Joskus 1800-luvulla iso perhe oli turvallisen vanhuuden ja työvoiman tae. Nyt elämme modernissa yhteiskunnassa, ajat ovat erilaiset. Lapsia tehdään muista syistä. Lapsia tehdään rakkaudesta, ainakin sen pitäisi olla näin.
On muuten aika kivaa kuulla omalta isältä, että hän ei olisi halunnut tehdä lapsia, vaan äiti halusi minua enemmän.
Siitä lähtien olen ollut varma, että en halua tehdä lapsia, en halua perhettä. Perhe ei ole minulle mikään onnellisuuden arvo. Lapset on ärsyttäviä kulukuiluja, joita ei tarvita maailmaan enää yhtään lisää. Täällä on liikaa ihmisiä, koen velvollisuudeksi olla lisäämättä tänne ketään.
Jos lapsia tehdään vain, koska suku ja kulttuuri velvoittaa niin paskat sulla on perusteet. Minä olen ylpeästi lapseton, ja se joka minua haukkuu itsekkääksi, saa katsoa peiliin. Onko itsekkäämpää tekoa kuin se, että synnyttää tähän maailmaan tuntevan olennon vain siksi, että on pakko, koska kulttuuri ja muut ihmiset.
Minä haluan olla lapseton
Anonyymi
0
104
Luetuimmat keskustelut
- 66744
- 113702
- 37686
- 118622
- 67579
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40579Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142449Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35448- 24447
- 41422
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0395Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64374Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa28369- 29364
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks57362- 32351
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24349- 23347
- 27346