Millaisen hirsimökin 130 000e saa teetettynä? Valmis tie ja hiekkapohjainen maa ja sähköliittymä ja tontti on valmiina Kesäasuttava. Rantasauna hintaan mukaan. Minkä kokoinen on realistinen?
130 000e käytössä mökkiin, mitä saan?
12
239
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa laittaa tarjouspyynnöt vetämään sellaisille talovalmistajille joiden tuotanto sinua kiinnostaa. Sieltä se vastaus löytyy. Ei täältä.
- Anonyymi
Käläkäläkäläkälä....
Monopolipelin leikkirahoilla ei saa edes rupia p....een.
- Anonyymi
Mitä tarkoitat kesäasuttavalla?
Kesäasuttavaksi kun kelpaa periaatteessa huvimaja/ heinälatotasoinen rakennus.- Anonyymi
Kesäasuttava voi olla hyvinki lämpöeristetty ja talvikäyttöön sovittava.
Talviasuttava tarkoittaa käytönnössä samaa vaatimustasoa kuin omakotitaloissa.
Jos mökkiä on tarkoitus käyttää majoituskäyttöön (siis hotelli tms) niin sitten on pakko rakentaa talviasuttava. Yksityiskäytössä mökin speksaaminen talviasuttavaksi ei auta mitään. Tulee vain kovia vaatimuksia ja kustannuksia.
Suomi on täynnä pölkkypäitä, jotka kuvittelevat, että voivat rakentaa "talviasuttavan" mökin, jonka saa sitten joskus, ehkä vuosikymmeniä myöhemmin, muutettua omakotitaloksi, johon muutetaan eläkepäiviä viettämään. Eipä onnistu, kun ei ole aluetta asuinkäyttöön kaavoitettu ja käyttötarkoitusta muutettaessa pitäisi täyttää tämän hetken vaatimukset... eli jos 1995 rakennettu mökki halutaan muuttaa OK-taloksi niin se täytyisi remontoida vastaamaan 2022 vaatimuksia. Alkaen lämmöneristyksestä ja päättyen pesutilojen "pyörätuoliympyröihin". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kesäasuttava voi olla hyvinki lämpöeristetty ja talvikäyttöön sovittava.
Talviasuttava tarkoittaa käytönnössä samaa vaatimustasoa kuin omakotitaloissa.
Jos mökkiä on tarkoitus käyttää majoituskäyttöön (siis hotelli tms) niin sitten on pakko rakentaa talviasuttava. Yksityiskäytössä mökin speksaaminen talviasuttavaksi ei auta mitään. Tulee vain kovia vaatimuksia ja kustannuksia.
Suomi on täynnä pölkkypäitä, jotka kuvittelevat, että voivat rakentaa "talviasuttavan" mökin, jonka saa sitten joskus, ehkä vuosikymmeniä myöhemmin, muutettua omakotitaloksi, johon muutetaan eläkepäiviä viettämään. Eipä onnistu, kun ei ole aluetta asuinkäyttöön kaavoitettu ja käyttötarkoitusta muutettaessa pitäisi täyttää tämän hetken vaatimukset... eli jos 1995 rakennettu mökki halutaan muuttaa OK-taloksi niin se täytyisi remontoida vastaamaan 2022 vaatimuksia. Alkaen lämmöneristyksestä ja päättyen pesutilojen "pyörätuoliympyröihin".Älä nyt hermostu. Toinen vaan lämpimikseen kirjoittelee. Ei nämä ymmärrä, eikä näillä ole rahaakaan mihinkään, mutta niistä on kiva olla "sosiaalisia".
Jos on rahaa tehdä tai teettää niin silloin on (useinkin) myös älyä hankkia tietoa.
- Anonyymi
Millainen komentointimäärä tuolla kyselyllä on realistinen?
- Anonyymi
Honka järkkää hiukan matalempia, kun muutama varvi jää tehtaalle!😥😢
- Anonyymi
Kyllä 130 000 pitäisi saada paljon enemmän kommentteja !
- Anonyymi
Nyt on kesämökkikommentit kallistunu 44% jos ne koskee eteläsuomee max 1 tunti pääkaupunkiseudulta.
- Anonyymi
Tänä päivänä kevyestä höylähirrestä tehty kunnon mökki maksaa LVI-töineen sähköineen n. 2500e/m2 - ylärajaa ei ole.
Eli semmoisen perus 50 m2 mökin tuolla teettää, tuohon hintaan sauna tosin on mökin yhteydessä. Erillinen rantasauna maksaa sitten 30-50t euroa siihen päälle. Suosittelen rantasaunaa koska kuumana kesänä mökissä tuskaista nukkua kun saunottu illasta ja lämpö puskee väkisin mökin sisään.. - Anonyymi
Kustannukset saat alas,kun rajenbat kierrättshirrestä,eki siirrät jonkin tuvan jostain Jää sitten rahaa siihen muuhunkin. Niinkuin terassiin,johon hankit oaljun,tai kyhäät itte.
Ja toisekseen,liikkuva kesämökki on siinä mielessä hyvä,että sen voi parkkeerata minne vaan.
Ja onhan noita valmiita mökkejä,myytävänä. Ihan hienon näköisiä,talviasuttavuutra vaan niistä suomen oloissa ei tiedä kukaan.- Anonyymi
"Kustannukset saat alas,kun rajenbat kierrättshirrestä,eki siirrät jonkin tuvan jostain Jää sitten rahaa siihen muuhunkin. Niinkuin terassiin,johon hankit oaljun,tai kyhäät itte.
Ja toisekseen,liikkuva kesämökki on siinä mielessä hyvä,että sen voi parkkeerata minne vaan.
Ja onhan noita valmiita mökkejä,myytävänä. Ihan hienon näköisiä,talviasuttavuutra vaan niistä suomen oloissa ei tiedä kukaan."
Nyt korkki kiinni!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1503321Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel862257Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102217Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien761900Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi251859Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k131838Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1561743Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem301698Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️181462Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill51246