Bensan hinta johtuu päästöistä

Anonyymi

Päästökaupasta, ilmastonmuutoksesta ilmastotoimilla vaikutus bensan hintaan toteaa persu, mitä tehtävissä kun koko maailma ryhtynyt ilmastotoimiin, öljyntuottaja maat syyllisiä välillisesti.

https://yle.fi/uutiset/3-12284699

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä ilmastonmuutos on lähellä kun puttiini laittaa ruudin palamaan ja pommit pukkumaan niin siinä monelta loppuu happi sekä harvennusta tapahtuu joka alalla.

    • Anonyymi

      Päästöt johtuvat savolaisten päästä ja peiruttelusta

    • Anonyymi

      Hintaa alkaa syntyä siitä hetkestä kun raakaöljyä aletaan etsiä, löytää ja aletaan porata ja ottaa sitä säiliöaluksiin ja kuljettaa, jalostaa ja taas kuljettaakin ja jakaa huoltamoilla ja tietysti valtio ottaa omansa jne. Jokainen toimija haluaa osuutensa ja hintoja kannattaa nostaa niin kauan kun kysyntä ei liikaa lopahda.
      Ilmastonmuutos ei toistaiseksi ole merkittävästi em. alaa haitannut mutta voihan sitäkin sellaisena henkisenä painostusaseena ja tekosyynä käyttää hintoja nostettaessa...
      Toisaalta, hinnat esim. lentopetroolilla ja risteilylaivojen polttoaineilla tms. tulisi saada niin korkeiksi että oikeasti vähenisi älytön ja tarpeeton ihmisten tramppaaminen ympäri maailmaa lomailemassa.

      • "Anonyymi"

        Minä ajelen Bensalla.
        Enimmäkseen Stadissa ja Vanhempieni haudoilla.
        Kaikkialle kun ei Potku-Laudoilla pääse.
        Ei edes sähköisillä.
        Suomessa on pakko ulkoilla Laivoilla ja Lento-Koneilla.
        Maassamme on kiellettyä tulla toimeen omilla kaivannaisilla/porailuilla.
        Kuten Norjassa saa.
        Metsämme on säilytettävä Euroopalle.
        Heillä kun puhdasta luontoa ei enää ole.
        Heillä on enää Pizzaa ja Kebabia.
        -
        Mitenkähän on.
        Onko Suomi tosiaan tarpeeton?

        H.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1692
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1445
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      68
      1169
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1163
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1055
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      979
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      960
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      870
    9. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      6
      861
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    Aihe