"Lupaan parhaan kykyni ja taitoni mukaan käyttäytyä aina ja kaikissa tilanteissa poliisin arvolle sopivalla tavalla.Kunnioitan jokaisen ihmisarvoa ja oikeuksia.Käytän poliisin valtuuksiani lainsäätäjän tarkoittamalla tavalla.Noudatan esimiesteni käskyjä ja olen valmis kohtaamaan poliisin ammattiin liittyvät vaarat.Toimin avoimesti ja sovinnollisuutta edistäen.Käyttäydyn rehdisti, auttavaisesti ja ammatillista yhteishenkeä vahvistaen.Olen oikeudenmukainen ja toimin koko työyhteisön parhaaksi.Tällä tavalla tahdon poliisina palvella."
Poliisin VALA
Anonyymi
7209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuskin järkevä poliisi kannattaa kansan alistamista ja perustuslain rikkomista?
"Tuskin järkevä poliisi kannattaa kansan alistamista ja perustuslain rikkomista?"
Niin, missä ja milloin sitä on rikottu?
>> Meillä virkanimikkeestä tai työtehtävistä riippumatta kaikki osallistuvat työilmapiirin ja yhteisen viihtyvyyden ylläpitämiseen. <<
Tämä Poliisihallinnon virallinen ohje jota olisi syytä noudattaa.
Lain mukaan esitutkinta on toimitettava, kun asiassa on syytä epäillä rikosta.
Muuten mörkö vie.
Ministerin vala.
Ministerin valassa sanotaan näin:
"Minä Sanna Marin lupaan ja vannon kaikkivaltiaan ja kaikkitietävän Jumalan edessä, että minä virassani noudatan perustuslakeja ja muita lakeja sekä toimin oikeudenmukaisesti ja puolueettomasti kansalaisten ja yhteiskunnan parhaaksi."
Poliisi ei palvele ketään muuta kuin globalisteja!