kynsienleikkuu

Elikkäs ongelma on seuraava, neiti pistää kynsienleikkuun joko leikiksi tai sitten vain kieltäytyy toimituksesta, vetää tassua pois ja yrittää purra saksia. Leikkaamista yritetty pitkän lenkin jälkeen kun neiti on rauhallinen ja namujen avulla mutta ei. Nyt olisi hyvät neuvot tarpeen. Tähän asti kynnet on leikattu yksi kerrallaan joten ongelma ei johdu siitäkään että pakottaisin koiraa olemaan aloillaan liian pitkään. Kiitos jo etukäteen.
7717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

jos annat sille vaikka possunkorvan nakerrettavaksi, vai onko niin että millään suupalalla ei ole väliä kun ei anna leikata? MInkä kokoinen koira on? Jos saat toisen avuksi joka pitää koirasta kiinni/syliin, niin voisi onnistua vähän paremmin.. ja jokaisen kynnen jälkeen kehuja.

Toisaalta tiedän koiria joilta ei vaan saa kynsiä leikattua ja touhu jätetään suosiaolla eläinlääkärille.. mutta tsemppiä!!

Äänestä
  • Meillä vintiö pyöri, ähelsi ja sätki minkä kerkes... Ja jos ei hyvällä niin sit pahalla eli yks kerta vaan otin turren kainaloon enkä luovuttanut. Puoli tuntia meni yhteen tassuun ja koira läähätti uupuneena. Sen jälkeen on sujunut tosi hyvin. Edelleen palkitsen jokaisen tassun jälkeen, kun on leikattu. Parasta tosiaan on kun saa jonkun avuks pitelemään. Älä anna periksi! Ajan kans helpottuu..

    Äänestä

Täytyisi heti pentuna opettaa koira kynsien leikkuuseen, ja muihin operaatioihin esim korvien putsaus...yms...mutta jos koira on vielä pentu niin ei ongelmaa pitäisi olla, ja vaikka sätkisi niin asia toimitetaan ja sitten on vasta hyvä koira. Jos koirasi on sen verran ronskin kokonen, niin laita se vaikka selällensä ja istu hellästi koiran päälle mutta niin tukevasti ettei se pääse sätkimään pois, tai sitten pienempää koiraa voit pitää jalkojen välissä ja leikata siten. Muista että Sinä olet koirasi johtaja ja Sinä päätät mitä tehdään. Aluksi voit tosiaan ottaa yhden tassun kerrallaan ja palkata, mutta itse tosiaan suosisin/tekisin ottamaan kaikki tassut samalla ja palkata sitten vasta. Koiran pitää oppia että se on ihan tavallinen arkinen toimenpide, eikä se satu laisinkaan.

Äänestä
  • Ei se aina auta opettaminenkaan, jos koira oikein inhoaa leikkaamista :p

    Meillä kynsien leikkuu on aina ollut koiralle todella vastenmielistä puuhaa ja koira on nyt jo kolme vuotias. Pentuna opetettiin koira leikkaamiseen kuten pitääkin, eli ensin totuteltiin saksiin, leikattiin ensin yksi kynsi ja palkittiin jne.. Koskaan ei olla leikattu liikaa, joten en tiedä mistä vastenmielisyys tulee. Nykyään sentään koira antaa leikata kynnet vastustelematta, mutta selvä inhon ilme naamallaan.

    Mutta aloittajalle sanoisin, että yritä vaan leikata varmoilla otteilla, palkitse koira hyvin. Jos kaverin saat pitelemään koiraa, niin hyvä. Kärsivällisyyttä!

    Äänestä

Luin tossa aikaisemman jutun korankynsien leikkuusta jossa sanottiin et koira on totyteltava kynsien leikkuuseen pentuna Totta toki ei käy kiistäminen, mut oma koirani (iso)on totuteltu pennusta lähtien kynsien leikkuuseen korvien katsomiseen ja muihin operaatioihin.Herra on nyt 2 vuotta ja päätti ettei kynsiä leikata,hänkin pistää leikiksi ja puree saksia.Koirallani on mustat kynnet jonka seurauksena olen kerran leikannut hermoon.APUNA meillä on ollut Rauhoittava Siirappi jota sain eläinlääkäriltä, se rauhoittaa hieman koiraa muttei nukuta.TOINen kikka oli et lapseni pitää koiran kuonon kohdalla makkaraa nyrkissä ja koira nuolee kättä, on niin keskittynyt makkaraan ettei huomaa kun kynnet on leikattu.Siirappia olen kokeillut vain kerran makkara temppua monesti.Väkisin ei kannata leikata varpaan kynsiä jos tiukka ote varpaista ja koira vetää tassun pois huonolla tuurilla varvas lähtee paikoiltaan.Näitäkin tapauksia näkee kertoi eläinlääkäri.

Äänestä

ajattele nyt vähäsen koirasi kuntoa!!!!!!!!!!
sullahan menee jo yli kymmenen makupalaa per kynsien leikkuu. kynnet pitäis leikata joka viikko ja eli sä annat yli 52 makupalaa vuodessa. ihmettele sit miks koirasi saa sydänvaivoja ja muita sairauksia vanhetessa. järki käteen. jos ei sulla oo leikkaustaitoa niin maksa sitten joka viikko eläinlääkärille 40 euroa niin kyllä sä sit alat oppimaan leikkaamaan ne kynnet.

Äänestä

korjaus edelliseen se siis tekee yli 700 keksiä vuodessa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ame733 kirjoitti:

Elikkäs ongelma on seuraava, neiti pistää kynsienleikkuun joko leikiksi tai sitten vain kieltäytyy toimituksesta, vetää tassua pois ja yrittää purra saksia. Leikkaamista yritetty pitkän lenkin jälkeen kun neiti on rauhallinen ja namujen avulla mutta ei. Nyt olisi hyvät neuvot tarpeen. Tähän asti kynnet on leikattu yksi kerrallaan joten ongelma ei johdu siitäkään että pakottaisin koiraa olemaan aloillaan liian pitkään. Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu