Luukkuposti siirtyi norjalaisten omistukseen

Anonyymi

Onko muilla sen jälkeen spämmiposti huomattavasti lisääntynyt?

Minulla on luukku varapostilaatikkona, ja sinne on alkanut tulemaan rajusti lisää kaiken maailman roskapostia. Lieneekö siihen syynä, että palvelu siirtyi maikkarilta norjalaisille?

10

807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet vain jotunut roskapostittajien listoille. Toimivia postiosoitteita kerätään erilaisin menetelmin jatkuvasti ja mydään nipuissa, joissa saattaa olla miljoonia osoiteita.

      Ainoa toimiva keino roskapostia vastaan on käyttää roskapostisuodatinta. Esimerkiksi Thnderbirdissä sellainen on.

      • Anonyymi

        Roskapostisuodattimet eivät oikein toimi, koska spämmääjät vaihtavat osoitetta miltei päivittäin. Jos laitat jonkun lähettäjän osoitteen spämmilistalle, niin seuraavana päivänä postia tuleekin jo eri osoittesta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Roskapostisuodattimet eivät oikein toimi, koska spämmääjät vaihtavat osoitetta miltei päivittäin. Jos laitat jonkun lähettäjän osoitteen spämmilistalle, niin seuraavana päivänä postia tuleekin jo eri osoittesta?

        Juuri tuon takia esimerkiksi Thndrbird käyttää tilastolliseen menetelmään perustuvaa oppivaa suodatinta (bayesialainen suodstin). Kun suodatin laitetaan päälle, sille täytyy opettaa mikä on oikeaa postia ja mikä roskaa. Se tapahtuu merkkaamalla posti hyväksi tai roskaksi. Näin suodatin oppii yhä paremmaksi. Myös virheitä tulee ja suodatin lulee roskapostia oikeaksi. Silloin se on merkittävä roskapostiksi niin että suodatin oppii lisää. Samoin roskapostikansiota kannattaa aina joskus vilkaista ja merkitä mahdolliset oiket postit oikeaksi suodattimelle tiedoksi.


    • Anonyymi

      Luukku on aina ollut luokattoman huono joten mitä väliä?

      • Anonyymi

        En minä siitä pyytänyt mielipidettä.


    • Anonyymi

      Nyt olen kuullut muualtakin, että heidän postilaatikkoonsa on alkanut tulla paljon roskapostia. Onko tämän Fjordmailin listat päässeet spämmääjien haltuun?

    • Anonyymi

      Minulla kolme luukku s-postia eikä yhteenkään ole tullut roskapostia.

    • Anonyymi

      Minusta Luukku on pelkkä roskapostilaatikko. Mulla se on ollut aikoinaan ainoa postilaatikko. Pelkkää roskapostia, ei mitään järkevää. Siksi vaihdoin maksulliseen postilaatikkoon.

      En sano mihin vaihdoin, jotta en mainostaisi mitään. Maksullisesta postilaatikosta kuitenkin saa palveluja, kuten esim. roskapostien suodatuksen, virussuojan jne...

      Kuitenkin, kukin valitsee itse omanlaisensa.

      • Anonyymi

        Maksulliset ovat pelkkää huijausta. Ei saa mitään sellaista mistä kannattaisi maksaa..


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2193
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      118
      1866
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1591
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1207
    5. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1202
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1036
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1033
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      1004
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      28
      900
    Aihe