Biltemassa hinnat nousseet ja laatu laskenut

Anonyymi

Biltema on aina ostanut pääosin kiinalaisilta ja taiwanilaisilta valmistajilta tuotteita. Varmasti myös jostakin myös muualta aasiasta.

Kävin pyörähtämässä pitkästä aikaa ja katselin hintoja ja tuotteita. Kalliita tuotteita verrattuna muualle.

Kahden kiinalaisen autopolttimon hinta 1.80eur putkimallin 12v / 5w tai 10w

Aeromotorsilta tuli hellan polttimoita 25 senttia kpl edellissä tilauksessa jossa ostin parikymmentä poltinta että on varastossa, autoihin/traktoriin/perävaunuun/veneeseen kun tarve. Samasta löytyy hyviä edullisia aerosoli rasvoja, puhdistusaineita, tiivistysaineita, liimoja


Takaisin biltemaan 125mm kiinalainen liuskalaikka 40 karkeinen oli 6,90eur kpl vai oliko 7. Ostin toisaalta euroopassa tehtyjä joissa hyvä kesto 3,90-4,90

Biltemassa hiomatarvikkeet ja laikat on ylihintaisia. Katkaisulaikat oli kalliimpia kuin euroopassa tehdyt.


Nokkakärryjä oli rivissä joissa ala-arvoinen rakenne ja vielä hitsaussaumoissa reikiä kraatereita ja vajaita saumoja. Suomessa ei amiskan 1 luokkalainen metallipuolen opiskelija hitsaa noin huonosti ja ilman suojakaasua tai puikolla.

Biltema tuo kiinasta tavaraa ilman minkäänlaista tarkistusta.

5

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä valita, älä osta suomesta !
      Tilaa itse Kiinasta samaa paskaa kolmanneksen hinnalla.
      Niin minäkin teen
      Niin Ja olen tyytyväinen, syyllinen katsoo peilistä.

    • Anonyymi

      "Biltema tuo kiinasta tavaraa ilman minkäänlaista tarkistusta."

      Tuoko on aloituksen pointti, mitähän seuraavaksi ?

    • Anonyymi

      Biltema oli ennen kauppa josta sai neljänlaisia tuotteita. Hyvää tavaraa halvalla, hyvää tavaraa kalliilla, huonoa tavaraa halvalla ja huonoa tavaraa kalliilla. Samaa kokemusta minulla, eli ovat viime vuosina keskittyneet noihin viimeksi mainittuihin.

      • Anonyymi

        Eipä se ole mitenkään erilainen verrattuna muihin vastaaviin kauppaketjuihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä se ole mitenkään erilainen verrattuna muihin vastaaviin kauppaketjuihin.

        No ei oikein ole vastaavia kauppaketjuja. Ikea on samalla systeemillä, eli kaikki tuotteet ketjun omia merkkejä, mutta aika vähän on Ikeassa työkaluja ja vielä vähemmän moottoriöljyä. Lidl on aika lähellä parhaana päivänä, mutta jos tarvitset pihtejä, ruuvimeisseleitä ja autovahaa, niin ei ole ollenkaan varmaa, onko kyseisenä päivänä laareissa haussa olleita tavaroita vai naisten alusasuja, lenkkikenkiä ja lasten piirrustussettejä.
        Käytännössä kaikki muut kauppaketjut myyvät omia merkkejä 5-20% valikoimastaan ja valikoimassa pääosassa ovat tunnetut merkkituotteet, joiden laadusta on aika vakiintunut ja oikean suuntainen käsitys. Bilteman tavara sisältää aina yllätysmomentin, joka on viime aikoina ollut enemmän ikävän yllätyksen suuntainen kuin "sainpas hyvän halvalla"-tyyppinen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      100
      2931
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      81
      2380
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1916
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1490
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1460
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1345
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      882
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      867
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      826
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      729
    Aihe