Mulla tuli vähä yllätyksenä että meiät koululaiset laitettiin lähikouluun. En yhtään tajuu mikä järki siinä on kun kaikki tulee saamaan koronan ruokalassa. Eikö etäkoulu muka olisi parempi? En ymmärrä miten kokonainen hallitus voi sanoa että ei ole järkeä mennä etäkouluun. Ne ei enää edes kerro ootko potentiaalisesti saanut koronan!!! Kunnon koronatesteihiinkään ei pääse!!! Mitä mieltä te muut ootte? Onko lähikoulussa oleminen kivaa teiän mielestä vai onko se samalla tavalla kun mullakin niin vähän ahdistavaa kun en kuitenkaan halua koronaa!
Mitä mieltä ootte lähikoulusta koronaikana?
8
98
Vastaukset
- Anonyymi
Samaa mieltä olen. Todella tuli lähiopetus yllätyksenä, ei niillä nyt kaikki kunnossa ole niillä päättäjillä. Etäopetus olisi todellakin järkevämpää koronan kannalta. Siinäkään ei ole mitään järkeä että jos jollakin luokassa on korona, niin kukaan ei mene karanteeniin. Niinku mitä helv*ttiä.
En muutenkaan pidä lähiopetuksesta, mutta nyt olisi oikeasti syytä mennä etäopetukseen. Ei tästä koronasta tällä tavalla päästä. - Anonyymi
Entäs ne lapset jotka ei pärjää etäopetuksella? Monilla ei ole vanhempia jotka voi auttaa tai varaa välineisiin hoitaa etäopetuksena, joten oppimisesta ei tule mitään. On aika etuoikeutetussa asemassa jos pystyy kotona tekemään kaikki mitä opinnot vatii ja pärjää mukana. Monille myös kouluruoka saattaa olla ainoa ruoka minkä he varmasti saa päivän aikana.
Ongelma on enemmänkin ollut se, että baareja pidetään auki ja aikuiset saaneet rellestää menemään niissä, etenkin loma aikoina. Sitten syytetään taas lapsia ja nuoria siitä, että levittävät koronaa, kun todellisuudessa ne on nämä elämäntapa alkoholistit joiden on ihan pakko päästä vetämään kännit.- Anonyymi
Niin eihän heitä kiinnosta vaikka me haluttaiski etäopetukseen.
Ainakin Rovaniemellä koulusta saa koneet ja kaikki joilla pääsee esimerkiksi Google Meetissä pidettäviin oppitunteihin ym.
Täällä koululta saa myös ruuan jos haluaa. Eli ainakaan täällä siihen ei ole ongelmaa, tosin jos joku ei osaa opiskella etänä. Tosin uskoisin että ainakin kaikki viidennestä luokasta ylöspäin osaavat, joten miksei laitettaisi vain siitä ylöspäin etäopetukseen kaikki?
Olisi oikeasti paljon kannattavampaa.
Baarit ja muut samantien v*ttu kans kiinni ei tästä muuten tule yhtään mitään - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin eihän heitä kiinnosta vaikka me haluttaiski etäopetukseen.
Ainakin Rovaniemellä koulusta saa koneet ja kaikki joilla pääsee esimerkiksi Google Meetissä pidettäviin oppitunteihin ym.
Täällä koululta saa myös ruuan jos haluaa. Eli ainakaan täällä siihen ei ole ongelmaa, tosin jos joku ei osaa opiskella etänä. Tosin uskoisin että ainakin kaikki viidennestä luokasta ylöspäin osaavat, joten miksei laitettaisi vain siitä ylöspäin etäopetukseen kaikki?
Olisi oikeasti paljon kannattavampaa.
Baarit ja muut samantien v*ttu kans kiinni ei tästä muuten tule yhtään mitäänKaikissa kouluissa ja paikkakunnilla ei mene niin hyvin eikä olla osattu järjestää. Etenkin monet amikset on olleet ihan hukassa koronan suhteen ja oppilaat jääneet pulaan. Opettajille myös ei ole annettu riittäviä työkaluja miten opettaa etänä, edes peruskouluissa.
Se, että on paremmalla alueella, missä nämä asiat onnistuu ei meinaa, että kaikkialla onnistuisi yhtä hyvin.
- Anonyymi
Meijän luokka otti Li Anderssoniin yhteyttä eli opetus ministeri on ja se vastaa et asiantuntijoiden mielipide tässä eniten painaa eli sitä ei kiinnosta vaikka kuinka me haluttais etäkouluun.
- Anonyymi
PIIKIT RANGAISTUKSEN UHALLA PANNAAN JA KAIKKI RAJOITUKSET SAMOIN.
Englantia seuraten mutta ei missään nimessä pakotteita hoitajille - hoitajat vaan pois kaikki sairaaloista jo uhkailevat - voivat ne hoitsutkin uhkailla - he voittavat kyllä nämä psykopaatit tässä hommassa.- Anonyymi
siis mitä helevttiä! haluatko nyt paremmin selittää et mitä meinaat, ku ei ota ensimmäsitäkään tajunut eli ootko piikejä vatsaan vai et?
- Anonyymi
Voisitko mitenkään opetella kirjoittamaan suomea? Tekstistäsi ei saa mitään selvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475470Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521021982Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241474Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351433
