Kuva on kännykällä otettu selfie jossa ituhippi käristää pientä tofunakkia nuotiolla. Kuva herättää laajaa keskustelua muunmuassa siitä että onko siinä käytetty savukonetta tunnelman luomiseen. Totuus on kuitenkin se ettei ituhipin järki riittänyt siihen että olisi käyttänyt kuivia puita. Nuorisolle tiedoksi että märät puut palavat huonosti ja muodostuu paljon savua ja sitä vaarallista hiilidioksidia. Ituhippien tyhmyys aiheuttaa n. 67% kaikista pahoista päästöistä vuonna 2045.
Kuvan ottajaa pidetään kuitenkin suurena sankarina ja hänestä tehdään elokuva joka bubataan kaikille kielille koska kukaan ei osaa enää lukea. Onhan se suurenmoinen uroteko kun kännykän navigointiominaisuutta käyttäen on selviytynyt merkittyä reittiä pitkin nuotiopaikalle haastavissa olosuhteissa. Pakkasta oli kolme astetta ja maassa peräti 2,7cm lunta. Matkaakin oli peräti 450m.
Onneksi en ole enää todistamassa tätä mutta pistäkääs nuoriso mieleen mitä setä puhuu.
Ennustus vuoden luontokuvavoittajasta vuonna 2045
7
835
Vastaukset
- Anonyymi
Näin taitaa käydä, valitettavast,i mutta onneksi minäkään tuskin tulen tuota todistamaan.
- Anonyymi
Varmaan tuollainen olisi vuoden luontokuva vuonna 2045 mutta sitä ei koskaan otettu, koska ituhippi eksyi asfaltoidulta luontopolulta sen 450 metrin matkalla, joka moottoritien varressa olevalta parkkipaikalta olisi ollut nuotiopaikalle.
- Anonyymi
Lyön kolme vegaanista alkoholitonta kaljaa vetoa että olet väärässä.
- Anonyymi
"Nuorisolle tiedoksi että märät puut palavat huonosti ja muodostuu paljon savua ja sitä vaarallista hiilidioksidia. "
Väärin.
Olipa puiden kosteusprosentti mikä hyvänsä, palaessaan ne tuottavat ihan yhtä paljon hiilidioksidia. Suurin osa siitä "savusta" mistä aloittaja kertoo, on vesihöyryä.
Sitäpaitsi puun poltto tai polttamattomuus on ilmakehän hiilidioksidipitoisuuden kannalta merkityksetöntä. - Anonyymi
ihan hyvä juonteen aloittajalta, mutta maiseman muutosennusteet voinee kuvitella tapahtuneen jo 2045, kun tiedeuskovaisten tilastomatemaattisesta todistelusta johtuva lämpeneminen tuo toisenlaisen maiseman.
Pohjoisen Keski-Euroopan pusikoiset metsät voinee olla jo toteutuneet 2045. Lähiöalueelta tavanomainen tie vie kaupungin keskustaa. Vierustava metsä on umpikuusikkoa, latvuston alla on läpeisemätön pusikko, johon polkuja on muodostunut, kauriiden ja villisikojen kulkemana. Polkua pitkin pääsee vanhan koulun tontille, jolla väki ruukaa käydä nuotioimassa kaikenlaista rakennusjätettä, mitä nuoriso on repinyt pimeän aikaan irti. (koulut ovat jo tuhansien oppilaiden kombinaatteja, joilta mennään vain viikonlopuksi kotia. Kulkeminen on niin kallista. Myöskin viikonloppujen asuntoloiden valvonta on kalliimpaa kuin kotiokuljetus.)
Nodeileen kannattaa mennä hieman ennen auringonnousua, sillä keski tälven lösykelin sulattamalla aukealla saattaa kuvan kauriista syömässä vihreänä talvehtivaa heinää.
Tsäkällä saadusta kauriskuvasta, nousee kohu, kuinka hienoa on kun luonto ottaa omaansa takaisin entisellä potkupallo kentällä. Osa tyhjästä koulurakennuksesta on kuvan vasemmalla laidalla, pienen savuvanan noustessa yölliseltä nuotiolta.
Kuvaaja paistatteli holotv-lähetksissä ympäripalloa, kolme päivää. Etelä-euroopasta Keski-Amerikkaan, kummasteltiin uutiskuvan vihreyttä, voiko maailmassa olla vielä jossain viileää, vihreää nurmea, ja noin sateisen näköistä?
Kuva otettiin kahden tulitikkuaskin kokoisella leijuvalla laitteella, joka välittää kuvaa näpäsäytettäväki "luurilta" ranteella.
Ent koulu oli valtion sallimalla alueella, keskiluokalle, jos kansalaisen pisteet on moitteettomat.
II versio- Anonyymi
"nodeileen"
Mitä kieltä tuo on?
Keskenkasvuiset märkäkorvat ja räkänokat eivät osaa enää edes suomea. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"nodeileen"
Mitä kieltä tuo on?
Keskenkasvuiset märkäkorvat ja räkänokat eivät osaa enää edes suomea.Kuuluu sanoa " suomen kieltä" eikä suomea. Opettele kieliopin perusteet ennen kuin tulet tänne meuhkaanaan mokoma emäs koinija.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä422266Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2362055- 1111548
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1441291- 1151217
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1381114Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://271107- 741009
- 65973
- 70960