Perintö ja perijä

Anonyymi

Suomessa kuten muuallakin maailmassa on paljon ihmisiä joiden varallisuus ja sitä kautta yhteiskunnallinen asema on peräisin saamastaan taloudellisesta perinnöstä.
Tähän perustuu mm. monarkia sekä moni muu ihmisiä eriarvoistavat tekijät.
Myös damokraattisissa yhteikunnissa joissa julistetaan tasa-arvoa.
Ei todellakaan ole tasa-arvoa se että jollakin lapsella on jo syntyessään varallisuus jota joku toinen ei saa koko elämänsä aikana. Ja nämä vauvat kohtaavat samoilla apajilla kun heidän asemaa yhteiskunnassa rakennetaan.
Toinen on kaikissa asioissa lähtökohtaisesti yläluokkaa ja toinen alempaa kastia.
Itse en juurikaan arvosta näitä "etuoikeutettuja" ihmisinä koska ovat käytännössä saaneet aina ja kaiken mitä ovat vain osanneet vaatia.
Kun tuosta alemmasta kastista joku nousee omalla neuvokkuudellaan ja päättäväisyydellään jopa ohi näiden kultalusikka suussa syntyneiden, se se on vasta jotain. Tällainen tapaus ansaitsee arvostuksen ja on esimerkillinen.

Olen itse syntynyt erittäin köyhässä perheessä. Vauvaikä ja varhaislapsuus meni lastenkodeissa. Alakoulu meni ryysyissä kulkiessa eikä rahallisesti ollut varaa mihinkään. Kun mieli teki opiskelemaan, ei siihen ollut rahaa joten menin 14-vuotiaana töihin. Ja sain itse tienattua rahat siihen että pääsin suoraan kasilta amikseen. Ja sen jälkeen jatko-opintoihin.
Perusti oman firman 22 vuotiaana. 24 -vuotiaana oli viitisenkymmentä työntekijää ja reilun kahdeksan millin liikevaihto.
Myin firman ja perustin toisen joka kasvoi samassa suhteessa kuin ensimmäinenkin.
Työllistin suoraan tai välillisesti parisataa ihmistä.
Kolmekymppisenä olin miljonääri ja neljäkymppisenä moninkertainen sellainen.
Viisikymppisenä olin jo lopettanut työelämän.
Lapsille en jätä perintöä.
Lapsille ja lastenlapsille korkeintaan kerron kuinka eri asioita voi tehdä ja mikä päätös vien mihinkin suuntaan.
On heidä oma asiansa miten elämänsä käyttävät.
Aamen

2

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloittaja kehuu itseään, ellei joku sattunut huomaamaan. On siis itseisarvo rakentaa itse ja yksinään tyhjästä kaikki. Voiko se lapsi, joka syntyy "kultalusikka suussa" perimälleen mitään, voiko hän sytymälleen jotakin?

      Maailma ei ole tasa-arvoinen paikka. Voi syntyä fyysisesti heikkona, vahvana tai vain erilaisena, terveenä, sairaana, älykkäänä, tyhmänä, lahjattomana tai lahjakkaana, Suomessa, Afrikassa tai USA:ssa. Joku saa jo syntymässään enemmän, osa elämässään ja yhteiskunnaltaan vähemmän.

      Syntymätyhmä ja ahkera ei saa mitään muuta kuin vahinkoa ja pahaa aikaan. Fiksu ja ahkeraksi oppinut saa paljon aikaan. Paljon tietävä, taitava, oppinut ja ympäristöään sekä maailmaansa ymmärtävä on kanssaihmisilleen arvokas.

      Tässä on hieno mies: miljardööri Chuck Feeney halusi lahjoittaa rahat elinaikanaan hyväntekeväisyyteen ja 38 vuoden jälkeen tavoite on saavutettu. Siinä on monelle esimerkkiä, ja heitä myös on.

      • Anonyymi

        Aloittaja keksi kivan tarinan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      68
      4286
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      67
      4130
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3542
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3113
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2782
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2562
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2324
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      15
      1427
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1272
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1046
    Aihe