Allaoleva taulukko kertoo että maalaisliitto on suurimpana ryhmittymänä alueilla joissa asuu n 1,7 milj.asukasta... eikä onneksi yhdessäkään saanut yli 50% äänistäeli joutuu hakemaan hillitseviä ja tasapainottavia kumppaaneita etelän rahan tuhlaukselle.
Kun tätä taulukkoa vertaa hyvinvointialueiden kokonaismäärään niin ymmärtää
niitä olevan vähintään puolet liikaa... kato käy jatkossa.
Puolue Hyvinvointialueita Asukkaita yht.
Suomen Keskusta (Kesk) 9 1 739 000
Kansallinen Kokoomus (Kok) 6 2 158 000
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue (SDP) 4 676 000
Suomen ruotsalainen kansanpuolue (RKP) 2 274 000
Kun tätä taulukkoa vertaa hyvinvointialueiden kokonaismäärään niin ymmärtää
niitä olevan vähintään puolet liikaa... kato käy jatkossa.
Puolue Hyvinvointialueita Asukkaita yht.
Suomen Keskusta (Kesk) 9 1 739 000
Kansallinen Kokoomus (Kok) 6 2 158 000
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue (SDP) 4 676 000
Suomen ruotsalainen kansanpuolue (RKP) 2 274 000
Vastaukset 18
Vanhimmat
Rahaministeri Annika Saarikko joutuu vaikeaan rakoon niukkasbudjetin vartijana ja luvattujen palveluiden takaajana. Rahan riittävyys ja rahaministerin lupaus palveluista voivat törmätä toisiinsa.
Rehti paluu maalaisliitoksi voisi vahvistaa keskustaa...
Oioi kun tuli taas "väärä" vaalitulos....
Tulos ei ole väär mutta moni ei ymmärrä jatkoa...
Ja niissäkin yli puolet asukkaista yli 60v. Kalliiksi tulee tukijussit vanhanakin.
Ei me tuu kalliiksi, pienimmät eläkkeetki ja omatoimiisia oomma. Joku Kauniaisten 4000€/kk tulee palio tyyriimmäksi, kun ei käytä omia varojaan kumminkaan sairautensa hoitoon vaan patjan alle pistää tai hurrirahastoihin.
Kalliiksi tulee MS-tautinne ja diabeteksenne. Lopetuspiikki olisi halvempi.
Vihreillä on ongelma: ”Puolueesta on tullut muutaman asian ympärille keskittynyt, puhdasoppinen ja itsekritiikkiin kykenemätön uskonlahko”.
Onko nämä uskonlahkot kovinkin yleisiä helsingin seudulla?
Ei. Lakeuksilla taas toki on aina liikkunut ääniä korvien välissä kuulevia armonkerjäläisiä. Kerjääminen on tukijussilla verissä.
Kepun menestys harmittaa hesan reppanaa...
Tukiaisröllykkä on ymmärtänyt nyt ihan väärin. Joku tukiaisilla elävän kepulandian kepu-menestys näissä vaaleissa on ihan yhdentekevää. Ei liikuta sitten tippaakaan, siellähän itse hoitavat sotkunsa.
Enemmän haittaa on, jos siltarumpukepulit menestyisivät valtakunnallisissa vaaleissa. Eduskunnassahan kepulandian tukieuroista päätetään. Nehän maksetaan isolta osin helsinkiläisten ja Helsingin seudun verotuotoilla.
Muuten kepun menestys oli kovin heikkoa tässäkin vaalissa juuri niillä alueilla, joilta kepulandian tukieurot kerätään. Näin vaikkei tässä vaalissa niistä kyse ollutkaan.
Vastuuttomien kepulaisten menestys harmittaa lystin maksajaa.
"terveyskeskus jokaiseen kuntaan" a. saarikko.
maaseudun vähäväkiset uskoivat ja kävivät vetämässä viivan äänestyskopissa
toteutus vaatii satojen kuntien yhteenliittymisen
Pitäähän sitä nyt 'kotopitäjän ruokaa' liputtavan punkeron käskystä käyrä äänestämässä. Kepuleita oli tungolla maakuntahimmeliin Terrafamen ketkusta lähtien.
Onko nämä uskonlahkot kovinkin yleisiä helsingin seudulla?
Kyllä noita tuntuu riittävän. Pieniä mikroryhmiä joissa tyhmyys tiivistyy.
Onkohan kukaan tutkinut mikä mahtaa olla tukianostavien viljelijöiden äo:n keski-arvo?
Niinhän sitä sanotaan, että ei se ole tyhmä, joka pyytää , vaan se joka maksaa.
Eikö se siitä yleensä supistu entisestään, kun pyöritään ristiin rastiin naimakaupoilla naapurikylissä. Itse en anna törsälle enää satoja vuosia. Etelä-Pohjanmaan diabeteksen ja MS-tauti tilanteen perusteella korkeintaan 40 vuotta ja sukupuutto siellä on lähes varma.