Kuka muistaa mitä tapahtui Pellonraivaus Oy:lle? Firmallahan oli aikoinaan lukuisa määrä Amerikoista tuotuja pillareita ja toimialueena koko valtakunta. Mihin noin suuri toimija katosi markkinoilta?
Mihin katosi Pellonraivaus Oy?
13
10817
Vastaukset
- moi
se on nykyään yit
- telafriikki
minnes ne kaikki koneet on hävinny? oli kuulemma aikamoinen arsenaali, olis kiva nähä jotain kuvia niistä :)
- Jusa
Muuttui ekaksi Perusyhtymä Oy:ksi ja sen jälkeen YIT:ksi.
- jokke
Mistä löytyis kuva Vaitista,salo-oja hirmusta?
- jep jep
Jos vielä kaipaat kuvaa, voin kertoa missä tällainen aura on, tiedän että ko. aura on ent pellonraivauksen aura ja sillä on vedetty valtaojia etelä-pohjanmaalla.
- TEF20
Googleta sirpistä puimuriin white
- Anonyymi
On ojia muuallakin kuin Salossa.
- kadonnenajanmetsästäjä
Ainakin Korian entisen Ojaputki Oy.n sittemmin Korian tiilitehtaan, Perusyhtymä Oy:n ja senjälkeen ties minkä pihan reunalla, entisen rautatien varrella oli hieno kokoelma lähinnä noita Pellonraivauksen vaijerikaivinkoneita. Vuosikymmeniä sitten ne olivat kasvavan metsikön sisässa, kuten se rautatienpätkäki, jonne ei junilla ollut asiaa ilman moottorisahaa. Nykyisin on radat purettu, enkä ole vuosikymmeniin käynyt paikalla, tervemenoa katsomaan löytyisikö sieltä vielä mitään.
Siis, Koria on entisen Elimäen kunnan taajama, kuuluu nykyisin Kouvolan kaupunkiin. - Anonyymi
olitko töissä Perusyhtymällä kun muutos tuli
- Anonyymi
Ne on kaikki kietoutuneet toisiinsa jollain tavalla, Pellonraivauksen ukkoja oli tekemisissä VesiPekan kanssa jossain määrin. Suomi on hyvin pieni alue, lähes kaikki sukua toisilleen.
Kun lukee tietoja noista vanhoista firmoista, jotain selvenee.
Itse ollut töissä parissakin niihin liittyvässä.
Jopa Oulun maanrakennuspojat liittyi samaan ketjuun.
- Anonyymi
Palio pellonraivuu asiaa tuola:
https://ylilauta.org/satunnainen/27q0nt#post-269828223- Anonyymi
Lervosta tosa kuulin
ehdotonta ja säälimätöntä lervoilua, utsjoen kesoilin pajatso sylki markat ja 20-50 penniset silkasta kauhusta lervon mylväistyä sotanorsumaisen karjahduksensa 1000 w invertteristä virroitettuun ällaamikkiin kalju päälaki pystyssä, silmistä lensi sähkösalamoita saatana. perseön seom 20 pennin jasson lervo tyhjensi kerran höyrärillä, toisen kerram pelkkä mulkaisu riitti ja pajatso laski hilut alleen nöyrästi. krillimpimut valui hunajaa yli kuukauden tuosta episoodista ennen ja jälkeen tapahtumahorisontin. sanomattakin on selvää se tarinan totuuspuoli, mikä on totta.
DUCK RIVER REKKASOU EI OLE MITÄÄN ILMAN KA-LERVOA JA LERVON MYLVINTÄÄ.
KUN LERVO KULKEE NIIN ISOT PEUKALON KOKOISET PASKAKÄRPÄSET SEURAA PERÄSSÄ MUTTA NIIN SEURAA MYÖS ULOSOTTO UKKO KU HAI LAIVAA TUOTA LERVO RAHTIMULLIA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1272014
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1021805Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?831611Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611464Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331162- 1101083
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm511053Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471046- 731036
Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44993