Nyt ihan jäitä hattuun, puheenjohtajat. Mikään ei ole niin turhaa kuin se, että aletaan joka vuosi tammikuussa vinkua, että "koska se meidän tilinpäätöksemme valmistuu?" Joka vuosi on jokainen tilinpäätös valmistunut ennen huhtikuun loppua. Isännöitsijä ilmoittaa kyllä, kun tilinpäätös on valmis. Jos ei vappuun mennessä kuulu mitään, niin 2.5. saa alkaa kysellä, koska tilinpäätös valmistuu.
Taloyhtiöt, jossa ei ole meneillään korjaus- tai muita hankkeita, jotka edellyttävät nopeaa tilinpäätöksen tekemistä, jotta saadaan yhtiökokous nopeasti päättämään asiasta X, eivät valitettavasti etuile tai kiilaa jonossa. On ihan turha haluta aina olla ensimmäinen taloyhtiö joka saa tilinpäätöksen, jos siihen ei ole mitään todellista tarvetta. Todellinen tarve ei ole se, että puheenjohtaja haluaa taloyhtiönsä olevan joka vuosi ensimmäinen. Eikä se, että vuosi sitten tilinpäätöksenne oli ensimmäinen, kun taloyhtiössä oli kiireellinen yhtiökokouksen päätöstä odottava hanke.
Voin sanoa, että isännöintitoimisto ei pysty tekemään jokaisen taloyhtiön tilinpäätöstä tammikuun aikana, joten yhdenvertaisuuden nimissä tilinpäätökset valmistuvat sattumanvaraisessa järjestyksessä. Pois lukien ne, jotka tehdään erityisestä eli todellisesta syystä ensimmäisten joukossa. Tämän harkinnan osaa tehdä ammatti-isännöitsijä, ei puheenjohtaja.
Jos joka vuosi on vinkumassa sitä tilinpäätöstä ensimmäisten joukossa, tehdään kuten pyhä Raamattu sanoo. Jumala on ohjeistanut minua tälle vuodelle näillä sanoin: "Joka itsensä ylentää, se alennetaan; ja joka itsensä alentaa, se ylennetään."
Tämä ole mitään kettuilua niitä kohtaan, jotka joka vuosi kyselevät tammikuussa tilinpäätöksen perään. Viime vuonna ensimmäisten joukossa olleet ovat tänä vuonna viimeisiä ja ne nöyrät taloyhtiöt, jotka eivät vingu ja kysele tammikuussa tilinpäätöstä, niiden tilinpäätös tehdään ensimmäisten joukossa. Näin on korkeampi taho ohjeistanut eikä puheenjohtajallakaan voine siihen olla sanomista.
Puheenjohtajat - tilinpäätös valmistuu kysymättäkin
Anonyymi
1
151
Vastaukset
- Anonyymi
Toistoja tuli niin monta kertaa että luulisi riittävän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1589914Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi39513Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1328009Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2617538Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1236189Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k875977Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j565797Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit944851Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja143937Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist541474