Mönkijä ei liiku vaikka vaihtaa vaihdetta.

-Polaris sportman 1000cc ei liiku vaikka vaihtaa normaalisti vaihdetta. Vaihteet siis toimivat iha normaalisti mutta mönkijä ei liiku mihinkään. Osaisiko joku kertoa mikä siinä voi olla vikana ennen kuin itse menee sitä sorkkimaan.
205969
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Oli vika missä hyvään niin onnittelut kunnon vehkeen hommaasisesta.

Äänestä
  • Tämä on sitä sarkasmia

    Äänestä

no joku nyt ei pidä paikkansa tossa sun jutussa,jos ne vaihteet toimii niin silloin se mönkijä liikkuu,edellyttäen että moottori on käynnissä.vikana taitaa olla käyttäjän tiedot mönkijän toiminnasta.

Äänestä
  • -Moottori on ihan käynnissä ja näyttö näyttää että mikä vaihe on päällä. On sitä vuos jo tullut ajettua että eipä se siitä johdu että ei tietäisi miten se liikkuu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    -Moottori on ihan käynnissä ja näyttö näyttää että mikä vaihe on päällä. On sitä vuos jo tullut ajettua että eipä se siitä johdu että ei tietäisi miten se liikkuu.

    näyttääkö se näyttö sen missä asennossa se vaihdekeppi on vai ihan oikeasti sen mikä vaihde on päällä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    näyttääkö se näyttö sen missä asennossa se vaihdekeppi on vai ihan oikeasti sen mikä vaihde on päällä?

    -Se näyttää sen oikean kohan missä se on ja vaihe kepissä muutenkaa ei tuntuisi olevan mitää vikaa kun se liikkuu normaalisti vaihteelta toiselle.

    Äänestä

Noilla tiedoilla sanoisin, että vika on voimansiirrossa. Siis moottorin ja pyörien välissä.

Äänestä

Kunnon vehkeet on jossain muualla kuin kotimaisessa, Kepu kelkassa?🤡🤡🤡

Äänestä

Se lähtee tulille kun valelet sen bensalla ja ...... kyllä se tiedät...... vanha pyromaani

Äänestä

Veikkaan että takapyörissä ilmanpaineet väärin.

Äänestä

Laita moottori käyntiin ensin, se voi auttaa. Ja irrota kytkin.

Äänestä

siitä on varmaa kardaanit poikki.

Äänestä

variattori rikki tai hihna poikki.

Äänestä

Täällä ihan sama ”mystinen” juttu ja vieläpä sama laite, Polaris 1000 2018.
Tarkistin variaattorin ja se on ehkä, täytyy olla joku moottorin jälkeinen akseli🤔

Äänestä
  • haluatko eroon siitä

    Äänestä

Onko tuoreimmissa vielä se onneton muovi häkki etuperässä?

Äänestä

Remmi poikki?

Äänestä

Selvisikö tämä vika? Minullakin täysin sama vika päällä.

Äänestä

Ja minulla myös

Äänestä
  • Liian jäykät mineraalipohjaiset 10w öljyt, ja täytyy olla LS- laatuluokka.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

-Polaris sportman 1000cc ei liiku vaikka vaihtaa normaalisti vaihdetta. Vaihteet siis toimivat iha normaalisti mutta mönkijä ei liiku mihinkään. Osaisiko joku kertoa mikä siinä voi olla vikana ennen kuin itse menee sitä sorkkimaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu