Adobe Flash Player

Anonyymi

Hei tietotekniikan gurut!

Voisiko joku viisas neuvoa mulle mistä voi nykyisin ladata ilmaisen Adobe Flash Playerin?

12

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valmistajakin on pyytänyt poistamaan sen koneelta, tuskin enää mistään.

    • Anonyymi

      Selaimissa on ne ominaisuudet jo sisäänkirjoitettuna eli et tarvitse erillistä AFP:tä enää mihinkään.

      • Anonyymi

        Tarvitsisin AFP:tä esim. jumppavideoiden toistamiseen.

        Vai oliskohan sittenkin niin, että pitäisikin päivittää selainversio Windows 11 :een..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarvitsisin AFP:tä esim. jumppavideoiden toistamiseen.

        Vai oliskohan sittenkin niin, että pitäisikin päivittää selainversio Windows 11 :een..

        kyllä


      • Ei selaimissa ole Flash-tukea enää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kyllä

        Kiitos vinkistä.


    • Anonyymi

      Ei mistään. Tuki päättyi jo myös selaimista.

    • Anonyymi

      Flash on kuollut ja kuopattu onneksi jo aikoja sitten. Hirveämpää viritelmää sai hakemalla hakea. Sen tukea alettiin vähitellen karsia, ja lopulta se poistettiin kokonaan.

    • Anonyymi

      Kenenkään ei pitäisi enää käyttää Flashia yhtään mihinkään. Flash ei ole enää edes Adoben tukema, koska Adobe itse on lopettanut Flashin tukemisen 100% kokonaan ja Adobe itsekin kehottaa ihmisiä poistamaan Flashin koneelta välittömästi. Lisäksi käytännössä mikään webbiselainei enää tue flashia. Esimerkiksi Firefox on jopa lopettanut Flashin toimimisen selaimessa kokonaan. Eli käytännössä et saa Flashia enää mistään ainakaan virallisesti, et saa sille myöskään myöskään minkäänlaisia tietoturvapäivityksiä eikä Flash enää edes toimi webbiselainten kuten Firefoxin kanssa.

      Eli unohda koko juttu. Flash on kirjaimellisesti vaarallinen tekniikka eikä se saa enää minkäänlaisia tietoturvapäivityksiä. Adobe ei millään tavalla enää tue Flashia eikä tue kukaan muukaan. Vaarannat vain koneesi jos jotenkin onnistut Flashin koneellesi asentamaan. Ja vaikkka saisit sen asennettua se ei siis enää edes toimi esimerkiksi Firefoxin kanssa eli et kuitenkaan pysty sitä käyttämään.

      Unohda sisi kokonaan koko juttu. Jos jokin sivusto tai palvelu vielä muka vaatii Flashin sen takia, että sivuston ylläpito ei ole päivittänyt sivua jne niin unohda moiset palvelut.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko tätä turvallista käyttää https://www.nostalgiapelit.fi/pajatso.html ?
        Siinä on Flash 10..........toimii Win10:ssä.

        https://www.virustotal.com/gui/file/b1defd5d1c33285bec6a607321d5d6648e5e654bc4632381686a998dae8d7c27 Sieltä tutkimaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      240
      1938
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1607
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1240
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      952
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      779
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      751
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      740
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      722
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe