Asuin ympäristön vaikutus viihtyvyyteen

Valitsitsin asuinympäristöni vähän ennen eläkkeelle päästyäni hiukan syrjästä keskustasta, muutaman minuutin kävelymatkan päässä järven rannasta katsomaan auringon nousua.
Pääkaupukiseutu joillekkin viihtyisä olosuhteiden pakosta, etätyö nykyään joka puuttui aiemmin on mahdollisuus muuttaa ruuhka alueilta.

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008590802.html
12229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Olet siis vielä töissä ? Lycka till ja jaksamista !

1Äänestä

Kirjoitusvirheistäsi johtuen aika mahdoton päätellä tarkoitatko että valitsisit tai olet jo valinnut tai mitä?

2Äänestä

Painat pitkää päivää.

1Äänestä

Kuka nyt töitä, ympäristöllä ei väliä jos olet vain sisällä.
On merkitystä missä ulkoilet.

Äänestä

Ei niinkään maisemilla väliä, jos vielä jaksaa liikkua, naapureilla sitäkin enemmän. Kannattaa lueskella ala-aulan asukkaiden nimiä, jos kerrostaloon omakotitalon pihatöiden rasittavuuden takia muuttoaikeissa. Liikkuminen tulevan asuinalueen kaupoissa antaa osviittaa. Elämän ajan tienistit sijoitettava viisaasti ettei menetä mielensä ja sielunsa rauhaa vääränlaisten ostojen takia. Aurinko nousee, laskee järvettömissäkin maisemissa.

Äänestä
  • Kauan sitten myytiin trustivapaita tulitikkuja. Myös trustivapaata bensiiniä (TB). Tässä ajassa olisi muuttotappiokunnissa todellinen vetovoima- ja pitovoimatekijä että olisi sossuvapaita kerrostaloja. Toiminta vaan vaikuttaa päinvastaiselta. Kun jaetaan sossun vuokralaiset tasaisesti kaikkiin kerrostaloihin niin saadaan kaikkiin taloihin yhtä paha olo. Se on tasa-arvoa jos mikä. Kaikilla hyvä olo ei ole suomalaista, se on jotenkin ansaitsematonta. Jos omasta takaa ei ole saatavilla rutusakkia niin isompi liitoskunta tai hyvinvointialue lähettää. Näin toimien saadaan pitovoiman tilalle pakovoimaa ja asuntojen ja taloyhtiöiden arvon romahdus ja tuho.

    Äänestä

Ihminen ilman sairauksia 70 vuotias ei lähimainkaan liikunta kyvytön, liikkumista tarvitsee jokainen jos ei ole halvaantunut. Helsingin Kalliostakin pääsee liikkumaan,

Äänestä

Kallio on kamala paikka

Pieni piiri Helsingissä
Kunnallisvaaleissa 2012 punavihreät – vasemmistoliitto, vihreät sekä pienet äärivasemmistoryhmittymät – saivat yhteensä yli 50 prosenttia äänistä lähes jokaisella äänestysalueella muutaman neliökilometrin alueella Pitkältäsillalta Käpylän asemalle. Tähän punavihreään kuplaan kuuluvat muun muassa Kallio, Alppila, Vallila, Sörnäinen, Kumpula ja Käpylä.

Kumpulassa ja Vallilassa jo demari on äärioikeistolainen.

https://www.suomenuutiset.fi/helsingissa-kalliossa-muhii-punavihrea-kupla/

Äänestä
  • Kyse ei ollut äänistä. persujen äänet ei takaa asuin viihtyvyyttä.

    Äänestä

Minulle tärkeää näin ikäihmisenä on palvelujen sijainti, joten valitsin eläkkeelle jäätyäni asuinpaikan jossa hyvät palvelut paikalla/lyhyen matkan päässä. Olisihan se onnetonta asua kilometrien päässä palveluista jos ei pystyisi autoa ajamaan ja jossa olisi myös huono julkinen liikenne, kuten syrjäseuduilla usein on. Minulla on sekä luontopolut että palvelut ihan kivenheiton päässä, sopii minulle ympäristönä parhaiten.

Äänestä

En halua persuja naapurisi vähän kuin Orban, Putin, Trump.

Äänestä

Aloitta ja on salaneu Vospert Tikki
hän kertoo etä töistä napa kasti eikä niitä ole tehnyt eikä tiedä mutta kopio hesaria

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Valitsitsin asuinympäristöni vähän ennen eläkkeelle päästyäni hiukan syrjästä keskustasta, muutaman minuutin kävelymatkan päässä järven rannasta katsomaan auringon nousua.
Pääkaupukiseutu joillekkin viihtyisä olosuhteiden pakosta, etätyö nykyään joka puuttui aiemmin on mahdollisuus muuttaa ruuhka alueilta.

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008590802.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu