firefoxsista

eipä tuo päivitys onnistunut ja meni koko kettu kankkulankaivoon..yritän avata niin ilmottaa aina
VIRHE: this program must close to allow a previous
innstallation attempt to complete.pleas restart. eikä auta vaikka kuinka monta kertaa poistaa ja uudelleen asentaa. mitä tuolla motzilla firefox kansiossa pitäisi olla jotta se toimii..
täytyy kait heittää sitten hyvästit ketulle kun ei mikää auta.. tein järjestelmän palautuksenkin.
7525
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sinulla tuntuu olevan kone sen verran sekaisin, että kannattaa ensin kokonaan poistaa Firefox Lisää/Poista kohdasta. Sen jälkeen etsi haku-toiminnolla kaikki Mozilla ja Firefox-tiedostot ja tuhoa ne.

Lataa CCleaner
http://www.ccleaner.com/ccdownload.asp

Tarkista, että CCleanerin Applications-kohdassa on Firefox ruksattuna. Laita myös Optionsista ruksi Run cleaner when computer starts. Sen jälkeen paina Run cleaner. Sulje kone ja avaa se taas.

Nyt voit asentaa uuden Firefoxin.

Äänestä

Firefox pitää yllä käyttäjäkohtaisia profiileja joihin se tallentaa kaikkea jännää, kuten esim. sivuhistorian ja selainvälimuistin. Homman nimi on se, että poistat myös tämän profiili hakemiston ja asennat sitten firefoxin uudestaan. Tämä poistettava kansio löytyy (WinXP) seuraavasta paikasta:
C:\Documents and Settings\"Omanimesi"\Application Data\Mozilla\ ja sieltä "firefox"-kansio poistetaan.

Joudut kuitenkin ensin paljastamaan piilotetut kansiot ja tiedostot, jotta koko kansio edes löytyisi, eli näin:
Oma Tietokone -> (ylhäältä) työkalut -> kansion asetukset -> näytä -> "piilotetut tiedostot ja kansiot" kohdasta, "näytä piilotetut tiedostot ja kansiot" kohta päälle -> OK.

Äänestä
  • Ihmettelen sitä virheilmoitusta, mistä aloittaja kertoi. Jossain edellisissä asennuksissa on täytynyt olla jotain vikaa, joka on jäänyt kummittelemaan. Juuri siksi kehotin etsimään kaikki mahdolliset Mozilla ja Firefox-tiedostot. Jättäähän Mozilla myös Program Filesiin omat merkintänsä.

    Normaalisti tämä Application Data\Mozilla\... pyyhkiytyy yli, kun asentaa uuden version Firefoxista, jos on sitä ennen deletoinut Firefoxin. Vai pyyhkiytyykö? Itse olen pelkästään asentanut vanhan Foxin uuden päälle ja näin saanut omat asetukset pysymään muuttumattomana.

    Äänestä

asennus kyllä onnistuu mutta sitten kun se avautuu eti tulekaan aloitussivua..eikä kettu siirry edes googlen pikahaku sivuille. tyjää valkoista sivua näyttää..onko tässä muuta kuin xp:kin uudelleen

Äänestä
  • Jos ongelma on todellinen eikä kyseessä ole trolli, mene tuolle sivulle:
    http://firefox.maayas.net/keskustelu/

    Trolleja täällä on viime päivinä taas nähty. On jollain teineillä hauskaa.

    Äänestä

  • vielä kirjoitti:

    Jos ongelma on todellinen eikä kyseessä ole trolli, mene tuolle sivulle:
    http://firefox.maayas.net/keskustelu/

    Trolleja täällä on viime päivinä taas nähty. On jollain teineillä hauskaa.

    on nähty. Yleensä alkavat iltapäivällä kun koulupäivä päättyy. On jopa tullut mieleen josko porukalla on kisa. Kuka tekee hölmöimmän kysymyksen ja mihin tulee eniten vastauksia. Voittaja saa nimikkeen "päivän paras trollaaja"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


edelleen kirjoitti:

eipä tuo päivitys onnistunut ja meni koko kettu kankkulankaivoon..yritän avata niin ilmottaa aina
VIRHE: this program must close to allow a previous
innstallation attempt to complete.pleas restart. eikä auta vaikka kuinka monta kertaa poistaa ja uudelleen asentaa. mitä tuolla motzilla firefox kansiossa pitäisi olla jotta se toimii..
täytyy kait heittää sitten hyvästit ketulle kun ei mikää auta.. tein järjestelmän palautuksenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu