Kilpailuta sähkösi

siinä vinkkiä

Kilpailuta sähkösi. Tai yritä ees ottaa selvää paljonko maksat sähköstäsi. Tulet säästämään jopa satoja euroja vuodessa. Mä kilpailutin, ja tänä syksynä lähetään pikku eurotripille sähkörahoilla... :)

Onko muuten tietoa siitä paljonko tuo verkkoyhtiö veloittaa yleensä sähkön siirtohinnasta...?

Eikös se pysy samana, vaikka vaihdoin sähköyhtiötäni, eli siis myös siirtohinta pysyy samana...?

9

3509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Siirtohinta pysyy samana

      • todellakin

        onko todellakin näin, vaikka sähköyhtiöni olisi lapissa, ja itse asun tampereella? Siirtohinta siis pysyy silti samana...? Niinkö?


      • kilpailuttaja
        todellakin kirjoitti:

        onko todellakin näin, vaikka sähköyhtiöni olisi lapissa, ja itse asun tampereella? Siirtohinta siis pysyy silti samana...? Niinkö?

        joo, vakio.


    • The Rat

      Kokeilin kilpailuttaa. Säästöä olisi näemmä syntynyt jopa seitsemän euroa vuosi...

      Eipä tunnu juuri kannattavan tuo kilpailutus ellei asu sähkölämmitteisessä omakotitalossa, tai muuten ole kulutus kymmenissätuhansissa kilowattitunneissa vuodessa... :)

      • marks

        Monetkaan ei halua myydä alueensa ulkopuolelle. Vaihtaminen ei maksa mitään ;) eli se 7€ on säästöä myös. Katsoitko ST1:sen hinnan, se tuppaa olemaan pientalouksille halvin. N. 20€ tuli säästöä ja edellinen oli kilpailutettu myös.


    • kannattaa

      Itse kilpailutin sähköni vaihtovirta.fi:ssä, tai katsoin sieltä edullisimman ja lähetin sitten sille tarjouspyynnön suoraan. Säästöä tulee 50 euroa vuodessa nyt. Kannattaa kokeilla vedättää myös sitä nykyistä, jos sanoo, että vaihtaa, kun on saanut paremman tarjouksen. Harmi, kun sähkönsiirtoa ei pysty vielä kilpailuttamaan.

      • töölönkuppa

        vaihtovirta.fi:ssä ei tule halvinta edes....


      • noh
        töölönkuppa kirjoitti:

        vaihtovirta.fi:ssä ei tule halvinta edes....

        Ainakin sieltä sai halvemman sähköyhtiön kuin nykyisen, joten olen tyytyväinen. 50 euroa on iso raha. Uusi yhtiöni ei peri kuukausimaksua, jolla on suuri merkitys laskussa. St1:nen ei pärjännyt hintakilpailussa.


    • Sähkö kannattaa kilpailuttaa vaikka siitä tulisi se 7 euroa säästöä/vuosi. Minusta se on myös mielipide sähkönmyyjiä kohtaan: sähkönne on kallista.

      Sähkön siirtohinnan pitää olla sama. Jos joku sähköä siirtävä yritys pyytää eri siirtohintaa asiakkaalta, joka ostaa heiltä ja asiakkaalta joka ostaa muualta sähkönsä. Voisi yrityksen haastaa oikeuteen, koska se on laitonta.

      Käytännössä sähkön sähkön osto muualta kuin omasta sähköyhtiöstä tarkoittaa yksinkertaisimmillaan sitä, että sähkön myyjä, minun tapauksessani esimerkiksi Oulun energia myy käyttämäni määrän sähköä runkoverkkoon ja paikallinen Graninge ostaa saman määrän sähköä runkoverkosta.

      Mitä tulee yrityksiin, joita ei esimerkiksi näy vaihtovirrassa tarkoittanee yrityksiä, jotka eivät myy sähköä muille kuin oman verkkonsa käyttäjille. Hyvä esimerkki on Iin energia, jonka sähkö lienee edelleen edullisinta suomessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13158
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9601
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9094
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      18
      7734
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6714
    6. 147
      6134
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1189
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1133
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe