Bensan hinta johtuu päästöistä

Päästökaupasta, ilmastonmuutoksesta ilmastotoimilla vaikutus bensan hintaan toteaa persu, mitä tehtävissä kun koko maailma ryhtynyt ilmastotoimiin, öljyntuottaja maat syyllisiä välillisesti.

https://yle.fi/uutiset/3-12284699
4237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä ilmastonmuutos on lähellä kun puttiini laittaa ruudin palamaan ja pommit pukkumaan niin siinä monelta loppuu happi sekä harvennusta tapahtuu joka alalla.

Äänestä

Päästöt johtuvat savolaisten päästä ja peiruttelusta

Äänestä

Hintaa alkaa syntyä siitä hetkestä kun raakaöljyä aletaan etsiä, löytää ja aletaan porata ja ottaa sitä säiliöaluksiin ja kuljettaa, jalostaa ja taas kuljettaakin ja jakaa huoltamoilla ja tietysti valtio ottaa omansa jne. Jokainen toimija haluaa osuutensa ja hintoja kannattaa nostaa niin kauan kun kysyntä ei liikaa lopahda.
Ilmastonmuutos ei toistaiseksi ole merkittävästi em. alaa haitannut mutta voihan sitäkin sellaisena henkisenä painostusaseena ja tekosyynä käyttää hintoja nostettaessa...
Toisaalta, hinnat esim. lentopetroolilla ja risteilylaivojen polttoaineilla tms. tulisi saada niin korkeiksi että oikeasti vähenisi älytön ja tarpeeton ihmisten tramppaaminen ympäri maailmaa lomailemassa.

Äänestä
  • "Anonyymi"

    Minä ajelen Bensalla.
    Enimmäkseen Stadissa ja Vanhempieni haudoilla.
    Kaikkialle kun ei Potku-Laudoilla pääse.
    Ei edes sähköisillä.
    Suomessa on pakko ulkoilla Laivoilla ja Lento-Koneilla.
    Maassamme on kiellettyä tulla toimeen omilla kaivannaisilla/porailuilla.
    Kuten Norjassa saa.
    Metsämme on säilytettävä Euroopalle.
    Heillä kun puhdasta luontoa ei enää ole.
    Heillä on enää Pizzaa ja Kebabia.
    -
    Mitenkähän on.
    Onko Suomi tosiaan tarpeeton?

    H.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Päästökaupasta, ilmastonmuutoksesta ilmastotoimilla vaikutus bensan hintaan toteaa persu, mitä tehtävissä kun koko maailma ryhtynyt ilmastotoimiin, öljyntuottaja maat syyllisiä välillisesti.

https://yle.fi/uutiset/3-12284699

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu