Kuukautiset ja sauna?

Anonyymi

Apua tarvitsen! Eli mitenkä, oon tämmönen kohta 13v tyttö. Ja siis en osaa käyttää tampooneja enkä käytä kuukuppia. Ja ku en uskaltais sanoo kellekään "et joo en tuu saunaan ku on menkat" Ja meil ei oo kertakäyttöpeflettejä.. Nii että tuleeko sitä vuotoa paljon saunassa ja oisko mitään apuideoita? Send help🙏🙌

5

697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riittää kun sanot: "En tule tänään saunaan." Ei tarvitse sanoa menkoista mitään. Se ehkä arvataan muutenkin.

      Jos vuoto on hyvin vähäistä ja haluat saunaan, ota pieni oma pyyhe pefletiksi. Runsaan vuodon aikana jättäisin ehkä saunan väliin.

    • Anonyymi

      Ole huoletta. Tampooneja tarvitsevat enemmän naiset! Isoisillä, kuten sinä, harvemmin Sinulla " heittää" vaan nykyään yli sen mitä Terveyskeskus pystyy.

    • Anonyymi

      tampoonia ei kannattais edes käyttää saunan lämmössä ja muhimassa sun sisällä.Ei kait kukaan aloittaa voi pakottaa saunaan ton ikäsenä.

      • Anonyymi

        Lämpötila nousee saunassa lähinnä kehon pinnassa. Ihmiskudokset eivät kestä korkeita lämpötiloja. Eli kyllä tamponia voi käyttää saunassakin. Se sijaitsee ihan saman lämpöisessä paikassa kuin normaalistikin. Tosin jokainen päättää itse, käyttääkö vai ei. Tottahan on, että huonolla tuurilla siitä voi saada tulehduksen. Yleensä se tosin edellyttää, että tamponi on unohtunut liian pitkäksi aikaa paikalleen.


    • Anonyymi

      Oletettavasti saat käydä saunassa yksin, jos haluat. Vuodon määrä on yksilöllistä, joten vaikea sanoa kenenkään kohdalla tarkkaan, paljonko vuotaa. Varmaan äitisi arvaa, kun vain sanot, että et voi saunoa nyt. On hänkin joskus ollut nuori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      87
      4684
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      72
      2121
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1044
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe