Rantamökkien hinnat nousseet- Loviisassa ale jatkuu

Anonyymi

Uutisissa kerrottiin, että rantamökkien hinnat ovat vuonna 2021 nousseet. Ylen sivuilla on tieto, että Uusimaalla rantamökkien hinnat ovat nousseet 27 % ja keskihinta on 200 000 euron tuntumassa.

Loviisan kaupunki sen sijaan jatkoi viime vuonna omistamiensa rantatonttien alennusmyyntejä, joissa käytetään mitä eriskummallisimpia alennuskertoimia, joita ei normaalissa kaupankäynnissä ole Uudellamaalla tai missään muuallakaan käytössä! Käsittämätöntä!

13

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No kun se ytinvoimala ja se satama...

      • Anonyymi

        Liian lähellä Venäjää.


    • Anonyymi

      Mut hei, osta siitä pari tonttia säästöön kun on niin halpaa? Mikä ongelma?

      • Anonyymi

        Tontteja ei myydä kuin nykyisille vuokralaisille. Sitten kun tontit jälleenmyydään hinta on noussut markkinahintaan ja kaikki alennuskertoimet on unohdettu. Etkö todella näe mitään ongelmaa siinä, että julkista omaisuutta myydään reilusti alle käyvän markkinahinnan. Meno on kuin neukkulan hajotessa. Siellä valtion omaisuutta myytiin yksityisille pilkkahintaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tontteja ei myydä kuin nykyisille vuokralaisille. Sitten kun tontit jälleenmyydään hinta on noussut markkinahintaan ja kaikki alennuskertoimet on unohdettu. Etkö todella näe mitään ongelmaa siinä, että julkista omaisuutta myydään reilusti alle käyvän markkinahinnan. Meno on kuin neukkulan hajotessa. Siellä valtion omaisuutta myytiin yksityisille pilkkahintaan.

        En todellakaan, en ole yhtään kateeölinen siitä että joku saa tontit hyvään hintaan. En usko että sinuakaan se haittaisi jos olisit vuokralainen? Klassinen tapaus, jos sinä et voi ostaa jotain halvalla, ei muidenkaan pidä saada. Koita nyt elää sen kanssa, että kaikkea ei voi saada. Kateus paistaa vaikka kuinka yrittää peitellä teennäisen rehtiyden taakse. Kyllä sullekin vielä tontti löytyy, älä huoli.


    • Anonyymi

      Kaupungin myytävän omaisuuden hinnan määritystä a la Lovisa:

      Kaupunginhallitus
      Esityslista 24.01.2022/Asianro 8

      Valmistelija: Projektinjohtopäällikkö

      Koska rakennuspaikan korkeus yli 25 prosentin, mutta alle 50 prosentin osalta ylittää 2,8 metriä, korjataan hintaa kertoimella 1,1. Tontti ja rakennuspaikka avautuvat lounaaseen, joten korjauskertoimeksi tulee 1,1.
      Ydinvoimalan savupiippu näkyy 3,3 kilometrin etäisyydellä, mikä antaa kertoimen 0,9887. Tontin nro 79 yksikköhinnaksi tulee täten 43,13 euroa/m2. 2 000 m2:n alue, jonka on laskettu antavan rakennusoikeutta,
      myydään yksikköhinnalla, kun taas noin 253 m2:n alue, joka ei anna rakennusoikeutta, myydään 20 prosentilla yksikköhinnasta eli 8,63 eurolla/m2. Rakennusoikeutta antavan alueen hinnaksi tulee 86 274 euroa
      ja rakennusoikeutta antamattoman alueen hinnaksi 2 183 euroa. Hintoihin on laskettu mukaan kaksi 1,5 prosentin vuosikorotusta.

      • Anonyymi

        Projektinjohtopäälliköllä pitää kiirettä kun se määrittelee ja keksii lämpimässä konttorissa alennuskertoimia:
        Ydinvoimalan savupiippu näkyy 3,3 kilometrin etäisyydellä, mikä antaa kertoimen 0,9887.

        Uskomatonta! Esittäkää yksikin jonkun muun tahon kuin kaupungin myynti-ilmoitus koskien rantatontin tai rantamökin myyntiä, jossa ovat käytössä alennuskertoimia. Ei löydy!


      • Anonyymi

        Ydinvoimalassa ei muuten ole savupiippua. Se on ilmastointipiippu.


    • Anonyymi

      Kiinteistön kauppahinnan määrittäminen

      Yleisenä lähtökohtana on, että kunta myy omaisuuttaan käypään hintaan. Harkintavallan väärinkäyttönä ja siten toimivallan ylityksenä voidaan pitää esimerkiksi päätöstä myydä kunnan omaisuutta ilmeiseen alihintaan ilman siihen oikeuttavaa perustetta (mm. KHO 16.8.2011 t. 2186). Ali- tai ylihintaisuus voi tarkoittaa myös kiellettyä EU:n valtiontukea.

    • Anonyymi

      Ei sitä joka kuntaan näy ydinvoimalan savupiippua, siksi hintakin on kohdillaan.

      • Anonyymi

        Määrlahdessa on oikea savupiippu. Ilmeisesti sen vuoksi Kuningattarenrannan Asuntomessualueen tonttien hinnat ovat vain noin yksi kuudesosa kaupungille alueen infran ja esirakentamisen aiheutuvista kustannuksista. Velkaisella Lovisalla ei ole varaa tällaiseen hyväntekeväisyyteen, mutta mitä sille voi kun luottamushenkilöt eivät osaa valvoa kunnan etua ja ovat raatihuoneen pellen talutettavia. Asuntomessut on Lovisalle taloudellinen katastrofi jota syventää vielä 2023 sote, jonka vuoksi velkaisen (-120 000 000 euroa) kaupungin verotulot romahtavat, mutta velat jäävät maksettavaksi. Tullaan näkemään ihmisten muuttovirta Lovisaa paremmille asuinalueelle mm. Porvooseen.


    • Anonyymi

      Jokuhan se sanoi että messut tuo kaupunkiin miljoonia??? Niillä miljoonilla sitten maksaa velan pois.

      • Anonyymi

        Ettei vaan ollut se sama "joku" joka kertoi 2018 valtuustolle asuntomessujen hakemisesta päätettäessä, että käyttökatetta tulee 200 000 euroa ja seuraavatkin vuodet plussan puolella. Vuonna 2018 tuli alijäämää 6,7 miljoonaa ja 2019 tuli miinusta yli 9 miljoonan euron edestä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45129
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25941
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9687
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9041
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      80
      8445
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      56
      6068
    Aihe