Kirjova ompelukone

MJP

Onko teillä, arvoisat palstalaiset, tietoa kirjovista ompelukoneista tai kirjontakoneista? Olen harkinnut sellaisen hankkimista, mutta on niin vaikeaa tämä vertailu. En ole aikaisemmin kirjonut koneella, joten olen siinä aloittelija. Ompelukone on. Mitkä ominaisuudet ovat tärkeitä? Onko jälki siistiä? Entä hinta? Olen löytänyt netistä suositushinnan vain parista mallista ja tuntuvat olevan aika kalliita, joten en haluaisi tehdä virheostosta. Kaikki informaatio on tervetullutta!

5

3951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjova

      Mieti ensin kuinka paljon tulet käyttämään kirjontaa. kone missä on oma kortti maksaa n.1000 eurosta ylöspäin ja sellainen minkä saat liitettyä tietokoneeseen ovat n.2400 ja siitä ylöspäin.
      Osta liikkeestä,niin pääset koeompelemaan ja näät heti jäljen. Käy vertailemassa eri liikkeiden hintoja ja tietysti tinkaamassa.

    • No niin, ettei vallan markkinoinnin puolelle mene, niin mulla on se Pfaffin 2140(siis kaksikin), joka nykyään Pfaff 2144. Ompelukoneena aivan mahtava koska siinä on yläsyöttö, teollisuussukkula ja hyvä ompelukäyttäytyminen ja on erittäin helppokäyttöinen, suomenkielinen tietty. Tuon koneen nykyinen sh. on muistaakseni melkein 6000€, jotta halavemallakin saa ihan laadukkaita ilman tuota isoa värinäyttöä. Merkeistä tunnen Husqun ja Pfaffin kirjovat ja kaikkia voin suositella.

      Kirjontakoneena omastani voin kertoa sen verran, että olen tehnyt sillä ihan myyntiin asti tavaraa, yritysten logoja, kodintekstiileihin ja vaatteisiin brodeerauksia, jälki on erittäin vertailukelpoinen verrattuna teollisuudessa käytettävien koneiden jälkeen. Toki jälkeen vaikuttaa myös oikeanlainen tukeminen, langat ja kirjottava materiaali, sekä näiden yhteensopivuus.

      Itsellesi kun lähdet tuollaista konetta hankkimaan, tärkeintä on, että kaikista hyvistä löydät sen omaan käteesi sopivimman ja tarkoitusperiäsi vastaavan(esim. koneesta saa mieleisen kokoista kuviota, kortteja saatavilla, haluatko kytkeä tietokoneeseen omien mallien suunnittelua varten jne.) ja ennen kaikkea, jos ostat noin kalliin koneen, löydät hyvän ja luotettavan myyjän, joka opastaa ja kouluttaa sinut.

    • MJP

      Kiitos vastauksista. Tämä on minulle nyt vielä sellainen "olisi kiva olemassa"-juttu, eli harkinnan alla. Mulla on pari vuotta vanha elektroninen ompelukone (Husqvarna Viking Freesia) ja vuoden vanha saumuri, jotka molemmat ovat aivan mainioita. Nyt vain ajattelin, että olisi kiva myös kirjoa, esim. lastenvaatteisiin kuvia tms. Mietiskelen siis, kannattaako päivittää omplelukone monipuolisempaan kirjovaan koneeseen, jotka ovat varsin kalliita (2500 e vasta lähtöhinta?), vai riittäisikö pelkkä kirjontakone. Janome Embroidery mahdollisesti irtoaisi about tonnilla, mutta epäilyttää sen muistikorttisysteemi ja se, että onko kuvien määrä kuitenkin rajallinen... Eikä merkkikään ole tuttu. Ja onko järkeä ostaa erillinen kone vain rajallista tarkoitusta varten?
      En ole aiemmin näin monimutkaisiin koneisiin tutustunut, ja tuntuu, että tietotekniikka voi vanhentua samassa tahdissa kuin tavallisen tietokoneenkin. Järkeviä vaihtoehtoja vain kartoitan, ihan omaksi ilokseni ompelen, mutta se ilo vaatii tietysti hyvin toimivan koneenkin.

      • Allu

        Janomen muistikorttisysteemi on kyllä hyvä, paljon varmempi kuin korput. Se on samanlainen kuin mitä kameroissakin käytetään. Useissa uusimmissa tietokoneissahan ei ole edes korppuasemaa nykyään. Muistikorttiasemia taas on useitakin. Kuviahan saa rajattomasti esim. imuroimalla netistä, tai hankkimalla kuvankäsittelyohjelman. Oletko käynyt www.janome.com sivuilla? Ne on hyvät ja siellä on paljon tietoa, saa myös päivityksiä ja kuvia.


      • MJP
        Allu kirjoitti:

        Janomen muistikorttisysteemi on kyllä hyvä, paljon varmempi kuin korput. Se on samanlainen kuin mitä kameroissakin käytetään. Useissa uusimmissa tietokoneissahan ei ole edes korppuasemaa nykyään. Muistikorttiasemia taas on useitakin. Kuviahan saa rajattomasti esim. imuroimalla netistä, tai hankkimalla kuvankäsittelyohjelman. Oletko käynyt www.janome.com sivuilla? Ne on hyvät ja siellä on paljon tietoa, saa myös päivityksiä ja kuvia.

        Selvä, en ihan ymmärtänyt, että kyse on siis vastaavasta kortista kuin kameroissa yms. Olen aika onneton tietotekniikan ja elektronisten härveleiden kanssa - opin kyllä lisää pikkuhiljaa.. korput ovat tosiaan poistuvaa tavaraa. Janomen sivuilla olen käynyt, varsin hyvät ovat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7574
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe