Kuukautiset ja sauna?

Anonyymi

Apua tarvitsen! Eli mitenkä, oon tämmönen kohta 13v tyttö. Ja siis en osaa käyttää tampooneja enkä käytä kuukuppia. Ja ku en uskaltais sanoo kellekään "et joo en tuu saunaan ku on menkat" Ja meil ei oo kertakäyttöpeflettejä.. Nii että tuleeko sitä vuotoa paljon saunassa ja oisko mitään apuideoita? Send help🙏🙌

5

738

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riittää kun sanot: "En tule tänään saunaan." Ei tarvitse sanoa menkoista mitään. Se ehkä arvataan muutenkin.

      Jos vuoto on hyvin vähäistä ja haluat saunaan, ota pieni oma pyyhe pefletiksi. Runsaan vuodon aikana jättäisin ehkä saunan väliin.

    • Anonyymi

      Ole huoletta. Tampooneja tarvitsevat enemmän naiset! Isoisillä, kuten sinä, harvemmin Sinulla " heittää" vaan nykyään yli sen mitä Terveyskeskus pystyy.

    • Anonyymi

      tampoonia ei kannattais edes käyttää saunan lämmössä ja muhimassa sun sisällä.Ei kait kukaan aloittaa voi pakottaa saunaan ton ikäsenä.

      • Anonyymi

        Lämpötila nousee saunassa lähinnä kehon pinnassa. Ihmiskudokset eivät kestä korkeita lämpötiloja. Eli kyllä tamponia voi käyttää saunassakin. Se sijaitsee ihan saman lämpöisessä paikassa kuin normaalistikin. Tosin jokainen päättää itse, käyttääkö vai ei. Tottahan on, että huonolla tuurilla siitä voi saada tulehduksen. Yleensä se tosin edellyttää, että tamponi on unohtunut liian pitkäksi aikaa paikalleen.


    • Anonyymi

      Oletettavasti saat käydä saunassa yksin, jos haluat. Vuodon määrä on yksilöllistä, joten vaikea sanoa kenenkään kohdalla tarkkaan, paljonko vuotaa. Varmaan äitisi arvaa, kun vain sanot, että et voi saunoa nyt. On hänkin joskus ollut nuori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2512
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1782
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      702
      1189
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1008
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      956
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      87
      828
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      97
      816
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      771
    Aihe