Kauniin kotiseutusi synkkä puoli? Ida Rauma on yksi opettajan kiusaama

Anonyymi

Näinkin voi olla. Luokan ongelma on monesti opettaja joka haluaa kiusata

Ida Raumaa piinasi koulussa opettaja!
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008564981.html

"MENNÄÄN 1990-luvun alkuun. Iida aloitti Kaarinassa toisen luokan. Hän oli nopea oppimaan sekä hyvä urheilussa ja piirtämisessä. Mutta opettaja ei pitänyt hänestä.

Opettajaa ei pidetty hirviöopettajana, monet tykkäsivät hänestä erittäin paljon. Kun opettaja aloitti Iidan väheksymisen, oppilaat seurasivat perässä.

– Opettajalla oli paljon valtaa oppilaisiin. Jos sattuu olemaan vallanhimoinen, opettajan työ on kiitollista. Poliisilla on työpari, mutta opettajaa ei yleensä seuraa toinen aikuinen, Iida miettii.

Tekipä Iida mitä tahansa, siinä oli opettajan mielestä jotakin väärin. Kun hän onnistui spagaatissa, se ei ollut ”aivan puhdas”. Kun hän kirjoitti hyvän aineen, käsiala oli ruma.

– Opettajaa myös ärsytti, että piirsin tunnilla vihkojen reunoihin. Se on ollut aina tapani keskittyä, nytkin suttaan tässä samalla kynälläni, Iida naurahtaa.

Kun opettaja kerran näki Iidan piirtävän ennen tuntia, hän keksi järjestää äänestyksen, ketkä kokevat Iidan piirtämisen vääränä. Kaikki viittasivat."

8

4934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhden Kaarinalaisen naisen olen tuntenut ja oli varsinainen.....

    • Anonyymi

      Mites nyt suu pannaan opettaja!

    • Anonyymi

      Kaarinassa on varmasti kilttejä ihmisiäkin!

    • Anonyymi

      Ida Rauma oli siis Kaarinasta

      • Anonyymi

        Ida Rauma olisi tarvinnut terapiaa eikä Finlandia-palkintoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ida Rauma olisi tarvinnut terapiaa eikä Finlandia-palkintoa.

        Mitä muuta kuin terapiaa on romaanin kirjoittaminen ja julkaiseminen. Vastaavia lyhennelmiä kuuli ennen yleisten saunojen lauteilla, tosin kuuntelin niitä miesten puolella ja saunajuomat elävöittivät tarinoita. Mehukkaita olivat sotaväkitarinat,erityisesti sotiemme ajalta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ida Rauma olisi tarvinnut terapiaa eikä Finlandia-palkintoa.

        Juuri tuolaista kommenttisi kaltaista alentavaa, lapsia ja nuoria vähättelevää henkistä väkivaltaa Hävitys-teos kuvaa. Ja miksi pitää aina tivata, onko kouluväkivaltaa vai ei? Ei passivinen aggressio ja kuoliaaksi vaikeneminen korttelin päähän näy. Sanotaanko aikuiselle työpaikkakiusatulle, että se tarttis terapiaa..? Valtaa käyttävät paitsi opettajat, myös lääkärit ja sosiaaliviranomaiset. Nämä itseään suojelevat rakenteet voittavat aina lopulta- ja jos valitat, sinussahan se vika on. Heillä on kuitenkin vastapelurina useimmiten aikuinen, ei herkimmässä kehitysvaiheessa oleva lapsi.


    • Anonyymi

      Tapasin erään Kaarinasta kotisin olevan, kesi-ikäinen nainen, oli juuri sellainen kiusaamiseen taipuva. Mietin olisiko joku kuristajatytöistä. Mutta taisi ollakin vanhempaa ikäpolvea. Kaarinassa on ihan kivaakin porukkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi tutkii Ähtärin salaiset asiat!

      Ylen uutisen mukaan tuntematon määrä Ähtärin poliitikkoja pääsee mukaan esitutkintaan ja mahdollisesti syyteharkintaan.
      Ähtäri
      114
      2817
    2. Yritätkö päästä

      Yli kaivatustasi?
      Ikävä
      180
      2091
    3. Tutkija: Nato ei välttämättä suojaa Suomea

      Naton pelote on rapautumassa eikä sen sotilaallinen voima välttämättä ole Suomen tukena – professori vaatii poliitikkoja
      NATO
      310
      1904
    4. Vihjelista

      Kerro joku vihje, jos vielä kinostaa enemmän kuin kiviä 🪨🪵 ja haluat yhteydenottoa 👇
      Ikävä
      126
      1790
    5. Mitä haluaisit sanoa

      Kaivatullesi NYT Part ll. Kenenkään peukku ei kestä tuota edellistä ketjua.
      Ikävä
      93
      1556
    6. Nainen ihanainen, kaunistut vuosi vuodelta

      Eli ei vuosien kertymisestä ainakaan sinun kohdallasi kannata murehtia. Minua huolettaa se, miten paljon menetän joka vu
      Ikävä
      37
      1359
    7. Saksan demareille rökäletappio - oikeistolle taas rökälevoitto

      AfD oli vaalivoittaja ja vaikka varmaan jää oppositioon, niin pakko on ottaa huomioon. Ruotsissakaan SD ei istu hallitu
      Maailman menoa
      190
      1275
    8. En luovuta

      Sinä olet nainen elämäni ainoa oikea. Sen mitä ymmärrän kaiken koetuksen keskellä, kertoo vain tarinaa kuinka koko maail
      Ikävä
      63
      1224
    9. Häirikkömönkijäkuskit satimeen

      Eikös se olis erittäin nopea toimenpide viranomaisilla eli poliisilla selvittää, keillä paikallisilla on traktorimönkijä
      Suomussalmi
      58
      1079
    10. Yritin alkaa nukkumaan

      Mutta ei tule uni. Jäin miettimään olikohan ne rakkaudelliset vastaukset juuri sinulta ja mulle osoitettuja... Olisi une
      Ikävä
      49
      1046
    Aihe