Lievä älyllinen kehitysvamma/ numeromuisti hyvä

Anonyymi

Mistä löydän Lievän älyllisen kehitysvamman saaneena toisen jolla ei ole koskaan ollut edunvalvontaa ja vanhemmat eivät hoida toisen Lievän älyllisen kehitysvamman saaneen käyttötilejä? Kuuluuko Lievään älylliseen kehitysvammmaan rahan arvon ymmärtäminen? Kuuluuko Lievään älylliseen kehitysvammmaan kirjaimellinen tulkinta tyyli? Kuuluuko Lievään älylliseen numerosarjojen luetteleminen ulkomuistista ruokaa tehdessä? Muistaako Lievän älyllisen kehitysvamman saaneet ihmiset ulkoa puhelinnumerot ja yli 30 sukulaisen syntymäpäivät kuten itse saan kuulla ohjaajilta jatkuvasti, että olen Alimitoittuna kehitysvamman suhteen eli ohjaajat sanoo että kaikki nämä kuuluu Autismiin. Ja Kehitysvamma lääkärit huutaa että en saa ohjaajien kanssa tulla lääkäriin samojen asioiden takia ja ohjaajat sanoo että eivät osaa ohjata minua, koska olen ADHD ja Asperger yhdistelmä ja Persoonallisuushäiriö joka on ADHD liitännäinen diagnoosi eli käytös on muuttunut. Voiko Lievän älyllisen kehitysvamman saaneet ihmiset käydä lukion, koska epäilen vahvasti että isällä on Lievä älyllinen kehitysvamma tai ADHD tai Asperger. Isäni äidillä on ollut samanlainen numeromuisti mitä minulla on nyt. Kohdataan some sivuille minua ei hyväksytä ja Espoon Me itse ryhmän vetäjä huusi minulle puhelimessa että Autismi ihminen olen, jos minulle ei kukaan kehitysvamma lääkäri suostu selvittää Autismia niin niin on todella väärin minut kehitysvamman saaneena jättää ilman vertaistuki ryhmää johon ohjaajat sanoneet minulla on suuri tarve vertaistuki ryhmään.

0

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        87
        1714
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        85
        1222
      3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        110
        1113
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        67
        906
      5. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        102
        874
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        818
      7. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        47
        731
      8. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        722
      9. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        47
        671
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        653
      Aihe