Meillä on pieni taloyhtiö (4 asuntoa), jossa isännöitsijän tehtävää hoitanut on muuttanut pois pois. Nyt on käynyt ilmi, että hän ei ole aikoihin päivittänyt kaupparekisteriin taloyhtiön hallitusta eikä isännöitsijän tietoja. Tästä johtuen tilin käyttöoikeus on poistettu, eikä päästä maksamaan laskuja.
Riittääkö, että nyt pidetään yhtiökokous, jossa valitaan uusi hallitus ja isännöitsijän tehtävää hoitava osakas? Millä tavalla Patentti- ja rekisterihallitukselle todistetaan tämä valinta? Riittääkö allekirjoitettu pöytäkirja?
Taloyhtiön vastuuhenkilöt päivittämättä
6
293
Vastaukset
- Anonyymi
Ei uutta hallitusta tarvitse valita vain sen takia, että laskuja ei saa maksettua. Teillähän on jo hallitus (onhan?) ja, jos isännöitsijää ei ole valittu niin silloin hallitus hoitaa tehtävät jotka muutoin olisivat isännöitsijän vastuulla. Yleensä YJ:ssä on merkintä, että "yhtiöllä voi olla hallituksen valitsema isännöitsijä". Se ei siis välttämättä ole pakollista. Yhtiöjärjestyksestä selviää kuka isännöitsijän valitsee. Yleensä hallitus valitsee, joten yhtiökokousta ei sen takia tarvitse pitää. PRH:lle riittää isännöitsijän valinnasta hallituksen pöytäkirja liitteeksi ilmoitukseen. Samaan pöytäkirjaan voidaan myös lisätä mahdollinen merkintä siitä, kenelle tilinkäyttöoikeudet myönnetään (isännöitsijälle ja yleensä puheenjohtajalle). Toki tilinkäyttöoikeuksien myöntämisestä voidaan tehdä erillinen pöytäkirja pankkia varten sillä PRH ei ko. tiedolla tee mitään. Samalla kertaa voi päivittää myös nykyisen hallituksen jäsenet PRH:lle ja tähän tarvitaan liitteeksi yhtiökokouksen pöytäkirja jossa hallituksen jäsenet on päätetty sekä hallituksen järjestäytymiskokouksen päätös puheenjohtajan valinnasta (jos puheenjohtajan valitsee hallitus. Näin siis yleensä. Kts. yhtiöjärjestys, josta ko. asia selviää).
Tilioikeudet saa pankilta esittämällä kokousten pöytäkirjat joissa hallituksen ja puheenjohtajan/isännöitsijän valinnat on tehty sekä tilinkäyttöoikeudet on myönnetty. PRH:n rekisterin ei vastuuhenkilöiden osalta tarvitse olla ajantasainen saadaksenne tilioikeudet yhtiön vastuuhenkilöille.- Anonyymi
Kiitos asiallisesta vastauksesta! Huomasin papereita tutkiessani että hallituksen jäsenet on valittu kaiken lisäksi yhtiöjärjestyksen vastaisesti eli täyttyy tämäkin korjata koska PRH:lle ei käy virheellinen tieto. Eiköhän tämä tästä :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos asiallisesta vastauksesta! Huomasin papereita tutkiessani että hallituksen jäsenet on valittu kaiken lisäksi yhtiöjärjestyksen vastaisesti eli täyttyy tämäkin korjata koska PRH:lle ei käy virheellinen tieto. Eiköhän tämä tästä :)
Hyvä kun kelpasi. Pyrin vastaamaan asiallisiin kysymyksiin parhaani mukaan ja asiattomiin en vastaa mitään.
Kyllä se siitä sujuu ja alkaa asiat hoitumaan. Vanha sanonta "kukaan ei ole seppä syntyessään" pitää paikkansa. Tekemällä oppii. Menestystä tehtävässäsi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä kun kelpasi. Pyrin vastaamaan asiallisiin kysymyksiin parhaani mukaan ja asiattomiin en vastaa mitään.
Kyllä se siitä sujuu ja alkaa asiat hoitumaan. Vanha sanonta "kukaan ei ole seppä syntyessään" pitää paikkansa. Tekemällä oppii. Menestystä tehtävässäsi.Tosiaan unohdin mainita, että vastauksestasi oli todella suuri apu ja iso kiitos siitä! Ihan kylmiltään "jouduin" tähän hommaan vailla mitään kokemusta, mutta tekemällähän se on tämäkin homma opeteltava :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos asiallisesta vastauksesta! Huomasin papereita tutkiessani että hallituksen jäsenet on valittu kaiken lisäksi yhtiöjärjestyksen vastaisesti eli täyttyy tämäkin korjata koska PRH:lle ei käy virheellinen tieto. Eiköhän tämä tästä :)
"Huomasin papereita tutkiessani että hallituksen jäsenet on valittu kaiken lisäksi yhtiöjärjestyksen vastaisesti eli täyttyy tämäkin korjata koska PRH:lle ei käy virheellinen tieto. Eiköhän tämä tästä :)"
Millä tavalla valittu yhtiöjärjestyksen vastaisesti?
- Anonyymi
Yhtiöjärjestyksessä lukee, että hallitukseen kuuluu yksi (1) varsinainen jäsen ja yksi (1) varajäsen. Edellisen isännöitsijän aikaisten pöytäkirjojen perusteella hallitukseen on valittu kolme jäsentä. Tätä tietoa ei voi kaupparekisteriin ilmoittaa koska järjestelmä ei anna syöttää virheellistä jäsenmäärää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.828023Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896053Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,865552Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675466Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134710Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1222465Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51329Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71324Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431164Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko521153