Gynekologi löysi ultralla 7 cm kokoisen myooman kohdusta ja laittoi lähetteen arvioon kohdunpoistosta. Kiinnostaisi tietää onnistuukohan kohdunpoisto tähystyksellä vai pitääkö poistaa avoleikkauksena, kun tämän kokoinen myooma on kyseessä.
Lapsiluku on jo täynnä eli esteitä kohdunpoistolle ei ole.
Iso myooma
Anonyymi
3
1616
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä onnistuu tähystyksellä. Kohtu ja myooma poistetaan kappaleina.
- Anonyymi
Ei nykyään enää myoomien takia oteta kohtua pois tästä oli 2 viikkoa sitten gynen kanssa juttua. Jos myooma tai myoomat eivät "häiritse" muuten elämää. Itsellä yli 10 vuotta sitten niitä oli ja yksi oli iso niin nyt kun ultralla gyne tutki niin jäljellä oli enää 2 pikkuista myoomaa. Gyne sanoi että myoomat kutistuu kuin rusinat itsekseen pois.
- Anonyymi
Jaa,mulla ollut vuosikausia samankokoinen,eikä haittaa mitenkään,kohdun seinämässä möllöttää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2486247Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.915145KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa164349Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1443123Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123081Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1662597Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,862553Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1741724- 461679
- 681525