onko joku pessyt mokkatakkia? takkini on vaalea ja hihansuut ja kaulus kaipaa putsausta. mikä siis neuvoksi. pesulassamme ei pestä noita ja pelkät lähetyskulut yms liian kalliita että kannataisi laittaa kauemmas pesuun. siispä kotikeino vinkkejä kehiin.kiitos
mokkatakki
mariannetar
107046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
marseillesaippualla onnistuu ainakin käsinpesu. kostuta takki, hiero saippuaa ja hankaa varovaisesti (ja vaikka likaa on vain tietyissä paikoissa, kannattaa pestä koko takki, ettei tule ns "kosteusläiskiä"). hyvä tulee.
Marseille-saippua on tosi hyvä moneen käyttöön. Muista jättää vähän saippuaa mokan pintaa pehmittämään. Harjaa sitten kuivana vielä ja nuokkaa ja "leivo" nahkaa käsilläsi, niin se säilyy pehmeänä.
näistä ohjeista! Tuli minullekin tarpeeseen =)
Apua, olen pulassa aniliininahkaisen jakkuni kanssa. Mistä Marseille saippuaa voi ostaa?
Myydäänkö sitä esim. tavarataloissa?
Mistä saa ostaa Marseille saippuaa? Olen pulassa aniliininahkaisen pusakkani kanssa, kiitos!
Marseille-saippuaa myydään ihan tavallisissa tavarataloissa, sellaisissa kuution muotoisissa paloissa. Yleensä siellä missä on tavallistakin palasaippuaa yms.
Ei ollut helppo löytää! Löysin Tokmannilta. Siellä on kahtakin sorttia. Ostin hajustamattoman Le Chatin, 2,50 €. Ruohonjuuressa myytäisiin oliiviöljystä tehtyä, vihreää, muistaakseni 3,88 €. .
Olen pessyt vuosia sitten useamman mokkanahkaisen takin ja niksipirkasta löysin yksinkertaisen ohjeen,saippuaa liotetaan jäältään veteen . Ei "kädenlämpöistä"lämpimämpää,ja ihan reilusti myös viimeiseen huuhteluveteen. Ei aurinkoon,vaatteen paino märkänä kannattaa ottaa huomioon ettei tapahdu venymistä ,vinoutumista yms. Tästä on jo vuosikymmeniä 30.v noin ,siksi määrät ja saippuan laatu on jäänyt itsellekin hieman hataraksi. Muistelen ettei siihen aikaan löytynyt kuin käyttämääni Le Chat merkkistä tuotetta. Kerran tulos oli heikko,mutta syy oli saippuan loppuminen ,huuhteluun viimeiseen siis,jäi n. Stidiaskin kokoinen pala. Ei ollut tarpeeksi,kuivuttuaan nahka muuttui koppuraisen tuntuiseksi . Vaikka saippuasta jää nahkatakkiin tuoksua,aika paljonkin se poistuu melko lyhyessä ajassa. Olen lukenut viime aikoina marseillesaippuasta juttuja,ja nyt kerrotaan eri laatuisista tuotteista ,aineetkin saattavat olla siis vaihtuneet? Mitähän ko."le Chat "oli 80luvun lopulla,onko samaa enään saatavilla,tai vaihtoehtoista tuotetta. Anyway,rotsi pitäisi saada kevät kuosiin,olen siihen mielistynyt. (Syksyinen) tervehdys kaikille,tv. Pena
Lidl lissä ei ole marhal saippuaa
On niin kallista että kannataa ostaa kokonaan uusi takki
Le chat eli kissasaippua ja marseille saippua ovat eri asioita