lentopisteet

Anonyymi

Miksi ja kenelle niitä ns. lentopisteitä myönnetään?
Mihin niitä voi käyttää?

Onko niiden tarkoituksena esim. ollut se, että työmatkoillaan lentoja käyttävät käyttäisivät niitä hankittuja pisteitä myös vapaa-ajan matkustamiseensa? Muutoinhan suurin osa hankituista pisteistä jää todennäköisesti käyttämättä..
Ja miksi niitä (tietääkseni ) sitten myönnetään korostaen "henkilökohtaisina", eikä esim. työntekijän yritykselle myönnettävinä? Onko tarkoituksena ollutkin, että työmatkoilla saadut pisteet näin houkutellaan käytettäviksi myös vapaa-ajan matkustuksissa?. --..
Ja eikö lentoyhtiö voisi myös ilmoittaa verottajalle suoraan matkustajan käyttämistä mahdollisesti luontaisetuina saaduista pisteistä?

Näistä pisteistä koituneista surullisista seurauksista voimmekin tätä nykyä lukea päivän uutisista..

3

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän se lentopisteiden idea ole vain se, että usein lentäville kanta-asiakkaille halutaan tarjota jotain pientä etua. Ei sillä ole mitään väliä, minkä vuoksi henkilö matkansa tekee. Niillä pisteillähän voi lentoyhtiöstä riippuen maksaa uusia lentoja, tax-free ostoksia, hotelliyöpymisiä jne.
      Eikä niitä pisteitä pelkästään lentämällä kerry. Esim. meidän perheellä pisteitä kertyy käytännössä kaikista päivittäisistä ostoksista ml. ruoka, polttoaine yms. T.s. aina kun luottokortilla jotain maksaa, niin myös pistesaldo kasvaa. Vuosittain niitä kertyy sen verran, että 1-2 lentoa saa maksettua, mikä on tietty ihan kiva kun lomamatkoja suunnittelee.

    • Anonyymi

      Nuo lentopisteet pitäisi lailla / kansainvälisillä sopimuksilla kieltää!

      Veikkaanpa, että amerikassa idea on juuri tuo:
      Jos lennät työnantajasi käskystä ja työnantajasi maksamana, niin saat lentopisteitä, joita voit käyttää myös yksityishenkilönä ja itse maksaen matkustaessasi.

      Suomessa kuitenkin veroviranomainen on päättänyt, ettei tuollainen käy, vaan Suomessa jos firma maksaa lennon, niin ne lentopisteet kuuluvat firmalle, eivät matkustajalle itselleen.

      Jos firman sijasta kyse on valtion virkamiehestä, niin tässä virkamies syyllistyy rikokseen, jos käyttää valtion maksamista lennoista saatuja lentopisteitä omien henkilökohtaisten lentojensa maksamiseen.

      Kunpa nuo pisteet saataisiin kielletyksi, niistä on lähinnä mielipahaa, kun ensinnäkin niitä ei automaattisesti saa vaan pitää rekisteröidä lentonsa johonkin kanta-asiakasohjelmaan, että pisteitä saisi, ja sitten ne vanhenevat käsiin.

      • Anonyymi

        Voi kun nyt taas pahoitit mielesi.
        Kun on rekisteröitynyt asiakkaaksi, on varausten ja lentojen hallinta helpompaa.
        Ei luulisi olevan vaikeaa jos pystyy tännekin kirjoittamaan.
        Eikä ne pisteet niin nopeasti vanhene. Nyt olen käyttänyt yli 2 vuotta sitten ansaittuja Finnair plus pisteitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe