Ennustus vuoden luontokuvavoittajasta vuonna 2045

Anonyymi

Kuva on kännykällä otettu selfie jossa ituhippi käristää pientä tofunakkia nuotiolla. Kuva herättää laajaa keskustelua muunmuassa siitä että onko siinä käytetty savukonetta tunnelman luomiseen. Totuus on kuitenkin se ettei ituhipin järki riittänyt siihen että olisi käyttänyt kuivia puita. Nuorisolle tiedoksi että märät puut palavat huonosti ja muodostuu paljon savua ja sitä vaarallista hiilidioksidia. Ituhippien tyhmyys aiheuttaa n. 67% kaikista pahoista päästöistä vuonna 2045.

Kuvan ottajaa pidetään kuitenkin suurena sankarina ja hänestä tehdään elokuva joka bubataan kaikille kielille koska kukaan ei osaa enää lukea. Onhan se suurenmoinen uroteko kun kännykän navigointiominaisuutta käyttäen on selviytynyt merkittyä reittiä pitkin nuotiopaikalle haastavissa olosuhteissa. Pakkasta oli kolme astetta ja maassa peräti 2,7cm lunta. Matkaakin oli peräti 450m.

Onneksi en ole enää todistamassa tätä mutta pistäkääs nuoriso mieleen mitä setä puhuu.

7

850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin taitaa käydä, valitettavast,i mutta onneksi minäkään tuskin tulen tuota todistamaan.

    • Anonyymi

      Varmaan tuollainen olisi vuoden luontokuva vuonna 2045 mutta sitä ei koskaan otettu, koska ituhippi eksyi asfaltoidulta luontopolulta sen 450 metrin matkalla, joka moottoritien varressa olevalta parkkipaikalta olisi ollut nuotiopaikalle.

      • Anonyymi

        Lyön kolme vegaanista alkoholitonta kaljaa vetoa että olet väärässä.


    • Anonyymi

      "Nuorisolle tiedoksi että märät puut palavat huonosti ja muodostuu paljon savua ja sitä vaarallista hiilidioksidia. "

      Väärin.

      Olipa puiden kosteusprosentti mikä hyvänsä, palaessaan ne tuottavat ihan yhtä paljon hiilidioksidia. Suurin osa siitä "savusta" mistä aloittaja kertoo, on vesihöyryä.

      Sitäpaitsi puun poltto tai polttamattomuus on ilmakehän hiilidioksidipitoisuuden kannalta merkityksetöntä.

    • Anonyymi

      ihan hyvä juonteen aloittajalta, mutta maiseman muutosennusteet voinee kuvitella tapahtuneen jo 2045, kun tiedeuskovaisten tilastomatemaattisesta todistelusta johtuva lämpeneminen tuo toisenlaisen maiseman.
      Pohjoisen Keski-Euroopan pusikoiset metsät voinee olla jo toteutuneet 2045. Lähiöalueelta tavanomainen tie vie kaupungin keskustaa. Vierustava metsä on umpikuusikkoa, latvuston alla on läpeisemätön pusikko, johon polkuja on muodostunut, kauriiden ja villisikojen kulkemana. Polkua pitkin pääsee vanhan koulun tontille, jolla väki ruukaa käydä nuotioimassa kaikenlaista rakennusjätettä, mitä nuoriso on repinyt pimeän aikaan irti. (koulut ovat jo tuhansien oppilaiden kombinaatteja, joilta mennään vain viikonlopuksi kotia. Kulkeminen on niin kallista. Myöskin viikonloppujen asuntoloiden valvonta on kalliimpaa kuin kotiokuljetus.)
      Nodeileen kannattaa mennä hieman ennen auringonnousua, sillä keski tälven lösykelin sulattamalla aukealla saattaa kuvan kauriista syömässä vihreänä talvehtivaa heinää.
      Tsäkällä saadusta kauriskuvasta, nousee kohu, kuinka hienoa on kun luonto ottaa omaansa takaisin entisellä potkupallo kentällä. Osa tyhjästä koulurakennuksesta on kuvan vasemmalla laidalla, pienen savuvanan noustessa yölliseltä nuotiolta.
      Kuvaaja paistatteli holotv-lähetksissä ympäripalloa, kolme päivää. Etelä-euroopasta Keski-Amerikkaan, kummasteltiin uutiskuvan vihreyttä, voiko maailmassa olla vielä jossain viileää, vihreää nurmea, ja noin sateisen näköistä?
      Kuva otettiin kahden tulitikkuaskin kokoisella leijuvalla laitteella, joka välittää kuvaa näpäsäytettäväki "luurilta" ranteella.
      Ent koulu oli valtion sallimalla alueella, keskiluokalle, jos kansalaisen pisteet on moitteettomat.
      II versio

      • Anonyymi

        "nodeileen"

        Mitä kieltä tuo on?
        Keskenkasvuiset märkäkorvat ja räkänokat eivät osaa enää edes suomea.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "nodeileen"

        Mitä kieltä tuo on?
        Keskenkasvuiset märkäkorvat ja räkänokat eivät osaa enää edes suomea.

        Kuuluu sanoa " suomen kieltä" eikä suomea. Opettele kieliopin perusteet ennen kuin tulet tänne meuhkaanaan mokoma emäs koinija.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."

      Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu
      Suomalaiset julkkikset
      109
      3263
    2. Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...

      ...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä
      Maailman menoa
      521
      2669
    3. Eräälle joka luulee itsestään liikoja

      Pysy kaukana nainen. Palaa todellisuuteen.
      Ikävä
      89
      1693
    4. Vaikka pidät minua

      Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on
      Ikävä
      50
      1356
    5. Nainen, tilanne on nyt tämä

      että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä
      Ikävä
      82
      1294
    6. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1092
    7. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      85
      1017
    8. Pandatalo

      Pandatalo myyty. 👍👍👏👏
      Ähtäri
      35
      986
    9. Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan

      Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal
      Maailman menoa
      91
      943
    10. Sielusi on kaunis, nainen samoin

      Kaunis sielu, oot 😍
      Ikävä
      72
      884
    Aihe