Oikeasti tärkein apuväline on mielestäni kunnollinen yleismittari.

Anonyymi

Investoin juurikin Mastechin juttuun, patteri mittarille sekä lämpöanturi tuli paketissa, vähän tyylikkäämmin suunniteltu kuin joku 10-vuotta vanha Fluken paska :D

Hyvän näköinen mittari kyllä, ja itseasiassa, käytön paljonkin fototransistoreja mittauksissa, Vishayn TEKT 5400 on hyviä digitaalisia antureita käytössä :D

7

121

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu mitä hommia tekee. Flukehan on perus sisäjohtoasentajalle riittävä luotettava jännitteenkoetin ja kun transistorin vahvistuskertoimista ei tajua enempää kuin muistakaan mittauksista, se on vain turha liitin, josta menee epäpuhtauksia.

      Itsellä on fluke autossa/konepajalla arkimittarina. Siinä on hyvät johdot ja kestävä ulkokuori sitä paitsi 10 vuotta vanha mustaksi tummunut fluke yhdistettynä standardikirjaan ja ylimieliseen asenteeseen antaa "ammattimiehen" kuvan silloin kun oikeat meriitit on kortilla.

      • Anonyymi

        Sisäjohtoasentaja ei tee mitään Flukella eikä millään muullakaan yleismittarilla jännitteenkoettimena -ei tulis hommista mitään.


    • Anonyymi

      Riippuu mitä tekee. Pelkällä yleismittarilla saa tarkistettua joitakin komponentteja ja virrat, kontinuiteetin yms. Jos pitää jäljittää digitaalista kytkentää, pitää meilkein olla käytössä data-analysaattori tai jos protokolla on "ehjä", voi pärjätä sitä tukevalla laitteellakin. Ilman muisti-skooppia en nykyään pystyisi tekemään yhtään mitään. Sillä näkee kytkennän mm. vaihevaran ja onko johdot esim. päätetty oikein.
      Mutta joo, jos signaali/kellotaajuus pysyy alle 2MHz tasossa, niin sitten voi kyllä riittää yleismittarikin, kun kytkennät ei oletusarvoisesti värähtele vielä kohtuullisilla johdon pituuksilla.
      Enkä nyt tarkoita mitään kaupallista data-analysaattoriakaan välttämättä vaan joku data io-loggeri saattaa riittää jos kellotaajuuksia saa tarpeeksi alas. n. 16MHz AVR:llä toteutettu keskeytysvektori, joka lukee kilon verran dataa io-linjoilta silmukassa triggerin perusteella on usein ollut riittävä!

    • Anonyymi

      Sanat kunnollinen yleismittari ja Mastech, eivät sovi samaan lauseeseen.
      Jos Fluke on mainittu, Mastechista ei voi puhua samana päivänäkään, niin ovat eri planeetalta.

      • Anonyymi

        Ihmettelin ettei provoilu Flukesta tuottanut tuota enempää vastauksia. Ilmeisesti palstan trolli on kouluttanut lukijoita olemaan tarttumatta joka syöttiin.

        Minulta ääni digitaaliskoopille. Yleismittarilla pääsee usein alkuun mutta mikä tahansa vähänkin monimutkaisempi tai nopeampi asia on skoopin avulla selvitettävissä paljon nopeammin kuin pelkällä yleismittarilla, olipa sitten Fluke tai ei.

        Yksi ongelma on noissa paremmissa true rms mittareissa (myös Fluke) aikanaan tullut vastaan. Niiden vaihtovirta-alueiden nollakohta ei aina pysynyt paikallaan ja resoluutio oli usein pienillä virroilla varsin huono. Tasasuuntaamalla tehty mittaus antaa mahdollisuuden näyttää myös alle milliampeerin virtoja.

        Shunttivastus ja ulkoinen vahvistin korjaa vaihtovirtamittauksien ongelman.


    • Anonyymi

      Jouduin kerran mittailemssn pelkästään punsaisdilla 2.5mm ledeillä digitaalitehkiikassa porttien toimintaa :D

    • Anonyymi

      niin ehdottomasti pitää olla pikohenryihin asti kapasitanssimittaus lämpötila jne.

      Yksi pettymys oli tässä uudessa maste3chin jutussa, normaali taaustavaqlo näytössä :ED

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      843
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      698
    3. 35
      567
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      565
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      560
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      552
    7. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      31
      540
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      520
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      517
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      454
    Aihe