Mulla tuli vähä yllätyksenä että meiät koululaiset laitettiin lähikouluun. En yhtään tajuu mikä järki siinä on kun kaikki tulee saamaan koronan ruokalassa. Eikö etäkoulu muka olisi parempi? En ymmärrä miten kokonainen hallitus voi sanoa että ei ole järkeä mennä etäkouluun. Ne ei enää edes kerro ootko potentiaalisesti saanut koronan!!! Kunnon koronatesteihiinkään ei pääse!!! Mitä mieltä te muut ootte? Onko lähikoulussa oleminen kivaa teiän mielestä vai onko se samalla tavalla kun mullakin niin vähän ahdistavaa kun en kuitenkaan halua koronaa!
Mitä mieltä ootte lähikoulusta koronaikana?
8
74
Vastaukset
- Anonyymi
Samaa mieltä olen. Todella tuli lähiopetus yllätyksenä, ei niillä nyt kaikki kunnossa ole niillä päättäjillä. Etäopetus olisi todellakin järkevämpää koronan kannalta. Siinäkään ei ole mitään järkeä että jos jollakin luokassa on korona, niin kukaan ei mene karanteeniin. Niinku mitä helv*ttiä.
En muutenkaan pidä lähiopetuksesta, mutta nyt olisi oikeasti syytä mennä etäopetukseen. Ei tästä koronasta tällä tavalla päästä. - Anonyymi
Entäs ne lapset jotka ei pärjää etäopetuksella? Monilla ei ole vanhempia jotka voi auttaa tai varaa välineisiin hoitaa etäopetuksena, joten oppimisesta ei tule mitään. On aika etuoikeutetussa asemassa jos pystyy kotona tekemään kaikki mitä opinnot vatii ja pärjää mukana. Monille myös kouluruoka saattaa olla ainoa ruoka minkä he varmasti saa päivän aikana.
Ongelma on enemmänkin ollut se, että baareja pidetään auki ja aikuiset saaneet rellestää menemään niissä, etenkin loma aikoina. Sitten syytetään taas lapsia ja nuoria siitä, että levittävät koronaa, kun todellisuudessa ne on nämä elämäntapa alkoholistit joiden on ihan pakko päästä vetämään kännit.- Anonyymi
Niin eihän heitä kiinnosta vaikka me haluttaiski etäopetukseen.
Ainakin Rovaniemellä koulusta saa koneet ja kaikki joilla pääsee esimerkiksi Google Meetissä pidettäviin oppitunteihin ym.
Täällä koululta saa myös ruuan jos haluaa. Eli ainakaan täällä siihen ei ole ongelmaa, tosin jos joku ei osaa opiskella etänä. Tosin uskoisin että ainakin kaikki viidennestä luokasta ylöspäin osaavat, joten miksei laitettaisi vain siitä ylöspäin etäopetukseen kaikki?
Olisi oikeasti paljon kannattavampaa.
Baarit ja muut samantien v*ttu kans kiinni ei tästä muuten tule yhtään mitään - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin eihän heitä kiinnosta vaikka me haluttaiski etäopetukseen.
Ainakin Rovaniemellä koulusta saa koneet ja kaikki joilla pääsee esimerkiksi Google Meetissä pidettäviin oppitunteihin ym.
Täällä koululta saa myös ruuan jos haluaa. Eli ainakaan täällä siihen ei ole ongelmaa, tosin jos joku ei osaa opiskella etänä. Tosin uskoisin että ainakin kaikki viidennestä luokasta ylöspäin osaavat, joten miksei laitettaisi vain siitä ylöspäin etäopetukseen kaikki?
Olisi oikeasti paljon kannattavampaa.
Baarit ja muut samantien v*ttu kans kiinni ei tästä muuten tule yhtään mitäänKaikissa kouluissa ja paikkakunnilla ei mene niin hyvin eikä olla osattu järjestää. Etenkin monet amikset on olleet ihan hukassa koronan suhteen ja oppilaat jääneet pulaan. Opettajille myös ei ole annettu riittäviä työkaluja miten opettaa etänä, edes peruskouluissa.
Se, että on paremmalla alueella, missä nämä asiat onnistuu ei meinaa, että kaikkialla onnistuisi yhtä hyvin.
- Anonyymi
Meijän luokka otti Li Anderssoniin yhteyttä eli opetus ministeri on ja se vastaa et asiantuntijoiden mielipide tässä eniten painaa eli sitä ei kiinnosta vaikka kuinka me haluttais etäkouluun.
- Anonyymi
PIIKIT RANGAISTUKSEN UHALLA PANNAAN JA KAIKKI RAJOITUKSET SAMOIN.
Englantia seuraten mutta ei missään nimessä pakotteita hoitajille - hoitajat vaan pois kaikki sairaaloista jo uhkailevat - voivat ne hoitsutkin uhkailla - he voittavat kyllä nämä psykopaatit tässä hommassa.- Anonyymi
siis mitä helevttiä! haluatko nyt paremmin selittää et mitä meinaat, ku ei ota ensimmäsitäkään tajunut eli ootko piikejä vatsaan vai et?
- Anonyymi
Voisitko mitenkään opetella kirjoittamaan suomea? Tekstistäsi ei saa mitään selvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 674557
- 1053505
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373228Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262648- 472563
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52139- 222014
- 1981931
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3961554Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91428