Ihmisillä on 99,9 % samat geenit

15138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Olen samaa mieltä kuin tiede. Tieteen näkökulmasta asia on selvä:
biologisia rotuja ei ole.

Äänestä

Ihmisen+ja+simpanssin+geenistö+on+yli+90%:sti+sama.+Tuohon+on+hyvä+verrata.Siassakin+täytyy+olla+ihmisen+kanssa+paljon+yhteistä+koska+nyt+kokeillaan+sian+sydämen+siirtämistä+ihmiselle.Asuttuani+lapsuudessani+ja+nuoruudessani+17+vuotta+romanien+kahden+perheen+paritalon+naapurustossa+minusta+olisi+saattanut+tulla+rasisti+mutta+tulikin+realisti+mutta+jotkut+saattavat+tulkita+minun+realismini+rasismiksi.Runsaat+kahtaamiset+romanien+kanssa+ovat+vahvistaneet+realismia+varsinkin+tilanteissa+joissa+olen+joutunut+romanien+osoittaman,+räikeän+rasismin+kohteeksi."Sie+et+ookkaa+meikäläisii"!+Tilanne+jossa+vaiminu+ja+minun+nousuni+esti+nuori+romaninainen.+Muutaman+kerran+uhkaus.+"Mie+tuun+pieksämää+siut"!+Invapysäköijä."Siul+ei+oo+mittää+oikeutta+kyssyy+tuollasta"!Lukuisia+etuiluyrityksiä+marketin+kassajonossa.+Olin+rasisti+kun+en+sallinut!!!!!!!!!!Yksi+kokemus+somalin+yrityksestä+mukautua+ammattikurssin+jälkeen+työelämään.+Päättyi+4,5:n+päivän+jälkeen.Parin+kotoutuneen,+suomea+puhuvan+muslimihepun+kanssakäymistä.+TIEDÄTKÖ+SINÄ+KUKA+MINÄ+OLEN?+Tiesin+kyllä+mutta+en+vaipunut+polvilleni.Jne.+Jne.+Jne.

Äänestä

En vedä yhtäläisyysmerkkiä Afrikan sarvesta tulleen kanssa.

Äänestä

Minulle kaikki ovat ihmisiä, joilla on yhtäläinen ihmisarvo.

Äänestä

Kaikkialla on varoitettu ällä avaa koskaan liiteitä suomi 24 keskustelu sivuilla. et koskaan tiedä kuka oikeasti kirjoittaja on,ikää ja mitä on liiteen takana? Viiruksia,puhelimeen ,konelle,läppärin yritys pääsy ja kalastelut tiedostoihin ,jonkun hakkerin ymm. Rahaa ei ole ostaa kyseinen lehti ja kirjastoki on 6 km.päässä ,Joten en ole mitään mieltä aiheesi.

Äänestä
  • Kyllä Suomi24:ssä voi avata linkkejä. Avaan ja luen jos on kiinnostavaa asiaa.
    Omassa kännyssä sen sijaan on syytä olla varovainen, voi avata huijauslinkin.

    Äänestä

-samoja ihmisiä ollaan, ja aika ratkaisevaa on olosuhteet ja kasvatus sitten millaisia meistä tulee myöhemmin.
äijä-

Äänestä

Tosi mielenkiintoinen artikkeli.

Äänestä

En minäkään usko, että geenistö vaikuttaa eroihin oleellisesti mutta sama geenipohja ei velvoita hyväksymään mitä tahansa muista kulttuureista tulevien toimintaa.
Kristillispohjainen ultrasuvaitsevainen ja omahyväinen, vastavuoroisuuteen perustuva elämäntapa on täysin suojaton varsinkin ainoan oikean opin agressiivista ideologiaa vastaan. Sen tinkimätön tavoite on "antaudu, alistu, pavele tai kuole"!

Äänestä
  • Juuri näin, meille myydään kaikenlaista elämäntapa huttua näillä "samanlaiset geenit" tutkimuksilla, geenit voi olla samat mutta käytös ja lakien ja toisten ihmisten huomioiminen ei.

    Äänestä

Geenejä ei voi muuttaa, mutta rasistilla on mahdollisuus muuttua ihmiseksi.

Äänestä
  • Suvakki voi aukasta silmiään .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suvakki voi aukasta silmiään .

    Rasisti ei kykene, se on ikänsä sokea.

    Äänestä

  • Race = rotu. En välitä rodusta tippaakaa joten en ole rasisti. Suomen verovarat tulee silti käyttää Suomalaisten eduksi.

    Äänestä

Ei voisi tippaakaan olla väliä minkä värinen tai mallinen se muualta tuleva on. En silti halua jakaa isänmaata muualta tulleiden kanssa. Suomi ja sen resurssit kuuluvat suomalaisille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä mieltä olet Suomen Kuvalehden artikkelistä ?
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/olenko-sittenkin-rasisti-kuusi-kysymysta-rodusta/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu