Opettajan kanssa riitely, tämä on tosiasia nuoruusvuosiltani

Anonyymi

Opettajan kanssa väittelin siitä että Nivalassa tehdään eniten rikoksia koko Suomessa. Opettaja istui kahvilla meijän talossa ja hän sanoi ettei pidä paikkaansa sillä Helsingissä tehdään eniten rikoksia. Mä en antanut periksi vaan jankkasin koko ajan hänelle että olet väärässä. En edes selvittänyt opettajalle sitä asiaa. Opettaja ei vaan tajunnut. Tajuatteko missä opettaja käsitti asian väärin? Osaatteko ratkaista tämän arvoituksen&kysymyksen?

3

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivottavasti ei jäänyt mitään pysyviä säröjä opettajan kanssa väitellessä.
      Yksi neuvo. Kun väittelet jonkun kanssa niin älä ikinä sano toiselle että hän on väärässä.
      Muutoin menee varmasti riitelyksi, Asioista voi olla eri mieltä mutta toiselle ihmiselle ei saisi mennä sanomaan että hän on väärässä. "Asiat riitelevät ei ihmiset" on erinomainen ohje. Siihen kysymykseen. Helsingissä tehdään määrällisesti eniten rikoksia Suomessa. Nivalassa kenties eniten rikoksia asukaslukuun suhteutettuna. Määrällisesti Nivalassa tehdään rikoksia vähemmän.

      • Anonyymi

        Tuo väittely oli joskus vuonna 1993 tai emmä tarkkaan muista sitä vuotta.


      • Anonyymi

        Ei jääny mitään säröjä opettajan kanssa. Me emme varsinaisesti riidelleet mutta huomasin että opettajaa ärsytti hieman minun jankuttaminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      853
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      708
    3. 35
      577
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      570
    7. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      33
      559
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      464
    Aihe