Onko muilla sen jälkeen spämmiposti huomattavasti lisääntynyt?
Minulla on luukku varapostilaatikkona, ja sinne on alkanut tulemaan rajusti lisää kaiken maailman roskapostia. Lieneekö siihen syynä, että palvelu siirtyi maikkarilta norjalaisille?
Luukkuposti siirtyi norjalaisten omistukseen
10
853
Vastaukset
- Anonyymi
Olet vain jotunut roskapostittajien listoille. Toimivia postiosoitteita kerätään erilaisin menetelmin jatkuvasti ja mydään nipuissa, joissa saattaa olla miljoonia osoiteita.
Ainoa toimiva keino roskapostia vastaan on käyttää roskapostisuodatinta. Esimerkiksi Thnderbirdissä sellainen on.- Anonyymi
Roskapostisuodattimet eivät oikein toimi, koska spämmääjät vaihtavat osoitetta miltei päivittäin. Jos laitat jonkun lähettäjän osoitteen spämmilistalle, niin seuraavana päivänä postia tuleekin jo eri osoittesta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Roskapostisuodattimet eivät oikein toimi, koska spämmääjät vaihtavat osoitetta miltei päivittäin. Jos laitat jonkun lähettäjän osoitteen spämmilistalle, niin seuraavana päivänä postia tuleekin jo eri osoittesta?
Juuri tuon takia esimerkiksi Thndrbird käyttää tilastolliseen menetelmään perustuvaa oppivaa suodatinta (bayesialainen suodstin). Kun suodatin laitetaan päälle, sille täytyy opettaa mikä on oikeaa postia ja mikä roskaa. Se tapahtuu merkkaamalla posti hyväksi tai roskaksi. Näin suodatin oppii yhä paremmaksi. Myös virheitä tulee ja suodatin lulee roskapostia oikeaksi. Silloin se on merkittävä roskapostiksi niin että suodatin oppii lisää. Samoin roskapostikansiota kannattaa aina joskus vilkaista ja merkitä mahdolliset oiket postit oikeaksi suodattimelle tiedoksi.
- Anonyymi
Luukku on aina ollut luokattoman huono joten mitä väliä?
- Anonyymi
En minä siitä pyytänyt mielipidettä.
- Anonyymi
Nyt olen kuullut muualtakin, että heidän postilaatikkoonsa on alkanut tulla paljon roskapostia. Onko tämän Fjordmailin listat päässeet spämmääjien haltuun?
- Anonyymi
Minulla kolme luukku s-postia eikä yhteenkään ole tullut roskapostia.
- Anonyymi
Minusta Luukku on pelkkä roskapostilaatikko. Mulla se on ollut aikoinaan ainoa postilaatikko. Pelkkää roskapostia, ei mitään järkevää. Siksi vaihdoin maksulliseen postilaatikkoon.
En sano mihin vaihdoin, jotta en mainostaisi mitään. Maksullisesta postilaatikosta kuitenkin saa palveluja, kuten esim. roskapostien suodatuksen, virussuojan jne...
Kuitenkin, kukin valitsee itse omanlaisensa.- Anonyymi
Maksulliset ovat pelkkää huijausta. Ei saa mitään sellaista mistä kannattaisi maksaa..
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/11711971Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1484381Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24614114- 1174092
- 683676
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.463127Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint542828Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras202639- 572049
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko191622