IT-alan palkat rajussa kasvussa USAssa

Anonyymi

https://www.zdnet.com/article/developers-heres-how-much-your-programming-skills-are-worth-right-now/

"The 2022 Tech Salary Report by jobs marketplace Dice found that the average salary for technologists rose by nearly 7% between 2020 and 2021, reaching $104,566. Dice said this marked the highest salary recorded in the 17 years it has been conducting the survey."

"The average salary for web developers ($98,912), for example, increased 21.3% between 2020 and 2021: nearly double the growth of the second fastest-growing salary by occupation, which belonged to database administrators ($111,362). "

Saapa nähdä millaisia kasvuprosentteja nähdään Suomessa, kun työntekijät neuvottelevat omat palkkansa (eikä liitto).

Onhan siellä aika raju inflaatio, mutta ainakin sovelluskehittäjällä (web developer) palkkakehitys on hyvin inflaatiota edellä.

8

165

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisihan se mukava lähteä Amerikan ihmemaahan vuolemaan kultaa puuveitsellä, tai Pythonilla.

      Ei oikein osunut silmään tuosta artikkelista,että miten palkat olivat nousseet saman työpaikan sisällä pysyessä verrattuna siihen, kuinka ne nousivat työpaikkaa vaihtaessa? Vasta sen tiedon valossa olisi mielekästä verrata sikäläistä palkannousua meidän palkannousuihin. Kyllähän sitä nyt täälläkin voi vaihtaa työpaikkaa ja neuvotella tuon 20% lisän nykypalkkaan. Eihän aloituspalkat ole millään tavalla liiton neuvottelemia.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Et kai nyt vaan paikkaa vaihtaessa kysy joltain liitolta mitä kannattaa pyytää palkkatoivetta kysyttäessä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et kai nyt vaan paikkaa vaihtaessa kysy joltain liitolta mitä kannattaa pyytää palkkatoivetta kysyttäessä?

        Ei vaan käytän kerrointa (2*alkupalkkasuositus, 3*alkupalkkasuositus, 4*alkupalkkasuositus) jne.


    • Anonyymi

      IT kupla paisuu ja sovelluksia tarvitaan huimasti, bugit tarvii vain laittaa ojennukseen?💸💸💸

      • Anonyymi

        It-ala on kuuma. Siis todella KUUMA. Myös Suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        It-ala on kuuma. Siis todella KUUMA. Myös Suomessa.

        Nyt taas on se aika, joka on tapahtunut ehkä kerran n. 20 vuoden välein sitten ... ehkä 80 luvun alun, että työpaikkaa vaihtamalla voi melkeinpä tuplata palkkansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt taas on se aika, joka on tapahtunut ehkä kerran n. 20 vuoden välein sitten ... ehkä 80 luvun alun, että työpaikkaa vaihtamalla voi melkeinpä tuplata palkkansa.

        CGI palkkaa Tiedolta koodarin ja maksaa hänelle 2000 eur/kk enemmän. Sitten Tieto palkkaa CGI:ltä koodarin paikkaamaan Tiedolta CGI:lle siirtynyttä koodaria ja maksaa hänelle 2000 eur/kk enemmän kuin maksoi CGI:lle siirtyneelle koodarille.

        Kuka kuviossa voitti? No ainakin siirtyneet koodarit saavat parempaa palkkaa, he voittivat. Mutta voittiko Tieto ja CGI? Molemmat koodarit tulevat uuteen tehtävään, jonka joutuvat opettelemaan ja täyden työtehon saaminen kestää aikansa.

        Jotenkin tuntuu siltä, että Tieto ja CGI eivät voittaneet tässä kuviossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1300
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1218
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1142
    4. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      101
      1034
    5. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1030
    6. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      54
      912
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      6
      833
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      32
      818
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      197
      710
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      689
    Aihe