Mitenkä voisi tavallisen cd/radion, siis matkaradion tyyppisen, kuuluvuutta parantaa. Lähetyssignaali on aika heikko, eikä antennin pyöreää liitäntää näytä olevan. Aina ei viitsisi netin kautta kuunnella. Olisiko rahan haaskausta ostaa vaikka Puuilosta halpa antennivahvistin ja liittää vaikka jollain puristimella sen kaapeli antenniin. Vai pelkkää rahan menoa? Kohinaa ei viitsisi ikuisesti kuunnella.
Heikko kuuluvuus
7
853
Vastaukset
- Anonyymi
Siis onko siinä kumminkin oikea, ulkoinen antenni? Et tarvitse muuta vahvistinta kuin paksua rautalankaa, jonka toisen pään pyörität antennin ympärille.
- Anonyymi
Jos on kyse matkaradiosta.
Laita antennin ympärille niin että yhdistää tavallista sähköjohtoa jossa eriste pois. Laita vaikka kumilenkki tai muu jotta yhdistää.
metrin parin johto ja kokeile eri asentoja ja suuntia.
Jos ei ole antennia, ON tietysti paristokotelo, laita pariston jouseen samanlainen sähköjohto , kokeeksi paraneeko,
SÄHKÖHOHTOA ei tietysti laiteta mihinkään virtaan, vaan vapaasti olemaan.
VOI tietysti kokeilla keskus-lämmitys lämpöpatterin sellaiseen paikkaan jossa ei ole maalia. - Anonyymi
Onko radion taajuusnäyttö Digitaalinen vain perinteinen?
Mulla on perinteisellä näytöllä sonyn radion näyttö noin 3-4 mm "sivussa" oikeasta kohdasta eli "Punainen pystylanka" Täytyy mennä hieman ohi.
Olen vetaissut pyykkitussilla oikeaan kohtaan merkit niille viidelle asemalle joita yleensä kuuntelen.
Minusta tuo millimetrimäärä 3-4 mm on jo niin suuri, että meni aikaa jotta huomasi -pielessä on näyttö- , näin vinkkinä alkuun.
Jos radiossa ei ole ulkoisen antennin pistoketta/liitäntää, niin parhaiten antennia parantaa laittamalla kupari tai rautalankaa jatkoksi olemassa olevaan antenniin kuten aiemmin on neuvottu. - Anonyymi
Minusta nuo stereoradiot kuuluvat yleensäkin huonommin kuin vanhanaikainen monoradio. ? Se pitää vääntää isolle, että saa selvää, eikä musiikki kuulosta yhtä hyvältä. Johtuuko se digista?
- Anonyymi
FM radio on edelleen analoginen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
FM radio on edelleen analoginen.
Analoginen stereo vaatii enemmän kentänvoimakkuutta että toistuisi häiriöttömästi
- Anonyymi
Koskeeko se jotain tiettyä asemaa? Oletko etsinyt samaa ohjelmaa lähettävää voimakkaampaa asemaa? Entä radion paikka? Ikkunan lähellä saattaa kuulua paremmin kuin keskellä asuntoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167180- 1992567
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1062026En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761548Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911089- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46969- 78870
- 45739
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7728