lentopisteet

Anonyymi

Miksi ja kenelle niitä ns. lentopisteitä myönnetään?
Mihin niitä voi käyttää?

Onko niiden tarkoituksena esim. ollut se, että työmatkoillaan lentoja käyttävät käyttäisivät niitä hankittuja pisteitä myös vapaa-ajan matkustamiseensa? Muutoinhan suurin osa hankituista pisteistä jää todennäköisesti käyttämättä..
Ja miksi niitä (tietääkseni ) sitten myönnetään korostaen "henkilökohtaisina", eikä esim. työntekijän yritykselle myönnettävinä? Onko tarkoituksena ollutkin, että työmatkoilla saadut pisteet näin houkutellaan käytettäviksi myös vapaa-ajan matkustuksissa?. --..
Ja eikö lentoyhtiö voisi myös ilmoittaa verottajalle suoraan matkustajan käyttämistä mahdollisesti luontaisetuina saaduista pisteistä?

Näistä pisteistä koituneista surullisista seurauksista voimmekin tätä nykyä lukea päivän uutisista..

3

461

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän se lentopisteiden idea ole vain se, että usein lentäville kanta-asiakkaille halutaan tarjota jotain pientä etua. Ei sillä ole mitään väliä, minkä vuoksi henkilö matkansa tekee. Niillä pisteillähän voi lentoyhtiöstä riippuen maksaa uusia lentoja, tax-free ostoksia, hotelliyöpymisiä jne.
      Eikä niitä pisteitä pelkästään lentämällä kerry. Esim. meidän perheellä pisteitä kertyy käytännössä kaikista päivittäisistä ostoksista ml. ruoka, polttoaine yms. T.s. aina kun luottokortilla jotain maksaa, niin myös pistesaldo kasvaa. Vuosittain niitä kertyy sen verran, että 1-2 lentoa saa maksettua, mikä on tietty ihan kiva kun lomamatkoja suunnittelee.

    • Anonyymi

      Nuo lentopisteet pitäisi lailla / kansainvälisillä sopimuksilla kieltää!

      Veikkaanpa, että amerikassa idea on juuri tuo:
      Jos lennät työnantajasi käskystä ja työnantajasi maksamana, niin saat lentopisteitä, joita voit käyttää myös yksityishenkilönä ja itse maksaen matkustaessasi.

      Suomessa kuitenkin veroviranomainen on päättänyt, ettei tuollainen käy, vaan Suomessa jos firma maksaa lennon, niin ne lentopisteet kuuluvat firmalle, eivät matkustajalle itselleen.

      Jos firman sijasta kyse on valtion virkamiehestä, niin tässä virkamies syyllistyy rikokseen, jos käyttää valtion maksamista lennoista saatuja lentopisteitä omien henkilökohtaisten lentojensa maksamiseen.

      Kunpa nuo pisteet saataisiin kielletyksi, niistä on lähinnä mielipahaa, kun ensinnäkin niitä ei automaattisesti saa vaan pitää rekisteröidä lentonsa johonkin kanta-asiakasohjelmaan, että pisteitä saisi, ja sitten ne vanhenevat käsiin.

      • Anonyymi

        Voi kun nyt taas pahoitit mielesi.
        Kun on rekisteröitynyt asiakkaaksi, on varausten ja lentojen hallinta helpompaa.
        Ei luulisi olevan vaikeaa jos pystyy tännekin kirjoittamaan.
        Eikä ne pisteet niin nopeasti vanhene. Nyt olen käyttänyt yli 2 vuotta sitten ansaittuja Finnair plus pisteitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1072
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      862
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      856
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      838
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      186
      829
    6. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      706
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      702
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      53
      683
    9. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      680
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      624
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      538
    13. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      51
      538
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      464
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      464
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      458
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      393
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      374
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      372
    Aihe