Riittääköhän Ritulla vielä sinniä tehdä paluu, vaikka Lehtimäki tyrmäsikin Pekingin joukkueesta, edes varapaikkaa ei suoda ?
Tuleeo isku Lahteen vai Rukan Suomen Cuppiin ?
Tuleeo isku Lahteen vai Rukan Suomen Cuppiin ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
taisi Roposka, Toni, jo poistattaaa veteraanien kisakutsun, kilpailumuotona sian kiljumisen matkiminen. MUTTA, Ritu hiihtää upeasti, siitä pinnat Roposkan Ritulle.
tätä onkin vaikeampi poistaa, se löytyy jo netistä useammastakin paikasta
https://www.is.fi/maastohiihto/art-2000008564598.html
etenkin nuo itä-savon kommentit on hauskoja
mutta sisältävät kaikki rasismia
ikään liittyviä
Pekingissä pärjää vain raaoilla kestävyysurheilijan ominaisuuksilla. Nyt R-L Roposen sijaan valittu pikkusievää suksen liu`uttajaa. Paha virhe.
IHAN ASIAA TONI VÄÄNTÄÄ, KATTOKAAS MIKÄ ON TILANNE NORJASSA JA HUULIHAUKI ON VETÄYTYNYT MAAN ALLE !!!
SUOMEN ON RYHDYTTÄVÄ SAMOIHIN VARAUTUMISTOIMIIN !
Kisoihin valittu Norjan miesten kahdeksan hiihtäjän joukkue (Pål Golberg, Hans Christer Holund, Emil Iversen, Johannes Hösflot Kläbo, Simen Hegstad Krüger, Sjur Röthe, Håvard Solås Taugböl sekä Erik Valnes) sekä varamies Harald Östberg Amundsen ovat kaikki karanteenissa lähikontaktin vuoksi. Jos joku heistä tai kaikki ovat saaneet tartunnan niin on hyvin epätodennäköistä, että he pääsisivät hyvissä ajoin matkustamaan Kiinaan ennen Pekingin olympialaisten alkua.
Olympialaisissa mieshiihtäjien ohjelmassa on ensimmäisenä yhdistelmäkilpailu, joka hiihdetään 6. helmikuuta.
ASIANTUNTIJAT kertovatkin norjalaislehti VG:lle, että maan hiihtoliiton on syytä varautua pahimpaan ja rakennettava pikapuoliin kisojen ulkopuolelle jääneistä varajoukkue kaiken varalta.
– Haluan uskoa, että liitolla on hyvä keskusteluyhteys joukkueen ulkopuolelle jääneiden kanssa ja että liitolla on suunnitelma positiivisten testitulosten varalle. Meidän on toivottava, ettei kellään muulla ole tartuntaa. Sitä on kuitenkin vaikea uskoa, maajoukkueeseen kevääseen 2020 kuulunut Niklas Dyrhaug kertoo lehdelle.
Täysin totta.
Olympiakomitea on tehnyt suuren virheen tai jättänyt taas työnsä tekemättä, jos tässä tilanteessa ei ole valmista varamiessuunnitelmaa. Etenkin valmiutta sen käyttöönottoon.
Hiihtäjät ovat jo kisapaikalla, hyvää terveyttä teille kaikille täältä Suomussalmelta.
Eikös se kristillisten pj EesaujaJacob vai mikä, se on olympiakomitean jäsen ?
Taitavat paistatella Päivi Räsäsen käräjien tuomassa kasvunosteessa ja unohtavat oikeat hommat.
hiihdossa järjestys on ollut tämä:
1) Ventoline,
2) Symbicort,
3) Klostebol
4) Muut Statoilin kassakaapin aineet
Rukan jälkeen SMt seuraavana vkl Rollossa, siellä nähdään, kellä oikeesti on kulkua.
Ylen hallintoneuvosto on linjannut, että aviopareja ei saa enää olla tuotannossa mukana.
Ritu olisi voinut hiihtää Lassilana, ei Roposkana.
Kepa-Krista-Roponen-Mäkäräinen
tuolla mitali (keltainen) olisi tullut
Aikkukin olisi ollut rautaa, olisivat hiihtäneet kimpassa tuon matkan ja sunnitelleet vauvanvaatteita, kälätyshiihtona
niin, ikävä TOTUUS ON SE, ETTÄ ANNE KYLLÖNEN JÄI VÄHITEN OSUUDELLAAN VENÄLÄISISTÄ, ja toi viestin kolmantena osuutensa maaliin. Ero vain kasvoi sen jälkeen. Toki Annenkin olisi pitänyt vaan yrittää lyödä Saksan kantaan. Niin olisi Jasmi ja Jasmin yrittäneet tehdä, katkeamisen uhallakin.
Kyllönen ei siis mielestäsi yrittänyt?
Yrititkö edes laittaa ohjeita matkaan kun näit ettei yritä, menetettiinkö mitali kun ei saanut ohjeitasi?
Anne jäi kylläkin suomalaisista eniten venäilistä eli 12,6 s ja tuli vaihtoon sijalla 4, tosin aivan japanilaisen kannoilla.
Johanna jäi osuudellaan selvästi kovemmasta venäläisestä vain 8,6 s (saksalaisesta 14,4 s ja Johaug oli 17,2 s nopeampi). Kerttu oli 8,1 s nopeampi kuin venäläinen ja koko osuutensa toiseksi nopein 0,7 s norjalaista hitaampana. Krista hävisi 8,1 s venäläiselle ja Sundlingille 18,3 s.
Kukaan ei siis hiihtänyt varsinaisesti huonosti tai pilannut viestiä, mutta kukaan ei myöskään onnistunut erityisen hyvin. Kerttu olisi voinut hyydyttää Fridan pahemmin ja saada Saksaa enemmän kiinni. Krista olisi voinut estää Sundlingin pääsyn peesiin kovemmalla alkuvauhdilla ja yrittää kärkeä kiinni. Johannalta ja Annelta ei ehkä voinut enempää odottaa.
Tuloksena olisi voinut olla jonkun paha romahdus, mutta selvisihän Ruotsikin Fridan romahduksesta ja 4. tai 7. sija on aivan sama, kun mitalia ei tule.
Annelle voi antaa puhtaat paperit.
Tällä kertaa selkeän syyllisen nimeäminen, jopa näin jälkikäteen, on vaikeaa.
Syy on Norjan, vaikka ovatkin nyt kisoissa ilman Statoilin Mengeleitä.
Onko mukana Rukan vapaalla ?
Jo vain on, aihnaki ilimottauhtunu, vaan eipä ole Pekinkin mitalisteista muita tyttöjä ilimottauhtunu, ko Joni Mäki.
Saa hihtää Kyllöä ja Matinhyyskää vastaan, on sielä Korvatkin, aihna ilolla kahtoo ko tyär jolla ihan oikiat tissit, semmoset jolla imethää, nulukkaa.
on siellä Iivo "the great" ja Krista ladulla sekä kaksi Kaisaa
Upiaa nähdä luokkakaverin palluu, mie tuun su lavunvarteen kannustammaan, ko 80 luvula.
Rituhan teki paluun jo 2020
ja tehnee niitä vielä muutaman kymmenen tulevaisuudessa
Vaatikohan Lehtimäki seksiä maajoukkuepaikasta ?
Koeajoiko myös miesten maajoukkueen ?
Ei ihme, jos on nyt naama valkeena.