristää pientä tofunakkia nuotiolla. Kuva herättää laajaa keskustelua muunmuassa siitä että onko siinä käytetty savukonetta tunnelman luomiseen. Totuus on kuitenkin se ettei ituhipin järki riittänyt siihen että olisi käyttänyt kuivia puita. Nuorisolle tiedoksi että märät puut palavat huonosti ja muodostuu paljon savua ja sitä vaarallista hiilidioksidia. Ituhippien tyhmyys aiheuttaa n. 67% kaikista pahoista päästöistä vuonna 2045.

Kuvan ottajaa pidetään kuitenkin suurena sankarina ja hänestä tehdään elokuva joka bubataan kaikille kielille koska kukaan ei osaa enää lukea. Onhan se suurenmoinen uroteko kun kännykän navigointiominaisuutta käyttäen on selviytynyt merkittyä reittiä pitkin nuotiopaikalle haastavissa olosuhteissa. Pakkasta oli kolme astetta ja maassa peräti 2,7cm lunta. Matkaakin oli peräti 450m.

Onneksi en ole enää todistamassa tätä mutta pistäkääs nuoriso mieleen mitä setä puhuu.

7

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin taitaa käydä, valitettavast,i mutta onneksi minäkään tuskin tulen tuota todistamaan.

    • Anonyymi

      Varmaan tuollainen olisi vuoden luontokuva vuonna 2045 mutta sitä ei koskaan otettu, koska ituhippi eksyi asfaltoidulta luontopolulta sen 450 metrin matkalla, joka moottoritien varressa olevalta parkkipaikalta olisi ollut nuotiopaikalle.

      • Anonyymi

        Lyön kolme vegaanista alkoholitonta kaljaa vetoa että olet väärässä.


    • Anonyymi

      "Nuorisolle tiedoksi että märät puut palavat huonosti ja muodostuu paljon savua ja sitä vaarallista hiilidioksidia. "

      Väärin.

      Olipa puiden kosteusprosentti mikä hyvänsä, palaessaan ne tuottavat ihan yhtä paljon hiilidioksidia. Suurin osa siitä "savusta" mistä aloittaja kertoo, on vesihöyryä.

      Sitäpaitsi puun poltto tai polttamattomuus on ilmakehän hiilidioksidipitoisuuden kannalta merkityksetöntä.

    • Anonyymi

      ihan hyvä juonteen aloittajalta, mutta maiseman muutosennusteet voinee kuvitella tapahtuneen jo 2045, kun tiedeuskovaisten tilastomatemaattisesta todistelusta johtuva lämpeneminen tuo toisenlaisen maiseman.
      Pohjoisen Keski-Euroopan pusikoiset metsät voinee olla jo toteutuneet 2045. Lähiöalueelta tavanomainen tie vie kaupungin keskustaa. Vierustava metsä on umpikuusikkoa, latvuston alla on läpeisemätön pusikko, johon polkuja on muodostunut, kauriiden ja villisikojen kulkemana. Polkua pitkin pääsee vanhan koulun tontille, jolla väki ruukaa käydä nuotioimassa kaikenlaista rakennusjätettä, mitä nuoriso on repinyt pimeän aikaan irti. (koulut ovat jo tuhansien oppilaiden kombinaatteja, joilta mennään vain viikonlopuksi kotia. Kulkeminen on niin kallista. Myöskin viikonloppujen asuntoloiden valvonta on kalliimpaa kuin kotiokuljetus.)
      Nodeileen kannattaa mennä hieman ennen auringonnousua, sillä keski tälven lösykelin sulattamalla aukealla saattaa kuvan kauriista syömässä vihreänä talvehtivaa heinää.
      Tsäkällä saadusta kauriskuvasta, nousee kohu, kuinka hienoa on kun luonto ottaa omaansa takaisin entisellä potkupallo kentällä. Osa tyhjästä koulurakennuksesta on kuvan vasemmalla laidalla, pienen savuvanan noustessa yölliseltä nuotiolta.
      Kuvaaja paistatteli holotv-lähetksissä ympäripalloa, kolme päivää. Etelä-euroopasta Keski-Amerikkaan, kummasteltiin uutiskuvan vihreyttä, voiko maailmassa olla vielä jossain viileää, vihreää nurmea, ja noin sateisen näköistä?
      Kuva otettiin kahden tulitikkuaskin kokoisella leijuvalla laitteella, joka välittää kuvaa näpäsäytettäväki "luurilta" ranteella.
      Ent koulu oli valtion sallimalla alueella, keskiluokalle, jos kansalaisen pisteet on moitteettomat.
      II versio

      • Anonyymi

        "nodeileen"

        Mitä kieltä tuo on?
        Keskenkasvuiset märkäkorvat ja räkänokat eivät osaa enää edes suomea.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "nodeileen"

        Mitä kieltä tuo on?
        Keskenkasvuiset märkäkorvat ja räkänokat eivät osaa enää edes suomea.

        Kuuluu sanoa " suomen kieltä" eikä suomea. Opettele kieliopin perusteet ennen kuin tulet tänne meuhkaanaan mokoma emäs koinija.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      127
      2392
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      41
      1975
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      52
      1913
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1907
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1897
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1199
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1095
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      953
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      900
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe