Eläinlääkärin ammatti tavoitteena, etsin sopivaa lukiota

Anonyymi

Hei!
Olen tällä hetkellä peruskoulua käyvä tyttö pääkaupunkiseudulta. Haaveammattini on eläinlääkäri, joten tietysti pitäisi sitten joskus päästä eläinlääkikseen Helsingin yliopistoon.
Mutta asiaan:
Haluaisin päästä johonkin lukioon ratsastuslinjalle. Hevoset ovat lähellä sydäntäni, joten ratsastuslinja (tai jonkinlainen ratsastukseen ja hevosten hoitoon liittyvä linja) olisi minulle mieluinen. Olisin kiitollinen, jos joku pystyisi kertomaan Suomessa mahdollisimman lähellä pk-seutua olevia lukioita, joissa ratsastuslinja on mahdollinen.
Haluaisin siis lukioon ratsastuslinjalle, mutta lukiossa olisi hyvä olla mahdollisuudet hyviin matematiikan, biologian, fysiikan ja kemian opintoihin eläinlääkistä varten.
Tietääkö siis joku lukioita, joissa on mahdollista sekä ratsastuslinja että hyvät valmiudet eläinlääkikseen?
Aloitan lukion 15-vuotiaana, joten mikäli lukio on kaukana, olisi siellä hyvä olla mahdollisimman lähellä halpoja opiskelija-asuntoja. Haluaisin siis myös kuulla kokemuksia ihmisiltä, jotka ovat muuttaneet omilleen noin 15 ikäisinä ja käyneet lukion.
Tiivistettynä: Etsin lukiota, josta saa hyvät valmiudet eläinlääkikseen sekä ratsastuslinja on mahdollinen. Plussaa lähellä olevista, halvoista opiskelija-asunnoista. Haluaisin myös kuulla kokemuksia ihmisiltä, jotka muuttivat lukion aloittaessaan omilleen (onko vaikeaa, riittääkö raha, millaisia tukia saat, onko kannattavaa?)
Kiitos jos luit tämän ja vastaat! Sekä anteeksi, jos tekstini on huonosti kirjoitettua tai epäselvää.

1

326

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teksti on kirjoitettu hyvin:) älä murehdi :)
      Noista pääkaupunkiseudun lukioista en oikein tiiä, kun opiskelen ite Tampereella. Ratsastuslinjoja ei taida olla ihan lähellä ja usko pois julkinen liikenne on kauhean hidasta (oma koulumatka on Lempäälästä Samkeen ja siinä kestää tunti per suunta).
      Helsingissä on joku luonnontiedelukio, jonne suosittelen hakemaan. Siis jos keskiarvo riittää (yleislinjan alin keskiarvo viime vuonna oli 8,25 ja luonnontiedelinjan 9,31).
      Ja suosittelisin katsoon tämmöstä sivustoa. https://yotilastot.fi
      Tuolta löytää tiedot, mitä arvosanoja mistäkin koulusta kirjoitetaan yo-kokeissa. Sen kun katot oman lähiseudun lukioista ne, joista kirjoitetaan hyviä arvosanoja bilsasta, kemiasta ja pitkästä matikasta. Ja sitten tutustut niihin :)
      Kaikista paras on jos johonkin pääsee yo-menestykseen nähden helposti. Se kertoo, että siellä on tosi hyvät opet.
      Ja jos olet jo päättänyt haluta nimenomaan lääkäriks, niin en suosittele ns. taidelukioita. VAIKKA niistä kirjoitettaisiin hyviä arvosanoja. Esim. kun ite oon viestintälinjalla, niin vaikka noi viestinnän projektit on ihan parhaita, niin ne vie myös paljon aikaa :) Ja lääkäreiks haluavat joutuu käyttään enemmän aikaa pänttäämiseen ;)
      Onnea lukion etsintään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1573
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      946
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      300
      827
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      597
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      591
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe