Miten "uhmaikäiset" koiruutenne ovat testanneet rajojaan ja miten olette ratkaisseet tilanteen?
Etenkin paimenkoiran omistajat. =)
Itselläni vuodenikäinen seropi, ja mieluusti ottaisin vinkkejä vastaan että mitä voi tulla eteen.
Etenkin paimenkoiran omistajat. =)
Itselläni vuodenikäinen seropi, ja mieluusti ottaisin vinkkejä vastaan että mitä voi tulla eteen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"uhmaikäiset" hauvelit ovat järsineet huonekaluja oikein urakalla. Muuta en ole huomannut. Itselläni on kaksi paimenkoiraa...
Edesmennyt sakemanni urokseni ei koskaan kokeillut mitenkään rajojaan "uhmaiässä", ei järsinyt tavaroita, ei yrittänyt purra omistajaa yms... Kiltti koiruus. =)
Nämä nykyiset sitten... (hohhoijaa)... Keskari järsi auton takapenkistä lähtien kaiken palasiksi.. ei muuta. Pyrre järsii pehmolelut ja matot jos on yksin kotona, esillä on tiettyä uhmaa (1v2kk), saattaa olla tulematta luokse jos pyytää, jos komennat tekemään jotain mistä koira ei niin kamalasti välitä, se saattaa juosta kauemmas ja alkaa haukkumaan erittäin "uhmakkaasti". Usein näille tilanteille saa nauraa, tottelee kuitenkin kun on hetken "osoittanut mieltään"... =)
mun koirat on vaan osottaneet mieltään jyrsimällä tavaraa tai urisemalla päin naamaa joidenkin kanssa on saanu matsata mut ei sen kummempia kun muistaa pitää tiukan linjan sillä et kuka on pomo ettei tule vakavia ongelmia.
meillä ei kyllä ole paimenkoiraa, mutta aattelin silti vastata.
Meillä nuorempi koira on kokeillut rajoja vähän milloin mitenkin. Koskaan se ei ole mitään hajoittanut mutta on saattanut lähteä pihasta, on saattanut joskus kokeilla rillutella ulkona hihnassa, joskus on semmoisia päiviä ettei kuulla mitään, ja välillä ei toteltu mitään pelkällä hyvällä :)
koira on sakemanni-belgianpaimenkoira-kultanennoutaja-labradorin noutaja sekotus ja se on ny 8kk.
meillä on syöty seinät, jalkalistat, pari nojatuolia, sohva, lattiasta muovimattoa ymymym.. ikinä ei oo yrittäny purra ketään, ongelmia ohittamisen kans ku kaikki vastaantulevat koirat olis niin kivoja..
nyt oon jättäny ihan hirmusti aina tekemistä kotia ja pari viimestä kertaa ollu ihan kunnolla. saa nähdä ku ny pääsen kotia :)
se on jännä et meidän koissu on kovasti lintujen perään,oli sit fasaaneja tai pikkulintuja mut ku jänis tuli vastaan,se ei tajunnu ollenkaa :)