Kuntakokeilu

Miten prässäävät, mihin toimiin tyrkyttävät, ei kyllä kiinnosta yhtään.
1057
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tapauskohtaista ns prässääminen. Minulle riitti työnhakusuunnitelman tekeminen. Ei ollut puhetta kursseista, työkokeilusta saatika kuntouttavasta. Valitettavasti pitkä hiljaisuus meni katki viime viikolla kun tantta soitti, olisi saanut jatkua vielä toisen vuoden vähintään.

Äänestä
  • Hyvin pian unohtavat pitkäaikais työttömän

    Äänestä

  • Sano ens kerralla että akku lopussa, tuut tuut tuut

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sano ens kerralla että akku lopussa, tuut tuut tuut

    Numero ei ole käytössaä...

    Äänestä

Siis mun tulkinta on se, että prässäävät mihin kiinnostaa, numerot puhuvat puolestaan.

Jos sulla on sanotaan nyt 5000€ pesämunaa omaan kämppään jota EI ole sidottu vaikkapa ASP-tilille, Tällaisten aikaisemmasta työstä säästettyjen ja suojattujen pesäpallomailavarantojen käyttäminen, kun tukimuoto sysää alempaan, mutta suurempaan tukimuotoon ei vaikuta kovin järkevälle.

Jos muu Eurooppa ei olisi tällä hetkellä sellainen persekipu kuin se on asua ja tehdä työtä myöskin, moni asia houkuttaisi tällaisen tilanteen lauetessa kohdalleen muuttamaan esimerkiksi Espanjaan, Viroon tai jopa Balkanille kerryttämään mieluummin veroeuroja yhteisiin varoihin, kuin jäämään maleksimaan ja syömään muiden laatukansalaisten varoja kotimaahan.

Äänestä
  • Ei liity kuntakokeiluun omat säästöt millään tavoin.

    Äänestä

Eikö riitä 4 turhaa hakemusta per kuukausi, v.ttu että kuuskymppiset on te kiusauksien uhreja.

Äänestä
  • Ehe ehhehe ihi ihhihi?!

    Nauti, vittupää!

    Äänestä

Eivät ole prässänneet mihinkään. Työnhakusuunnitelman päivitin syksyllä kun tantalta tuli tekstari missä pyydettiin päivittämään, sen jälkeen ei ole kuulunut mitään. Työkkäristä soittelivat joka kolmas kuukausi.

Äänestä
  • Olet antanut niille siis puhelinnumerosi.

    Eikö kuntasi käytä sähköisiä viestintäkanavia (suomi.fi, omaposti)?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miten prässäävät, mihin toimiin tyrkyttävät, ei kyllä kiinnosta yhtään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu