Muutimme vuosi sitten tulevan vaimoni kanssa vuokrakerrostalosta omakotitaloon. Talo on valmistunut 2019 ja varustettu maalämmöllä. Neliöitä 130 49neliön autotalli. Tonttia lähes 1000m2.
Täytyy sanoa että tämän jälkeen en voi ymmärtää miksi asua vuokralla tai ostaa kerrostalo? Asuminen omakotitalossa on todella edullista ja saa omaa rauhaa, kotona on kiva olla kun ei ole muita metelöimässä seinän takana. Täällä ei juuri edes muita ihmisiä ja autoja näy. Ennen laitoimme 1500 euroa vuokraan plus vastikkeet. Nyt laitamme lainaan 1650euroa eikä luonnollisesti vastiketta. Joka kuussa meille jää noin 1300-1400euroa korkojen jälkeen itsellemme kun vuokralla ei jäänyt mitään. Vuokralla asuminen on todella kallista.
Aamuisin on mukava lähteä töihin omasta pihasta, täältä ei edes bussilla pääsisi mihinkään joka oli iso plussa jo ostovaiheessa. Työssäkäyvillä ihmisillä ei ole aikaa odotella busseja vaan täytyy olla tehokasta aamusta iltaan. Mikäli joskus lapsia hankimme niin täällä on hyvä kasvaa. Ei ole maahanmuutajia ollenkaan ja ilmapiiri on hyvin suomalainen. Mitään juoppoja tai muuta ei kulje koskaan missään eikä juuri muutenkaan ihmisiä.
Suosittelen kaikille muillekkin omakotitalon hankintaa. Se todella kannattaa.
Ja todella…muutimme pois helsingistä. Kamala paikka.
Täytyy sanoa että tämän jälkeen en voi ymmärtää miksi asua vuokralla tai ostaa kerrostalo? Asuminen omakotitalossa on todella edullista ja saa omaa rauhaa, kotona on kiva olla kun ei ole muita metelöimässä seinän takana. Täällä ei juuri edes muita ihmisiä ja autoja näy. Ennen laitoimme 1500 euroa vuokraan plus vastikkeet. Nyt laitamme lainaan 1650euroa eikä luonnollisesti vastiketta. Joka kuussa meille jää noin 1300-1400euroa korkojen jälkeen itsellemme kun vuokralla ei jäänyt mitään. Vuokralla asuminen on todella kallista.
Aamuisin on mukava lähteä töihin omasta pihasta, täältä ei edes bussilla pääsisi mihinkään joka oli iso plussa jo ostovaiheessa. Työssäkäyvillä ihmisillä ei ole aikaa odotella busseja vaan täytyy olla tehokasta aamusta iltaan. Mikäli joskus lapsia hankimme niin täällä on hyvä kasvaa. Ei ole maahanmuutajia ollenkaan ja ilmapiiri on hyvin suomalainen. Mitään juoppoja tai muuta ei kulje koskaan missään eikä juuri muutenkaan ihmisiä.
Suosittelen kaikille muillekkin omakotitalon hankintaa. Se todella kannattaa.
Ja todella…muutimme pois helsingistä. Kamala paikka.
Vastaukset 14
Vanhimmat
" Ennen laitoimme 1500 euroa vuokraan plus vastikkeet. Nyt laitamme lainaan 1650euroa eikä luonnollisesti vastiketta. Joka kuussa meille jää noin 1300-1400euroa korkojen jälkeen itsellemme kun vuokralla ei jäänyt mitään. Vuokralla asuminen on todella kallista."
Ensiksi, vuokralla asuttaessa ei makseta vastikkeita.
Sitten lasketaan taas hieman auki:
Lainakulut 1650 €/kk
Lämmitys käyttösähkö 150 €/kk
Vakuutukset 100 €/kk
Kiinteistövero 100 €/kk
Kahden auton ylläpito- ja käyttökustannukset 1000 €/kk
Eli 3.000 €/kk, siihen vielä päälle varautuminen tuleviin korjauksiin ja tavalliseen ylläpitoon menevät rahat (puutarhanhoitovälineet, pikku fiksausten tarvikkeet ym), uudehko talo, niin lasketaan siihen maltilliset 100 €/kk, eli asumiskustannukset 3.100 €/kk, joka on siis melkein tuplat aloittajan ilmoittamaan vuokrakuluun. On kyllä halpaa.
P.S. Nykyisessä peruskoulussa ei näköjään opeteta matematiikkaa....
Minulla esim uudehkon OKTvakuutus turvasta koko vuosi laajimmalla turvalla 530e pyöreästi.
Lainakulusta ymmärrätkö jää valtaosa itselle? Maksat kuussa vaikka tuon 1650e niin siitä jää 1300-1400euroa itselle nykykoroilla. Vuokrassa häviät kaiken. Eli siitä 1650e/kk ei ole kulua kuin noin 300e/kk. Loput jää itselle. Vuodessa jää 15-17 tuhatta euroa näppiin plus arvon nousu.
Kiinteistö vero vajaa 900e/vuosi.
Maalämmöllä käyttö ja muu sähkö noin 100e/kk. Olemme tosin melko säästeliäitä ja kahden vuoden sopimus.
Tässä kun 3 vuotta asumme niin sen 50tuhatta euroa voitto plus laina lyhennys niin kädessä on pelkästään siitä yli 100 tuhatta euroa. Toki pohjallakin oli rahaa mutta silti. Kumpikohan on kannattavampaa? Vuokralla vai OKT?
Oma auto on tässä perheessä ollut aina itsestään selvyys. Ilman sitä aikaa kuluu hurjasti ja sen verran mukavuutta arvostan että lähden myös kerrostalon pihasta autolla. Julkisista kelpaa lentokoneet ja taksit(humalassa).
"miksi asua vuokralla tai ostaa kerrostalo?" Eipä sitä koko kerrostaloa tarvitse ostaa.
Kyllä omakotitalossakin pitää maksaa vastiketta. Täytyy varautua tuleviin korjauksiin ja kunnostuksiin. Lisäksi lämmityskustannukset ja käyttökulut sekä vakuutukset, kiinteistövero, jätehuolto ym. Nämä kaikki on sisällytetty vastikkeeseen.
En kyllä peri itseltäni tai KPPV:ltä vastiketta tässä kartanossa asumisesta...
OK-King
Muista että omakotitalosta ei voi koskaan muuttaa pois, se on loppuelämän koti. Siinä missä kerrostaloasunnon voi myydä pois, omakotitalon myyminen on niin suuri riski ettei kukaan järkevä ihminen siihen ryhdy. Talon myyjä on vastuussa talosta viiden vuoden ajan ja siinä ajassa kyllä ostaja löytää jonkin vian. Edessä on oikeudenkäynnit ja jättikorvaukset oikeudenkäyntikuluineen jotka pilaavat loppuelämän. Loppuelämä menee luottotiedottomana ulosotossa maksellessa korvauksia.
Jos myy omakotitalon niin pitää kätkeä siitä saadut rahat niin että ulosotto ei pääse niihin käsiksi.
Riskiä varten voi ottaa vakuutuksen. Voi myös teettää niin kattavan kuntotarkoituksen, ettei kenellekkään jää epäselvää.
Jos yrittää pimittää tietoja taikka ei selvitä mitään, niin takuu varmasti joutuu maksumieheksi. Kauppakirja varauksineen kannattaa tehdä huolella.
On mahdotonta löytää etukäteen kaikkia talossa olevia virheitä. Ostaja kyllä löytää lopulta jonkin virheen jota ei kauppakirjaan ole voitu ennalta laittaa. Myyjä on kuitenkin vastuussa myös tälläisistä salaisista virheistä ja näistä ostaja voi viedä myyjän oikeuteen.
Moni talon myyjä voi kuitenkin haluta muuttaa muualle ja ostaa sieltä uuden asunnon. Silloin myynnistä saatuja rahoja ei voi oikein piilottaa. Kun oikeus myöhemmin tuomitsee hinnanalennuksen ja oikeudenkäyntikulut lankeavat maksettavaksi, menee tämä uusikin asunto ulosottoon.
Aloittaja kertoo viimeisessä lauseessa juuri sen oleellisen. Eli "muutimme pois Helsingistä". On melko turhaa verrata eri asumismuotojen kustannuksia jos toinen paikka on jossain missä ei kulje bussit eikä asu juuri ketään ja toinen Helsingissä.
Mistä korvesta muuten onnistuit löytämään omakotitalon noin pienellä tontilla?
Me aikoinaan muutettiin pois Helsingistä juuri samasta syystä eli jos halusi vähänkin saada tilaa lapsille ja harrastuksille, niin oli syytä poistua. Helsingin seudulla omakotiasuminen vaatii todella paljon rahaa, ei onnistu pienempituloisille.
Muuten lienet periaatteessa oikeassa, eiköhän se vapaarahoitteinen vuokra-asunto ole useammassa tutkimuksessa todettu kalleimmaksi asuinmuodoksi kun tarkastellaan koko asumisen elinkaarta.
Meilläkin on jo parikymmentä vuotta ollut velaton omakotitalo eikä näillä kuukausikuluilla varmaan saataisi tällaisia tiloja muualta. Koko asumisajan kuluja en ole laskenut, ei tässä voitolle pääse mutta ei tarvitsekaan.
Omakotitalo asuminen on kaikkein halvinta myös tilastojen mukaan. Me ostimme noin 8 vuotta sitten uuden talon ja juuri mitään ylläpitokuluja ei ole ollut. Käytännössä suurimmat ovat olleet pensseli kädessä touhuamista terassin kanssa, muuten lähinä kahvojen kiristelyä. Hyvässä talossa ei mitään kummempaa tunnu tulevan. Meinaamme silti pian muuttaa uuteen sillä tässäkin alkaa jo ikä näkymään monella tapaa, uusi on aina uusi. Tulomme on toki isot jotka mahdollistaa tämän. Ikinä emme ole saaneet alle 10 tuhatta kuussa käteen vaimoni kanssa. Käytännössä semmoista 10-30 tuhatta kuussa jää käteen.
Ihmettelen näitä kaupunkien uusia kerrostalolähiöitä. Aivan karseeita mihin ihmisiä sullotaan ja vieläpä kovilla hinnoilla.
Niissä ei ole mitään asumis tai viihtyvyyteen panostettu vaan rahastus.
Korkeita ulko wc.n mallisia kerrostaloja nousee vieri viereen kuin mogandisussa jossa näköala peittyy toiseen ulko wc.n malliseen kerrostaloon lasitettu akvaariomaiseen parvekkeseen missä p.rse paistaa hyvin.