Jos haluan ennakoida mahdollisen sairauskohtauksen mökillä niin millainen paikka medihelin laskeutumiselle pitäisi varata?
Vastaukset 3
- Anonyymi
Jostakin muistelen lukeneeni että alue tulisi olla noin 20-25 metriä leveä sivuiltaan ja sähkölinjoista, valopyväistä ja lipputangoista vapaa alue ja mielummin vapaa esineistä jotka voivat lentää voimakkaassa roottorivirtauksessa, kuten puutarhakalusteet.
- Anonyymi
Millainen laskeutumispaikka olisi riittävä?
Laskeutumispaikaksi varatun alueen ei tarvitsisi olla Suomisen mukaan kovin laaja. Lääkärikoptereiden päivätoiminnassa laskeutumisalustan minimimitta on 15 * 15 metriä. Öisin laskeutumiseen tarvitaan tilaa kaksinkertaisesti, mutta pimeänäkölaitteet auttavat tiukan paikan tullen.
– Riittävä alue on noin 20 * 20 metriä. Sellainen missä ei ole kriittisiä esteitä, kuten valotolppia ja irtainta, jotka lentäisivät kopterin aiheuttaman ilmavirran johdosta, kertoo lentotoiminnanasiantuntija Tuomas Suominen.
Vaatimuksia laskeutumispaikalle asettaa myös kompaktin eurokopterin 4000 kilon paino.
– Parhaiten laskeutumispaikoiksi soveltuvat parkkipaikat ja urheilukentät. https://yle.fi/uutiset/3-10034909 - Anonyymi
Päivällä 25x25 metrinen alue, yöllä/pimeällä 50x50 metrinen alue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1731915Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1561357Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2221002- 71897
- 58858
- 47783
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63767- 93757
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200677Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151646
