Miksi kastunut betoni on jäänyt tummaksi vaikka kuivunut kuukauden ja on kuiva?

Anonyymi

Tummasta kohdasta näkee selvästi, millä alueella on ollut vettä parketin alla.
Mutta ei kaikkialla ole tummaa.

Mikä sen tummuuden sitten aiheuttaa, kun oli suoraan hanasta tullutta puhdasta vettä? Aiheuttiko askeläänieristematto, joka pikimatto? Onko betonissa ollut likaa, jonka vesi sai liikkumaan ja kasautumaan?

Kosteusmittari on jo pari viikkoa näyttänyt samoja lukemia kuin muualta samasta huoneesta kuivalta betonilta mitatut lukemat (ehkä kymmenyksen ero siellä täällä).

4

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      vesi huuhtoi pintaan nousseen kalkin pois?

      • Anonyymi

        Siinä on kastuneen alueen reunoilla vaaleaa ainesta eli se olisikin sitä kalkkia. Se on tosiaan voinut lähteä betonin pinnalta eli tuo vaikuttaa oikealta teorialta!


    • Anonyymi

      Hiekkapaperi? Suositeltavaa? Onko hyvä idea?

      Meilllä ainakin jos hankaa hiekkapaperilla tuollaisia tummempia kohtia, jotka kastuneet joskus, niin aika helposti sen tummemman pinnan alta paljastuu tasaisen tummaa harmaata, joka ainakin minusta näyttää normaalilta betonilta vaikka ei ole niin vaaleaaa kuin vuosikymmeniä vanha betonipinta.

      • Anonyymi

        Löysin tällaisen, jossa lattia on lähes musta kastuneelta kohdalta ja syynä jääkaapin sulamisvedet.

        https://www.vahinkotieto.fi/vahinkoraportti/vesi-kosteusvaurio-keittiossa/

        Oli mitattu ja millään pinnoilla ei havaittu ympäristöään korkeampia pintakosteusarvoja.

        Tässä oli tehty betonipinnan rouhinta.
        Oliko tehty vain siksi, että ei näyttäisi enää pahalta?
        Onko kastunut pinta poistettava joissakin tilanteissa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12359
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2645
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe