Ylilääkäri IS:ssa: Uudenmaan ulkopuolella epidemia vasta ottamassa vauhtia
Hallitus ilmoitti tiistaina harkitsevansa rajoitusten lieventämistä.
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUSin ylilääkäri Asko Järvinen toteaa Ilta-Sanomille tilanteen olevan sikäli hankala, että tartuntatautitilannetta ei voida enää seurata tartuntamäärillä.
Tartuntoja on niin paljon, että moni potee kotonaan, markettien pikatestien varassa, eivätkä ne testaukset kirjaudu enää virallisiin tilastoihin.
– Se tekee tilanteen tietämisen ja ennakoimisen vähän hankalaksi. Mutta jos katsotaan HUS-alueen erikoissairaanhoidon potilaita, niin se luku on tullut pikkuisen alas jo vajaan kahden viikon ajan. Päivystyspoliklinikoilla ja ensihoidossakin näkyy pientä rauhoittumista. Tiedämme, että tämä tulee viikon-kahden viiveellä, joten siinä mielessä tämä näyttää aika hyvältä, hän sanoo.
Järvisen mukaan kansainväliset laskelmat tietävät koronan omikron-version huipun kestävän ilman rajoituksia kolmesta viiteen viikkoa.
– Tämä viittaisi meillä nyt siihen, ettei terveydenhoidon kuormituksen riski ole enää samaa tasoa kuin aikaisemmin ja silloin voidaan pohtia rajoitusten vähittäistä purkamista.
Järvinen kuitenkin kehottaa varovaisuuteen ja olemaan purkamatta liikaa rajoituksia liian nopeasti.
– Meillä on edelleenkin tautiin sairastumatonta väestöä niin paljon, että jos taudin annettaisiin vapaasti edetä, olisi riski, että terveydenhuollossa tulisivat tiukat paikat selvitä kaikkien potilaiden kanssa.
Edellä kuvattu kehitys on tapahtunut Uudellamaalla.
– Jos katsotaan muuta maata, siellä yleiskuva on ollut paljon rauhallisempi, ainakin suurimmaksi osaksi. Eli todennäköisesti muualla epidemia on vasta ottamassa vauhtia ja tilanne voi vielä vaikeutua. Siellä on kuitenkin se etu meihin (Uuteenmaahan) verrattuna, että tammikuun alkupuolella on ehditty antaa paljon kolmansia rokoteannoksia, mikä voi rauhoittaa tilannetta, Järvinen arvioi Ilta-Sanomille.
ILKKA AHTOKIVI | 26.01.2022 | 07:26- päivitetty 26.01.2022 | 07:52
HUSin ylilääkäri Asko Järvinen: tartuntatautitilannetta ei voida enää seurata tartuntamäärillä
Anonyymi
0
93
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2434629Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763065- 472473
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 281753
- 801456
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894