Kertokaa joku joka asiasta tietää.
Onko asia todella näin, että verottaja verottaa kuntoutusrahaa etuutena, mutta ulosotossa tämä etuus luetaan väliaikaiseksi työkyvyttömyyseläkkeeksi ja täten ulosmittauskelpoiseksi palkansijaisluontoiseksi toistuvaistuloksi?
Kyllä tarvii olla todellinen idiootti joka tämän järejstelmän on keksinyt. Verotetaan 25%, että on varaa maksaa se toimeentulotukena takaisin.
Onko asia todella näin, että verottaja verottaa kuntoutusrahaa etuutena, mutta ulosotossa tämä etuus luetaan väliaikaiseksi työkyvyttömyyseläkkeeksi ja täten ulosmittauskelpoiseksi palkansijaisluontoiseksi toistuvaistuloksi?
Kyllä tarvii olla todellinen idiootti joka tämän järejstelmän on keksinyt. Verotetaan 25%, että on varaa maksaa se toimeentulotukena takaisin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
1)+"Kuntoutusraha+on+veronalaista+tuloa."+"Palkkaa+varten+annetulla+verokortilla+veroa+pidätetään+kuntoutusrahasta+aina+vähintään+25+%,+vaikka+veroprosenttisi+olisi+tätä+pienempi."+(lähde+https://www.kela.fi/kuntoutusraha-verotus)
2)+"Kaikki+TyEL:n+3+§:ssä+tarkoitetut+työ-+ja+virkasuhteisiin+sekä+yrittäjätoimintaan+perustuvat+eläkkeet+(myös+kuntoutustuki,+kuntoutusraha,+kuntoutuskorotus+ja+kuntoutusavustus)+sekä+perhe-eläkkeet+ovat+ulosottokelpoisia"+(lähde+
https://www.tyoelakelakipalvelu.fi/telp-publishing/vepa/document.faces?document_id=300382)
3)+Toimeentulotuen+maksaa+kunta+ja+"kuntoutusrahan+maksaja+määrittyy+sen+mukaan,+minkä+järjestelmän+piiriin+hakija+kuuluu."+(lähde+https://tietyoelamaan.fi/keinot-tyokyvyn-tueksi/tyoelamassa/kuntoutus_koulutus/ammatillisen-kuntoutuksen-jarjestaminen/)
4)+Ehkäpä+sosiaaliturvauudistuksen+myötä++osa+erilaisista+kuntoutusetuisuuksista+joskus+tulevaisuudessa+poistuu+tai+muuttuu+toimeentulotueksi.+Se+on+tosin+ikävä+asia+heille,+joilla+on+rahaa+tilillä.
Mm. finlexistä löytyi tällainen tieto: "Kuntoutusrahaan sovelletaan kuitenkin mitä palkan ulosmittauksesta on säädetty. Ulosottokaaren mukaan palkkaa koskevia säännöksiä sovelletaan: 1) eläkkeeseen sekä sairauspäivärahaan ja muihin sellaisiin palkan sijasta maksettaviin toimeentuloetuuksiin ja korvauksiin, joiden ulosmittaamista ei ole laissa kielletty. Kuntoutusraha luetaan siis muihin palkan sijasta maksettaviin toimeentuloetuuksiin ja korvauksiin. Ammattitautilain perusteella maksettavaan kuntoutusrahaan ei myöskään sisälly työtapaturma- ja ammattitautilaissa olevaa erillistä ulosmittauskieltoa, jonka vuoksi ulosmittaus tapahtuu ulosottokaaren säännösten mukaisesti".
Jos taas kuitenkin tarkoitat KUNTOUTUSTUKEA, joka tarkoittaa määräaikaista eläkettä, se on myös ulosottokelpoinen.
Kiitos näistä. Eli ollaan juuri tuossa tilanteessa mitä arvelinkin. Itse saan saman verran ja osa rahoista vain kiertää ylimääräisen lenkin verottajan Kelan kautta.
Itselläni on ammattitauti jonka johdosta olen saanut kokea pahimmat paska ryöpytykset tahallisesti aiheutettua häpeää avioero omaisuuden menetys oikeuden nähdä lapsia jne. Se on ihan sama mitä teet niin sinun elämä järjestetään niin vituiksi että järki lähtee. Siinä on mukana koko yhteiskunta sinua vastaan kirko poliisi sotemummot työkkäri kela ihan kaikki. Perhe ystävät aivopestään sinua vastaan. Elämä tässä vaan valuu hukkaan eikä mitään mahdollisuuksia elää normaalia elämää vaikka haluaisit