https://www.zdnet.com/article/developers-heres-how-much-your-programming-skills-are-worth-right-now/
"The 2022 Tech Salary Report by jobs marketplace Dice found that the average salary for technologists rose by nearly 7% between 2020 and 2021, reaching $104,566. Dice said this marked the highest salary recorded in the 17 years it has been conducting the survey."
"The average salary for web developers ($98,912), for example, increased 21.3% between 2020 and 2021: nearly double the growth of the second fastest-growing salary by occupation, which belonged to database administrators ($111,362). "
Saapa nähdä millaisia kasvuprosentteja nähdään Suomessa, kun työntekijät neuvottelevat omat palkkansa (eikä liitto).
Onhan siellä aika raju inflaatio, mutta ainakin sovelluskehittäjällä (web developer) palkkakehitys on hyvin inflaatiota edellä.
IT-alan palkat rajussa kasvussa USAssa
8
165
Vastaukset 8
- Anonyymi
Olisihan se mukava lähteä Amerikan ihmemaahan vuolemaan kultaa puuveitsellä, tai Pythonilla.
Ei oikein osunut silmään tuosta artikkelista,että miten palkat olivat nousseet saman työpaikan sisällä pysyessä verrattuna siihen, kuinka ne nousivat työpaikkaa vaihtaessa? Vasta sen tiedon valossa olisi mielekästä verrata sikäläistä palkannousua meidän palkannousuihin. Kyllähän sitä nyt täälläkin voi vaihtaa työpaikkaa ja neuvotella tuon 20% lisän nykypalkkaan. Eihän aloituspalkat ole millään tavalla liiton neuvottelemia. - Anonyymi
"Eihän aloituspalkat ole millään tavalla liiton neuvottelemia."
https://www.tek.fi/fi/uutiset-blogit/alkupalkkasuositus-ylitti-4-000-euroa- Anonyymi
Et kai nyt vaan paikkaa vaihtaessa kysy joltain liitolta mitä kannattaa pyytää palkkatoivetta kysyttäessä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et kai nyt vaan paikkaa vaihtaessa kysy joltain liitolta mitä kannattaa pyytää palkkatoivetta kysyttäessä?
Ei vaan käytän kerrointa (2*alkupalkkasuositus, 3*alkupalkkasuositus, 4*alkupalkkasuositus) jne.
- Anonyymi
IT kupla paisuu ja sovelluksia tarvitaan huimasti, bugit tarvii vain laittaa ojennukseen?💸💸💸
- Anonyymi
It-ala on kuuma. Siis todella KUUMA. Myös Suomessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
It-ala on kuuma. Siis todella KUUMA. Myös Suomessa.
Nyt taas on se aika, joka on tapahtunut ehkä kerran n. 20 vuoden välein sitten ... ehkä 80 luvun alun, että työpaikkaa vaihtamalla voi melkeinpä tuplata palkkansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt taas on se aika, joka on tapahtunut ehkä kerran n. 20 vuoden välein sitten ... ehkä 80 luvun alun, että työpaikkaa vaihtamalla voi melkeinpä tuplata palkkansa.
CGI palkkaa Tiedolta koodarin ja maksaa hänelle 2000 eur/kk enemmän. Sitten Tieto palkkaa CGI:ltä koodarin paikkaamaan Tiedolta CGI:lle siirtynyttä koodaria ja maksaa hänelle 2000 eur/kk enemmän kuin maksoi CGI:lle siirtyneelle koodarille.
Kuka kuviossa voitti? No ainakin siirtyneet koodarit saavat parempaa palkkaa, he voittivat. Mutta voittiko Tieto ja CGI? Molemmat koodarit tulevat uuteen tehtävään, jonka joutuvat opettelemaan ja täyden työtehon saaminen kestää aikansa.
Jotenkin tuntuu siltä, että Tieto ja CGI eivät voittaneet tässä kuviossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591300
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571218Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331142- 1011034
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71030- 54912
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.6833Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista32818Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it197710- 71689