Rantamökkien hinnat nousseet- Loviisassa ale jatkuu

Anonyymi

Uutisissa kerrottiin, että rantamökkien hinnat ovat vuonna 2021 nousseet. Ylen sivuilla on tieto, että Uusimaalla rantamökkien hinnat ovat nousseet 27 % ja keskihinta on 200 000 euron tuntumassa.

Loviisan kaupunki sen sijaan jatkoi viime vuonna omistamiensa rantatonttien alennusmyyntejä, joissa käytetään mitä eriskummallisimpia alennuskertoimia, joita ei normaalissa kaupankäynnissä ole Uudellamaalla tai missään muuallakaan käytössä! Käsittämätöntä!

13

191

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No kun se ytinvoimala ja se satama...

      • Anonyymi

        Liian lähellä Venäjää.


    • Anonyymi

      Mut hei, osta siitä pari tonttia säästöön kun on niin halpaa? Mikä ongelma?

      • Anonyymi

        Tontteja ei myydä kuin nykyisille vuokralaisille. Sitten kun tontit jälleenmyydään hinta on noussut markkinahintaan ja kaikki alennuskertoimet on unohdettu. Etkö todella näe mitään ongelmaa siinä, että julkista omaisuutta myydään reilusti alle käyvän markkinahinnan. Meno on kuin neukkulan hajotessa. Siellä valtion omaisuutta myytiin yksityisille pilkkahintaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tontteja ei myydä kuin nykyisille vuokralaisille. Sitten kun tontit jälleenmyydään hinta on noussut markkinahintaan ja kaikki alennuskertoimet on unohdettu. Etkö todella näe mitään ongelmaa siinä, että julkista omaisuutta myydään reilusti alle käyvän markkinahinnan. Meno on kuin neukkulan hajotessa. Siellä valtion omaisuutta myytiin yksityisille pilkkahintaan.

        En todellakaan, en ole yhtään kateeölinen siitä että joku saa tontit hyvään hintaan. En usko että sinuakaan se haittaisi jos olisit vuokralainen? Klassinen tapaus, jos sinä et voi ostaa jotain halvalla, ei muidenkaan pidä saada. Koita nyt elää sen kanssa, että kaikkea ei voi saada. Kateus paistaa vaikka kuinka yrittää peitellä teennäisen rehtiyden taakse. Kyllä sullekin vielä tontti löytyy, älä huoli.


    • Anonyymi

      Kaupungin myytävän omaisuuden hinnan määritystä a la Lovisa:

      Kaupunginhallitus
      Esityslista 24.01.2022/Asianro 8

      Valmistelija: Projektinjohtopäällikkö

      Koska rakennuspaikan korkeus yli 25 prosentin, mutta alle 50 prosentin osalta ylittää 2,8 metriä, korjataan hintaa kertoimella 1,1. Tontti ja rakennuspaikka avautuvat lounaaseen, joten korjauskertoimeksi tulee 1,1.
      Ydinvoimalan savupiippu näkyy 3,3 kilometrin etäisyydellä, mikä antaa kertoimen 0,9887. Tontin nro 79 yksikköhinnaksi tulee täten 43,13 euroa/m2. 2 000 m2:n alue, jonka on laskettu antavan rakennusoikeutta,
      myydään yksikköhinnalla, kun taas noin 253 m2:n alue, joka ei anna rakennusoikeutta, myydään 20 prosentilla yksikköhinnasta eli 8,63 eurolla/m2. Rakennusoikeutta antavan alueen hinnaksi tulee 86 274 euroa
      ja rakennusoikeutta antamattoman alueen hinnaksi 2 183 euroa. Hintoihin on laskettu mukaan kaksi 1,5 prosentin vuosikorotusta.

      • Anonyymi

        Projektinjohtopäälliköllä pitää kiirettä kun se määrittelee ja keksii lämpimässä konttorissa alennuskertoimia:
        Ydinvoimalan savupiippu näkyy 3,3 kilometrin etäisyydellä, mikä antaa kertoimen 0,9887.

        Uskomatonta! Esittäkää yksikin jonkun muun tahon kuin kaupungin myynti-ilmoitus koskien rantatontin tai rantamökin myyntiä, jossa ovat käytössä alennuskertoimia. Ei löydy!


      • Anonyymi

        Ydinvoimalassa ei muuten ole savupiippua. Se on ilmastointipiippu.


    • Anonyymi

      Kiinteistön kauppahinnan määrittäminen

      Yleisenä lähtökohtana on, että kunta myy omaisuuttaan käypään hintaan. Harkintavallan väärinkäyttönä ja siten toimivallan ylityksenä voidaan pitää esimerkiksi päätöstä myydä kunnan omaisuutta ilmeiseen alihintaan ilman siihen oikeuttavaa perustetta (mm. KHO 16.8.2011 t. 2186). Ali- tai ylihintaisuus voi tarkoittaa myös kiellettyä EU:n valtiontukea.

    • Anonyymi

      Ei sitä joka kuntaan näy ydinvoimalan savupiippua, siksi hintakin on kohdillaan.

      • Anonyymi

        Määrlahdessa on oikea savupiippu. Ilmeisesti sen vuoksi Kuningattarenrannan Asuntomessualueen tonttien hinnat ovat vain noin yksi kuudesosa kaupungille alueen infran ja esirakentamisen aiheutuvista kustannuksista. Velkaisella Lovisalla ei ole varaa tällaiseen hyväntekeväisyyteen, mutta mitä sille voi kun luottamushenkilöt eivät osaa valvoa kunnan etua ja ovat raatihuoneen pellen talutettavia. Asuntomessut on Lovisalle taloudellinen katastrofi jota syventää vielä 2023 sote, jonka vuoksi velkaisen (-120 000 000 euroa) kaupungin verotulot romahtavat, mutta velat jäävät maksettavaksi. Tullaan näkemään ihmisten muuttovirta Lovisaa paremmille asuinalueelle mm. Porvooseen.


    • Anonyymi

      Jokuhan se sanoi että messut tuo kaupunkiin miljoonia??? Niillä miljoonilla sitten maksaa velan pois.

      • Anonyymi

        Ettei vaan ollut se sama "joku" joka kertoi 2018 valtuustolle asuntomessujen hakemisesta päätettäessä, että käyttökatetta tulee 200 000 euroa ja seuraavatkin vuodet plussan puolella. Vuonna 2018 tuli alijäämää 6,7 miljoonaa ja 2019 tuli miinusta yli 9 miljoonan euron edestä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      647
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      609
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      529
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      518
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    9. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      511
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      468
    Aihe