Pitääkö vanhempien ostaa lapselle vaatteita

Anonyymi

Pitääkö, jos oikeasti on tarve?
Vanhemmat vain sanoo että he eivät nyt ehdi, katsotaan joku toinen päivä like wtf ne on sanonu tota jo tyylii puol vuotta.
Ei niinko oikeesti oo kiva et on vaa parit hyvät vaatteet.😊

5

817

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanhemat ovat vastuussa lapsen nuoren ihmisen asialinen puketuminen.Eli perusvaatet jalkineet.Ihan sihen asti kun se lapsi saavutaa täysi ikäisyden 18v. Jos vaatetuksessa tai jalkineissa puutetta? Ravinossa. Kuulaan jo 12 vuotiasta sosiaali virastossa ilman vanhempia. Joten 12 vuotiaista ei voida pakotaa enää vain omiin itsekkäisin tahtoihin.

      • Anonyymi

        Oukki. Dyykataan jostain vanhat releet ja laitetaan lapsi asialle sossuun( vai Kelako ne nyt hoitaa). Saako maksusitoumuksen , ne on niin noloja vai rahat tilille ja omalle vai vanhemman?


    • Anonyymi

      just tuli äiti minun huoneeseeni huutamaan kuinka kamala oon ollut tänään yms, ja sanoi että ainoastaan ruokkii, antaa asua, ja antaa käydä suihkussa. Eli otti minun rahani,puhelimeni ja sanoi ettei vaatteita osteta (mulla on kova tarve uusille alusvaatteille) Mun mielessä liikku vaan, että onko tää ok? oonko mä syypää vai onko äiti vaan tulossa hulluksi...

    • Anonyymi

      Ehdottomasti on vanhemman velvollisuus ostaa lapselle vaatteita. Jotkut vanhemmat eivät vain jostain syystä ymmärrä tätä. He kuvittelevat, että vaatteet vain ilmestyvät jostain tai he eivät tiedä, että vaatteet jäävät jatkuvasti pieniksi. Onko sinulla itsellä rahaa tai mahdollisuutta ostaa vaatteita? Sinun täytyy saada vanhemmat jotenkin tajuamaan, että tarvit uusia vaatteita. Näytä heille vaikka tyhjänä ammottava vaatekaappi ja sano, että sinun tarvitsee saada uusia vaatteita, koska sinulla ei ole mitään päällepantavaa.

    • Anonyymi

      Nuorena on parasta aikaa oppia että kostyymit varastetaan päältä 2000-luvulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      590
      1434
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      797
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      471
      689
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      549
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      529
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      505
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe