Käykääpä katsomassa kuinka romua voi kierrättää, hyvä ideana.
lasinsulatus
harrastelijan tuttava
63564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
www.sarojasirpale.com
Kiitti ihanista sivuista, olipa todella kauniita.
Itsekkin aherran täällä lasitöitä. ja pähkäilin palojen käyttöä niitä kun isojatöitä tehdessä jää laatikon pohjalle. Onneksi olen kaikki säästellyt joissakin kun sitten tarvii pieniäkin paloja. Tsemmpiä ja hyvää jatkoa sinne.
Kaikki lasilaadut eivät sovellu sulatukseen ja esim. ikkunalasia ei voi sulatuksessa yhdistää muihin lasilaatuihin. Näin ainakin sanottiin yhdellä sulatuskurssilla jolle joskus osallistuin.
Totta tuo. Sulatustöissä lasin pitää olla samaa lasia.joten tarkkana saa olla kun paloista alkaa rakentamaan sulatettavaa työtä.Jokainen lasi laatu tarvitsee eri lämpötilan. Itselläni ei ole "uunia", mutta onneksi ystäväni sulattaa työt minulle.Haaveena iki oma sulatusuuni.
Kyse ei ole eri lämpötilan vaatimuksista, vaan siitä, että kaikilla laseilla on eri lämpölaajenemiskertoimet, eli lasit laajenevat eri tavalla kuumetessaan ja jos samassa työssä on eri tavalla laajenevia laseja, syntyy jännitteitä ja työ rikkoutuu.
Lasi sulaa suunnilleen samassa lämpötilassa, oli kyseessä sitten mikä tahansa lasilaatu, MUTTA eri lämpötiloilla eri laseissa saadaan kauniimpi jälki aikaan. Osa laseista ovat "pehmeämpiä" ja vaativat muutaman asteen matalamman lämpötilan ja lyhyemmän ajan huippulämpötilassa, että lasin pinta jää kauniin kirkkaaksi ja toiset taas päinvastoin.
Ikkunalasia voi myös vastoin edellisen vastaajan tietoja sulattaa. Float-lasille, eli ikkunalasille löytyy omat sulatuslasisarjansa, jotka on yleisimmin tunnettu Deco Float -nimellä. Värejä ja kuvioita löytyy kymmeniä erilaisia.
Kannattaa käydä hyvä kurssi ennen sulatusharrastuksen aloittelua sellaisella opettajalla, joka on saanut alalle ammattillisen koulutuksen tai tekee lasitöitä todellakin _työkseen ja hengenpitimiksi_, jolloin tekijä antaa myös työn laadulle ja kestävyydelle arvon taiteellisuuden lisäksi.
Moni opettaja on tutustunut alaan oman harrastuksensa kautta ja sen jälkeen alannut opettamaan ehkä vain muutaman vuoden kokemuksen ja minimaalisen ammatillisen opetuksen jälkeen, eikä lasinsulatusta juuri voi opettaa saati toteuttaa "mutu-tuntumalla", ellei sitten ole valmis ottamaan riskejä ja hyväksymään kovalla vaivalla tehtyjen töiden rikkoutumiset uunissa. Ellei lasit sovi yhteen, moni työ rikkoutuu - ellei heti, mahdollisesti vasta vuosien päästä vaikkapa auringon kuumentaessa työtä ikkunalla. Omassa kotikaupungissani oli tapaus, jossa kaupunki osti jätelasista sulatustöitä tekevältä taiteilijalta töitä julkisten tilojen koristukseksi... Muutaman vuoden kuluttua työt vaadittiin poistettavaksi, koska niihin oli syntynyt halkeamia ja muutama oli räsähtänyt alas ikkunaltakin. Kierrätys on erittäin hieno juttu, mutta joskus tekeminen ei onnistu aivan kuten suunnittelee.
hei
ihanaa tietää että ikkunalasille on omat lasit joita voi sulatella ja niiden kanssa touhuta
kun ei raaski ostaa kalliita lasia kaikkeen mitä kokeilee
niin nyt tietää että on värimaailmaa ja vaihtoehtoa muutakin kun värit
ja oletko kokeillut sulattaa lasin väliin lehden kuvioita
ne onnistuu ja niistä tulee ihania kun lehti sulaa tuhkaksi väliin
joten siinä kanssa uutta ideaa jos joku tahtoo kokeilla
joten uusia kokeilua ja reipasta mieltä töiden tekemiseen ja seikkailumieltä
t. ninni