Miten kauan kuivan tilan lattian laatoitus kestää, tunteja, päivän vai monta päivää?

Anonyymi

Väitetään, että lattialaattojen laittaminen on helppoa ja nopeaa, mutta onko se oikeasti sitä?

Vaikka ei olisikaan hankalia nurkkia tai muita kohtia, niin...
pitääkö jossakin työvaiheissa kuitenkin oikeasti odotella tunteja tai päiviä?
Jopa niin, ettei asunnossa voisi asua sinä aikana (keittiön, eteisen tai olohuoneen laatoitus)?

10

2164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tietysti voi asua. Laatoituksen kesto riippuu kohteesta ja varsinkin tekijästä.

    • Anonyymi

      Kaikissa löytämissäni opastusvideoissa ensin mitataan vaan paikat, että laatat tulevat kohdilleen. Levitetään ja tasoitetaan laastia, laitetaan laatat päälle ja sitten heti saumataan. Lopuksi saumat pestään kostealla sienellä. En ole nähnyt yhdessäkään katsomassani opastusvideota mitään mitään vaihetta, joissa pitää odottaa.

    • Anonyymi

      Olen aika vähän laatoittanut, ehkä vajaa 20 kohdetta. Keittiö on päivän homma ja parin päivän päästä olen saumannut. Ennen laatoitusta on hionta ja primeri ja olen myös keittiöihin laittanut reunoille vesieristenauhan, siinä tarvii vähän odotella kuivumista. Nämä kaikki on ollut uudiskohteita.

    • Anonyymi

      Kai siihen päiviä saa menemään. Mikäli teet itse, voit tehdä sopivissä pätkissä esim. muutaman neliön kerralla. Älä sekoita liikaa laastia. Amatöörillä työn jälki kärsii liiasta nopeudesta.

    • Anonyymi

      Eli usea päivä kannattaa varata tai ainakin kaksi. ...jos muu kotiväki siihen suostuu...

      Onko muuten laattalattian laittaminen jo valmiiseen keittiöön kovin sotkuista?
      Kannattaako tyhjentää keittiöstä kaikki kaapit ja laatikot ja jälkeenpäin puhdistaa hyllyt ja tasot. Vai suojataanko niitä muoveilla onnistuneesti. Kun on avokeittiö ilman ovia, niin pitääkö tai kannattaako suojata myös olohuoneesta huonekalut, elektroniikka yms.?

      • Anonyymi

        Oi voi kun olis kaapisto pois niin saisit seinästä asti sen laatan ja sinne nauhat vähintäänkin silikoonit ja reunimmaiset laatat seinän vierestä vähän koholle. Havaitsisi pienet vuodotkin nopeammin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oi voi kun olis kaapisto pois niin saisit seinästä asti sen laatan ja sinne nauhat vähintäänkin silikoonit ja reunimmaiset laatat seinän vierestä vähän koholle. Havaitsisi pienet vuodotkin nopeammin

        Mihin ja miksi pitää laittaa vähintään silikoonit?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mihin ja miksi pitää laittaa vähintään silikoonit?

        Kaapistojen taakse niin pienet vesivuodot ei vahinkoita seinärakenteita ja vesi on helpompi havaita kun valuu kaapiston alta näkyviin. Jos suurempi vuoto ja ei itse paikalla niin ei paljon merkitystä, sitten on vettä jo kaikkialla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaapistojen taakse niin pienet vesivuodot ei vahinkoita seinärakenteita ja vesi on helpompi havaita kun valuu kaapiston alta näkyviin. Jos suurempi vuoto ja ei itse paikalla niin ei paljon merkitystä, sitten on vettä jo kaikkialla.

        Hm... laattojen kanssa, jos eivät ole kalusteiden alla seinään asti, vesi pysähtyisi laatan reunaan, eikä näkyisi missään ennen kuin sitä olisi niin paljon, että ylittäisi reunan. Parketti tietysti vielä huonompi, kun vesi leviäisi parketin alla. Kannattaisi siis olla vuotohälytin.

        Voiko keittiön seinän rakenne vesipisteen kohdalla olla sellainen, että valunut vesi menisi seinän sisään ja valuisi pahemmin seinän rakenteisiin, jos ajatellaan vanhoja tai nykyisiä asuntoja?
        Rakennusmääräykset kai ainakin nykyään vaativat vesieristykset keittiöönkin. Ehkä jossain vanhoissa voisi olla ongelmia??
        Jos on betonilattia, joka on valettu paikalla ja on seinään asti, niin ei olisi kuitenkaan niitä rakoja, vai onko silti?

        Vanhaan keittiöön pitäisi kai laittaa keittiöremontissa ihan oikea vesieriste tai tuolla sivulla olevan kuvan mukainen vinyylimatto ehkä riittäisi tiivistettynä ja teipattuna (ainakin kirjoittajan rakennusvalvonnalle oli kelvannut)?
        https://lampopumput.info/foorumi/threads/keittiön-allas-alakaapin-apk-liitos-vesieristäminen.25682/
        Oikeista aika laajoista keittiön vedeneristyksistäkin löytyi helposti kuvia netistä.


    • Anonyymi

      Minun tapauksessa vuosia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1440
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      248
      1342
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1122
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1098
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      805
    6. 65
      774
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      757
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      738
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      711
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      647
    Aihe