Näön vuoksi

Aamusta iltaan pidetään kahta koiraa vaan häkissä ja vielä metsästys koiria.
Mitä ihmettä jotkut ottavat eläimiä kun ei viitsi niistä oikeallalailla huolta pitää?
Se toinen koira joutui pennusta asti olemaan häkissä.
750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Saavatkohan tarpeeksi edes ruokaa. Monet ihmiset ovat ihmetelleet että pitävät koiria. Yksikin ihminen kävi vartavasten katsomassa että onko niillä joku hätä kun pitivät niin kauheaa meteliä.

Äänestä

En ole nähnyt että lenkillä käyttäisivät lihakset siinä surkastuvat kun pitävät vain häkissä.
Ei mitään virikkeitä koira paroilla ole.
Hävetä saisitte koiran kiduttajat.

Äänestä
  • Mun siskolla 4 koiraa ja pitää huolta niistä hyvin ovat sisällä ja saavat kulkea aidatulla pihalla ja käyttävät lisäksi lenkillä. Siellä ainakin hoidetaan koiria saisivat nuo ottaa niistä mallia.

    Äänestä

  • Laita sille koirien omistajalle kirje ja kerro asiasi ystävällisesti siinä että olisi paikallaan antaa liikuntaakin eläimille jos olet oikein nähnyt etteivät liiku tarpeeksi. Ja vinkkaa virikkeistä.
    Kysy tarvitsevatko ulkoilutusapua ja tarvittaessa auta kerran sinä tunnut olevan ulkoilmaihminen. Koirat voivat sitten paremmin.

    Äänestä

  • Voiko ihminen olla noin tietämätön?

    Ei metsästyskoiraa pysty juoksuttamaan hihnalla väsyksiin.
    Normaalisti tunti tolkulla liikettä metsässä. Minä ainakin panen koiran auton peräkonttiin ja menen sellaiselle alueelle josa saa liikettä.

    On vitsi, kulkea metsästyskoiran kanssa näyteikkuna kävelyä tienreunassa ja antaa aina haistaa kusitolpan kohdalla.

    Pysytään vain makunappuloiden heittelyssä sielä sohvakoirien puolella ja jätetään hyötykäytössä olevat koiraharrastajat rauhaan.

    Äänestä

Tässä omakotialueella kymmeniä koiria joita ei ulkoiluteta kuin muutaman 10 metriä ulostamassa.

Onko koira onnellinen, kun saa nukkua omistajan kanssa samassa sängyssä? Ei se ahdas asunto ole kovin kummoinen paikka koiralle. Koiranomistajista moni käsittää, että koira tykkää hänestä yhtä paljon, kuin hän siitä.

Se koira on eläin ja kiinnostunut ruokapalkasta. Tyhmempikin tajuaa, jos ei kouluta hyvin koiraa ja päästää sen vapaaksi niin juokseehan se oitis toisen koiran luokse. Ei se jää "rakkaan" omistajansa luo mustasukkaisuudesta.

Koira on 4seinän sisällä kaiket päivät odottamassa omistajia töistä ja asioilta kaiket päivät. Ne ulkona olevat koirat saavat seurata ympäristöä, haistella hajuja joita niiden luontainen elämä kaipaa. Siellä sisäkoiran haistamat hajut riittävät omistajan ilmavaivojen haisteluun.

Äänestä

Käske sen metsästyskoirien omistajan päästää ne koirat irti niin näkee suuren ihmeen.

Ne koirat juoksee oitis sun luokse turvaan, kun tietävät kuitenkin, että rakastat niitä ja ne pääsee sun isoon sänkyyn nukkumaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aamusta iltaan pidetään kahta koiraa vaan häkissä ja vielä metsästys koiria.
Mitä ihmettä jotkut ottavat eläimiä kun ei viitsi niistä oikeallalailla huolta pitää?
Se toinen koira joutui pennusta asti olemaan häkissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu