Korona kurittaa talous kasvaa

Anonyymi

Erikoinen yhtälö, koronan aiheuttaa hetkellisesti työttömyyttä suhteellisen vähän sillä työpaikkojen kasvu kiihtyy kohti kesää mentäessä.
Täystyöllisyys on mahdottomuus, pitkäaikais työttömiä ei saada työllistettyä millään konstilla, ehkä pientä työllistämistä tapahtuu.

Talous kasvaa koko hallitus kauden ja senkin jälkeen. Kokoomus pullistelee talousosaamisella puheilla, puheet näkyy heidän uskollisten kannattajien aktiivisuudessa ja kannatuksessa, hallituspuolueet voivat pullistella näytöillä ja näyttöjä on, voittaako puheet, kumpaan uskovat kansalaiset, hyvään talousennustukseen ja hallituksen hyvään toimintaan.
Eduskunta vaalit lähestyy uhkaavasti.

https://www.suomenmaa.fi/uutiset/nordea-ennustaa-suomen-talouden-kasvavan-reippaasti-tana-vuonna-asuntoja-rakennetaan-ennatyksellisen-paljon/

13

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tässä YLE toimittaja Satu Miettisen tentissä Ano kertoo , miten Valta Kuuluu Kansalle!

        https://youtu.be/v9mc67YTcT4

        Jo 70% naisia puolueessa, että silleen tämä homma toimii!


    • Anonyymi

      Taloudessa pelkkää hyvää kerrottavaa ei hallituksen syy jos hyvin pyyhkii.

    • Anonyymi

      Talousanalyytikot kauppalehdet ekonomit järestään hehkuttavat hyvää talouskasvua, vain Orpo kokoomuksen johdolla syyttää vasemmisto pitoista hallitusta, ei ole kanttia kehua, aiemmat ennusteet talouden taantumuksesta kaatuvat, nyt ennustetaan pari seuraavaa kohtuu hyvää vuotta kasvulle, puolen vuoden jälkeen todetaan tulos on parempaa mitä ennustettiin.

      Lomautukset koronasta johtuen ei vaikutua kovinkaan, lähes jokainen ala kärsii työvoima pulasta.

      Tämä hallitus on tehdyt monia uudistuksia mihin aiemmat hallitukset eivät ole pystyneet, toivottovasti näin jatkuu edelleen.
      Inflaatio ei ylitä talouskasvua, korot alhaalla, ikävää energia on kallistunut, johtuu pitkälti venäjän toimista.

      https://www.hs.fi/talous/art-2000008570262.html

      Pertikki

      • Anonyymi

        Huomasi kyllä heti, kenen aloitus.
        Opettele nuija edes oikeinkirjoitusta!


    • Anonyymi

      "Eduskunta vaalit lähestyy uhkaavasti." Miten niin uhkaavasti ?
      Hallitus on ollut niin hyvä, että uskon sille tulevan jatkoa - ilman Vihreät-puoluetta.

    • Anonyymi

      Suomessa on alkanut kirkkojen, mummonteiden, golfkenttien, vuokra-asuntojen rakennusbuumi

      kirkoilla tarkoitetaan moskeijoita ja vuokra-asunnot, molemmat on tarkitettu matuille

      mummonteitä pitkin päästään mökille ja golfaamaan, tarkoitettu Sakn työkkärissä lorviville einääoovalkosenmienehommia-duunareille joita ei saada marjanpoimintaan eikä tukitöihin vaippojen vaihtoon

      näin Suomen talous saadaan sosuilijoilla nousuun
      rahaa tyhjästä tai seinästä

      • Paraskin lämpimikseen puhuja, paljonko Suomessa turhia persuja kuluttamassa yhteisiä varoja antamatta mitään vastineeksi.
        Suomen pieni määrä matuja, kun nämä työllistyvät siitäkin persu vinoilee.


    • Kyllä uhkaa kun seuraa Orpon käyttäytymistä, Essayah ja Mykkänen juuri arvosteli hallitusta kun hallitus ei aio vakauttaa taloutta, Mykkänen paraskin arvostelija kokoomus hallitus ei muistaakseni ole vakauttanut milloinkaan.
      Politiikka radiossa päivällä talousasiat tuntijat eivät olleet huolissaan alijäämästä, kun hyvän talouden kehityksen johdosta verokertymä on huippuluokkaa tällä hetkellä.

      Jos talous jatkaa vaalikauden yhtä hyvänä mistä oppositio voi haastaa hallituspuolueita, oppositio voi jutella lämpimikseen uskotellessaan kannattajiaan.

      Kannatus luvut loppuvuodesta näyttää suunnan mitä tuleman pitää.

      • Anonyymi

        Kokoomus "vakauttaa" nylkemällä palkansaajaa ja eläkeläisiä leikkauksilla.
        Kokoomuksessa onkin kehitteillä geeni palkansaajaan ja eläkeläiseen istutettavaksi.
        Ne yrittää yhdistää ketun ja pikavippifirman. Se nylkisi itse itsensä.
        Kokoomus vaan korjaisi rahat.


    • Talous on kansakunnan hyvinvoinnin mittari.

      Saarikko tänään taas kerran kirstun vartijana talouden vakauttamisesta josta etenkin kokoomus vaatii heti toimintaa, kokoomuksella salainen miljardin leikkaus lista jota ei julkista.
      Talous vakaantuu vuosien mittaan kun talouden nousu jatkuu eikä inflaatio ole suurempi kuin talouden kasvu.
      Seuraava hallitus jos kokoomus kannatuksen valossa, talous ei kasva ikuisesti näin hyvin, ettei vain kävisi kuin 2011-2015 kävi kokoomukset ollessa pääministeri puolue.

      Keskustan johdolla talous tuli kuntoon edellisellä hallitus kaudella, saamme kiitä siitä kun tämä hallitus sai hyvä lähtökohdat, nyt talous ja työllisyys paras sitten 1980-luvun.
      Suomen talous on ollut aina alijäämäinen joitakin vuosia lukuun ottamatta, ei tilanteemme ole nyt huono.

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/70167262-27eb-4702-80d4-d5745c44fc16?ref=ampparit:b074

      • "Pertikki-Ryhmä"

        Ikä-ryhmämme tietää/muistaa hyvin miten Maamme rakentui.
        Se rakentui puilla, ja muilla tuottamillamme poltto-aineilla.
        Nyt Neste ja UPM siirtyy Hollantiin.
        Siihenkin näyttää olevan poliittinen syynsä.
        Suomen talous ei siis ole kunnossa.
        Ei ole ollut aikoihin.
        Taitaa syy olla jossain toisessa ikä-ryhmässä.

        H.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1264
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1118
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      834
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      830
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      770
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      705
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      682
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      669
    9. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      647
    10. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      645
    Aihe