Suomen lukiot

Anonyymi

Moi! Olen hakemassa nyt tänä vuonna lukioon.
Niin kerrotko mulle mitä hyviä lukioita on Suomessa, mieluusti pääkaupunki seudulta. Haluaisin muuttaa pienemmältä paikkakunnalta jonnekkin espoo/helsinki/vantaaa alueelle, voi olla laajempikin alue tottakai, mutta kerro hyviä lukioita ja miksi sinne kannataisi hakea! Kerro toki myös hyviä ja huonoja puolia muuttamisessa ja pääkaupunki seudussa

4

460

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      älä missään nimessä mihinkään paskaiseen lukioon ikinä hae!

    • Anonyymi

      Pääkaupunkiseudun huonoja puolia on ainakin asumisen kalleus. Ehkä sinulla ei ole mikään rahasta kiinni. Toiseksi, kauempana kotoa olet varsin nuorena aluksi aika yksin ja avuton. Siinä on vaaransa.

      Lukioita riittää, mutta riittääkö sinun keskiarvo "parhaisiin"? Vaikka oikeastaan itsestä se lukiomenestys lopulta riippuu, ei niinkään lukiosta. Kaikista lukioista pääsee yliopistoon.

      En lähettäisi lasta lukioon kovin kauas kotoa ilman todella painavaa syytä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos löydät helsingistä hyvän lukion niin siitä vaan :)
      Toinen paikka, jossa on paljon kivoja lukioita on Tampere

      Ite käyn Tampereella lukiota ja se on tosi erityyppistä kuin pikkupaikkakunnilla. Jos oot tosi sosiaalinen ja saat helposti kavereita, niin mikä tahansa lukio on hyvä. Sitten, jos oot yhtään ujo tai jos sua on kiusattu aiemmin, niin kannattaa hakea johonkin isoon lukioon, jossa on monia pieniä piirejä. Esim. mun lukiossa, Samkessa, on paljon oppilaita, mutta ne on jakautunut urheilu- viestintä- skeitti- ja peruslinjalle. Ite oon viestintälinjalla ja meillä kaikki on saanut kavereita :) Noi skeittaritki taitaa olla aika tiivis porukka, kun ne liikkuu aina yhdessä :)

      Lisäks suosittelen tutustuun tällaiseen sivustoon https://yotilastot.fi
      Tuolla kerrotaan mitä arvosanoja mistäkin lukioista kirjoitetaan.

      Ja sit kannattaa miettiä, et mitä haluaa tehdä:
      - Jos haluat opiskella ahkerasti ja mennä lääkikseen, niin joku luonnontiedelinja olis hyvä.
      - Jos olet aina ollu ns. menestyjä eli sellainen hyvin koulussa pärjäävä, hyvännäköinen ja rikas, niin noissa eliittilukioissa osataan arvostaa noita ominaisuuksia, eikä kiusata niistä. - Jos ootat innolla opiskelijabileitä, kannattaa kysellä puskaradiossa keillä on parhaat bileet.
      - Jos oot ollu aina hyvä piirtään/kirjoittaan/valokuvaan/näytteleen... niin kannattaa hakee ns. taidelukioihin.
      - Jos allekirjoitat lauseen "tekemällä oppii", kannattaa tutustua lukioiden erityislinjoihin. Peruslinjoilla yleensä vaan luetaan oppikirjoja. Esim. meillä sen lisäks, että opiskellaan journalismia ja valokuvausta, niin myös valokuvataan ja kirjoitetaan nettilehtiin.

      Onnea lukion etsintään :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      53
      1434
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      20
      1089
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      693
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      688
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      500
    7. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      499
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      460
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe